Kosovski čvor svi vezivali, od Pašića do Tadića

Ivan Miladinović

25. 03. 2018. u 19:02

Kako je počeo proces izdvajanja južne pokrajine iz Srbije i Jugoslavije. Tito izlazio u susret svim zahtevima albanskih funkcionera za veću samostalnost

Косовски чвор сви везивали, од Пашића до Тадића

Kfor i dalje brine o bezbednosti na Kosmetu / Foto Tanjug

Tačno pet meseci, pre duboke jeseni 1968. godine, kada su širom Kosova i Metohije upriličene prve masovne separatističke demonstracije, prvi put će se zvanično na jednom forumu vladajućeg Saveza komunista postaviti pitanje nacionalnih odnosa u ovoj pokrajini.

Pet meseci pre nego što će prištinskom Ulicom maršala Tita Srbi šetati jednom, a Albanci drugom stranom ulice, na 14. sednici CK SK Srbije progovoriće Dobrica Ćosić i profesor Jovan Marjanović "o neopravdanom potcenjivanju iredentističkih i separatističkih raspoloženja i težnji u izvesnim slojevima šiptarske nacionalnosti", o "osećanju ugroženosti kod kosmetskih Srba i Crnogoraca" i o "pritiscima za njihovo iseljavanje", prikrivenom teroru, pljački, silovanjima, ubistvima, o tome da kosovske vlasti ništa ne čine da bi to sprečile.

Bilo je to 29. maja, dva meseca posle odluke da se ozvaniči naziv Albanac umesto Šiptar, i da književni albanski jezik na Kosmetu bude isti kao u Albaniji. A 29. novembra, te iste 1968. godine, na ulicama Prištine osvanuće parole: "Hoćemo republiku", "Hoćemo ustav", "Živela Albanija", "Živela Albanska partija rada", "Živeo Enver Hodža"...

PRVU poruku Dobrice Ćosića o Kosovu i Metohiji niko nije hteo da čuje, iako su svi članovi Centralnog komiteta Srbije zapravo znali sve ono o čemu je i on govorio. Nekoliko meseci pre zasedanja ovog partijskog foruma, u južnu pokrajinu je poslata komisija koja je sačinila detaljan izveštaj, na 100 strana, o političkoj, bezbednosnoj, pravnoj i međunacionalnoj situaciji.

U godinama koje će uslediti, dok su šetači na prištinskom korzou postajali sve više dva potpuno odvojena sveta, slaće Dobrica Ćosić nove zaludne poruke predlažući "demokratsko, pravedno, kompromisno i trajno razgraničenje, kao jedini način da se prevaziđu vekovni antagonizmi između Albanaca i Srba".

Deset godina pre krvavog raspada bivše Jugoslavije, u proleće 1981, na Kosovu će buknuti nove demonstracije Albanaca, četvrte od oslobođenja ovog dela Srbije od nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu. Ćosić će tad u svom dnevniku zabeležiti:

"Kosovo će za jednu ili dve decenije postati albanska zemlja. Ono sa Albancima mora da bude podeljeno."

NIKEZIĆ U PRIŠTINI NA FRANCUSKOM ODNOSI na relaciji Beograd-Priština povremeno su dovođeni do apsurda. Kada je Marko Nikezić, čelni čovek Saveza komunista Srbije, bio u poseti Kosovu, Mahmut Bakali, sekretar Pokrajinskog komiteta, pozdravni govor i dobrodošlicu gostu izgovorio je na albanskom jeziku. Nikezić je posle njega izašao za govornicu i otpozdravio na francuskom. - Šta ovo znači druže Marko - zaprepašćeno ga je pitao Bakali. - Uradio sam isto što i ti - odgovorio je Nikezić. - Ali, ja sam govorio na maternjem jeziku - nije se dao Bakali. - I ja sam govorio na maternjem, moja majka je Francuskinja - rekao je Nikezić.

Mesec dana pred smrt, u intervju "Nedeljniku", generacijama koje ostaju iza njega, uputiće poslednju poruku: - Kosovsko pitanje istorija je rešila mimo nas.

- Vi više ne možete da utičete na njene ishode.

