Srpski vitezi idu da pokore Večni grad
29. 04. 2018. u 13:12
Reprezentacija u viteškim borbama finišira pripreme za svetsko prvenstvo. "Bitka nacija" održava se u Rimu od 3. do 6. maja

Srpski borci u srednjovekovnim veštinama / Foto D. Dozet
IZ centra srpske duhovnosti i kulture pravo u Večni grad, na turnir u srednjovekovnim viteškim borbama. Žitelji Sremskih Karlovaca, Nemanja Apatović, Boris Tot i Igor Martinović, članovi udruženja za negovanje tradicije "Beli vukovi", uz viteze iz Beograda, Valjeva i Niša, predstavljaće Srbiju na manifestaciji "Bitka nacija", svetskom prvenstvu koje će biti održano u Rimu od 3. do 6. maja.
Pročitajte još:Moderni vitezovi oživeli Manasiju
Zajedničke pripreme 14 srpskih boraca za planetarnu smotru su uspešno završene, ali je do starta takmičenja preostalo dovoljno vremena i da se usavrše neki tehničko-taktički detalji, održi dobra forma, poprave delovi opreme... pa sremskokarlovački trio svakodnevno, i to žestoko, trenira na Dunavskoj peščari kraj čuvene "Stare čarde".
Zveckanje oružja momaka odevenih u autentične kostime sa ručno izrađenim oklopima prerasta u bitku, u kojoj sve odzvanja od udaraca buzdovana u štit, sekire o kacigu...
- Nije to šala, a još manje "šminka". Mi se istinski bijemo. Baš kao u 13. i 14. veku, kada su turniri bili izuzetno popularni - kaže, za "Novosti", iskusni Nemanja Apatović. - Srednjovekovne viteške borbe su nastale u 12. veku u Francuskoj, da bi vojska, kada ne ratuje, ostala u formi. Zanimljivo je da su se tek dva veka kasnije pojavile borbe na konjima. Naša disciplina je bonurt, da kažem savremenim terminom, ful-kontakt u viteškoj borbi.
Srpski reprezentativci se bore u borbama "pet na pet", zatim u dvobojima za mač i štit, kao i u disciplini dugačko dvoručno oružje.
- Takođe nastupamo u odmeravanju dve formacije "21 na 21", i tu se ne zna ko je čiji. Naše borbe su, kako mnogi ocenjuju, nešto između MMA i američkog fudbala. Sve je dozvoljeno osim udaraca iza kolena i u stopalo, a zabranjeno je i davljenje protivnika. Nema potrebe da naglašavamo da su povrede sastavni deo takmičenja. U proseku, trećina učesnika poseti šator za prvu pomoć - priča Apatović.

Foto D. Dozet
NA svetskom prvenstvu, kako se očekuje, nastupiće 35 zemalja sa 60 ekipa. Prošle godine, Srbija se našla u "zlatnoj sredini". U konkurenciji nacija zauzela je 17. mesto, a među timovima bila je 32.
- Optimisti smo, nadamo se da ćemo biti bolje plasirani. Za koji stepenik više, s obzirom na to da smo najbolja ekipa u regionu. U grupi su nam rivali Meksiko, Australija, Brazil i Ukrajina. Nadamo se da ćemo sve pobediti, ali za meč sa Ukrajincima, koji su, uz Ruse, uvek na prvom mestu, ne smemo da garantujemo. Želja je da se plasiramo među prvih 10 na svetu - zaključio je Apatović.

Pripreme reprezentativaca Srbije u Sremskim Karlovcima / Foto D. Dozet
SMEŠTAJ U LOGORU
SRPSKI vitezi biće smešteni u posebnom logoru, po srednjovekovnom modelu uređenom u okviru tvrđave Sante Severina, koja se, pored nekoliko muzeja, nalazi na periferiji Rima.
- Tamo je sve autentično. Boravićemo u šatoru i bićemo odeveni po srednjovekovnoj modi. Nas 14 putujemo sa dva kombija i automobilom. To nas košta oko 3.000 evra. Naravno, sve troškove sami pokrivamo - kaže Igor Martinović, debitant u reprezentaciji Srbije.

Foto D. Dozet
ORUŽJE
ORUŽJE i oprema koju koriste naši borci su "istočnoevropski", kako Nemanja Apatović ističe, vizantijski i rimski, koji su se nosila na teritoriji Srbije u srednjem veku.
- Izgled srpskog oklopa je mešavina istoka i zapada - kaže Apatović, i potvrđuje da su u našoj reprezentaciji sve čuvari tradicije, istoričari, arheolozi, umetnici, zanatlije...

Foto D. Dozet
OPREMA
VITEŠKA oprema teška je oko 35 kilograma. Oklop teži desetak kilograma, što ne predstavlja problem kao šlem, zaštitna kaciga koja je teška osam kilograma. Oprema košta oko 1.500 evra i menja se svake godine.
- Sve je domaće, proizvedeno u Srbiji - kaže Boris Tot. - I izrađeno je ručno. Mnogo toga smo mi uradili, jer kod nas samo tri-četiri majstora prave sličnu opremu.
Logic
29.04.2018. 14:13
Izvinite, a šta to znači "finišrati" pripreme? Jel to spada u neke obredne radnje srednjevekovnih viteških igara naših vrlih vitezova?
Video sam na YT snimke sa prethodnih takmicenja i stvarno deluje brutalno kako su Ukrajinci su pokidali neke Nemce. Nek je sa srecom.
Komentari (1)