Mantiju zamenio stočarstvom
16. 04. 2018. u 22:02
Domaćinstvo iz sela Kućani, nedaleko od Novog Pazara, na svojoj farmi krava godišnje proizvede 200.000 litara mleka

Braća Miloš i Mladen Popović na farmi / Foto A. Rovčanin
PORODICA Srećka Popovića, iz sela Kućani na obroncima Murtenice, na svojoj farmi krava godišnje proizvede više od 200.000 litara mleka, što ih svrstava u najveće proizvođače mleka na teritoriji opštine Nova Varoš. U staji ima oko 40 visokomlečnih muznih krava simentalske rase i skoro isto toliko junica, o kojima brigu vode dve generacije Popovića - pored glave domaćinstva Srećka, sinovi Mladen i Miloš. Mleko proizvedeno na ovoj farmi završava na domaćem tržištu u rafovima velikih marketa.
Devet generacija Popovića bili su sveštena lica, međutim, tu tradiciju prekinuo je Srećko, koji se, umesto da obuče mantiju, posvetio stočarstvu. Uz pomoć državne subvencije, pre deceniju i po sagradio je farmu u selu Kućani, u Mesnoj zajednici Jasenovo. Sa svoja dva sina Mladenom i Milošem započeo je proizvodnju mleka, koja se, iz godine u godinu, povećavala, da bi sada svakodnevno ovi vredni domaćini proizvodili oko 600 litara, što ih svrstava u red većih proizvođača u Zlatiborskom okrugu.
Pročitajte još: Mali stočari kratkih rukava
- Sada u štali imamo 36 visokomlečnih krava i oko 20 junica. Da bismo sve namirili potrebno je puno rada. Ustajemo s prvim petlovima, a posao završavamo oko devet uveče. Na sreću, nemamo problem da plasiramo mleko - kompletnu proizvodnju otkupljuje mlekara "Zlatibor", koja uredno plaća za to, a i cena je solidna - priča, za "Novosti", dvadesetdevetogodišnji stočar Mladen Popović, i u šali dodaje da mu je teže da pronađe devojku za ženidbu nego da obezbedi plasman za proizvedeno mleko. Kako kaže, neće nijedna devojka da dođe na selo, iako ima sve uslove za normalan život.
Trenutna cena od 39 dinara za litar mleka, plus dodatnih sedam dinara državne premije, zadovoljava osnovne potrebe proizvođača. Hranu za stoku proizvode uglavnom sami, na svom imanju, i imaju svu potrebnu poljoprivrednu mehanizaciju. Popovići razmišljaju i o povećanju broja grla, a samim tim i o većoj proizvodnji mleka, za šta bi im pomoć države i te kako značila.
Pročitajte još: Opštine potkopavaju stočare
- Štala je dugačka 43 i široka 13 metara, pa samim tim ima prostora za povećanje broja krava. Nameravamo da sadašnji brij grla povećamo za još dvadesetak. To iziskuje i veće troškove, pa bi nam pomoć države dobrodošla. Zasada imamo subvenciju od 25.000 dinara po jednom grlu, što nam mnogo znači, ali ipak nije dovoljno da pokrije osnovne troškove - naglašava Mladen Popović.
POMOĆ OPŠTINE
Pored turizma, strategija razvoja opštine Nova Varoš se zasniva i na poljoprivredi, te stoga, kroz razne subvencije i vidove pomoći, ona pospešuje ovu privrednu granu, a samim tim pokušava i da zadrži mlade ljude na selu i zaustavi konstantnu migraciju stanovništva u potrazi za poslom.
- Opština izdvaja pomoć za poljoprivrednike direktno kroz subvenciju za podsticaj proizvodnje i ruralni razvoj i putem pomoći poljoprivrednim udruženjima. Ove godine za te dve namene opredeljeno je oko 15 miliona dinara iz lokalne kase - kaže Marijana Đokić, rukovodilac Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj u Novoj Varoši.
Lobi
17.04.2018. 06:41
Imam savet za ove momke. Od mog kuma sin i njihov rodjak iz okoline Valjeva, poljoprivrednici, su se ozenili albankama i dobili decu. To je bilo jedino moguce i sada su srecni. Dolaze im prijatelji iz Albanije i oni idu tamo leti, koliko imaju vremena.Albankama ne smeta da zive na selu, vredne su, postuju starije.
Milos je ozenjen,Mladen nije. Sta fali albankama,dodju,rode dvoje-troje dece,paze ih ko malo vode na dlanu. kad nece da radja srpkinja,ima koja hoce. sve bi one da se udaju za bekama,ali ne moze.
Komentari (2)