NEKAKO, u vreme održavanja Četrnaestog plenuma SK SK Srbije i nekoliko meseci pre zahteva demonstranata "Kosovo republika", slične ideje, u malo uvijenijoj formi, lansirao je Fadilj Hodža. On je na sastanku najužeg rukovodstva SK Srbije govorio o potrebi da i nacionalne manjine u Jugoslaviji dobiju pravo na samoopredeljenje. Posle smaknuća Aleksandra Rankovića 1966. godine, Josip Broz počinje ozbiljno da se interesuje za Kosovo i Metohiju. Prema evidenciji iz njegovog kabineta, on se tih godina sa rukovodstvom ove srpske pokrajine sastajao češće nego sa funkcionerima bilo koje jugoslovenske republike. Od 1966. do 1971. registrovano je da se sa njima oficijelno sreo pet puta, više nego sa vodećim ličnostima Srbije i Crne Gore zajedno. Zapisnici sa tih susreta svedoče o tome da je doživotni predsednik Jugoslavije pokazivao veliko razumevanje za gotovo sve zahteve šiptarskih funkcionera sa Kosmeta, koji su se od 1966. svodili na sve veće i sve nelegitimnije osamostaljivanje ove pokrajine od Srbije. Još zanimljiviji je podatak da na nekim od Titovih sastanaka nije prisustvovao nijedan predstavnik srpskog rukovodstva.

Istovremeno, bivao je obaveštavan o pravom stanju na Kosmetu. O tome ga informiše, usmeno i pismeno, dr Stanoje Aksić, potpredsednik Skupštine Kosova i Metohije. Javlja mu se Pavle Jovićević, stari revolucionar i partizanski komandant, obaveštava ga o povećanom broj ubistava (Istok, Uroševac, Klina, Vitina, Vučitrn), o pritisku za iseljavanje Srba i Crnogoraca, kako iz sela, tako i iz grada, a naročito stručnjaka, što Pokrajinu, ionako deficitarnu kadrovima, teško pogađa. Završava rečima: "Ovakva situacija ničem dobrom ne vodi ..." Tito dobija informacije i od Albanaca. Kadri Reufi svedoči da je ime Metohije izbačeno iz naziva ove pokrajine "pored ostalog, zbog toga što Albanija tako, samo kao Kosovo, naziva našu Pokrajinu".

U ARHIVU Josipa Broza čuva se magnetofonski snimak njegovog susreta sa vodećim funkcionerima Službe državne bezbednosti. Ovaj razgovr, vođen aprila 1971, pokazuje da su postojale vrlo bliske veze i sadejstva, između šiptarskih separatista i političara na Kosovu i Metohiji još od 1968. godine. Borče Samonikov, načelnik Službe državne bezbednosti Jugoslavije, rekao je Titu: "Operativci službe obavestili su pokrajinsko rukovodstvo o danu i satu kada će biti demonstracije i kosu njihovi organizatori. Dobili su odgovor - to nije vaša briga, stanje nije takvo." I ne samo to, niti su dozvolili da o tome budu obaveštene Savezna i Republička SDB u Beogradu.

Delegacija kosovskih Albanaca kod Tita na Vangi 1966. godine / Foto Arhiv "Borba"


Titovu podršku Veli Deva, Fadilj Hodža, Mahmut Bakali i njihovi najbliži saradnici, među kojima je bio i popriličan broj Srba, kao što je Mihajlo Zvicer, koriste kao alibi za svoju separatističku politiku i izvlačenje Kosmeta iz Srbije.

Iz godine u godinu, što je bivao dalji od Srbije i Jugoslavije, Kosmet je dobijao sve povlašćeniji položaj u raspodeli sredstava iz Fonda za razvoj nerazvijenih područja Jugoslavije i sve veću pomoć Republike Srbije. Visina te pomoći koja je stizala iz centralne Srbije, Vojvodine i drugih jugoslovenskih republika, od 1967. do 1980, iznosila je čak 66,5 odsto celokupnog društvenog proizvoda ove pokrajine. Oko 42,5 odsto sredstava od ukupnog jugoslovenskog Fonda za razvoj nerazvijenih odlazilo je u Prištinu.

Nažalost, niko nije pokušao da objasni kako to da se stalno "poboljšava socijalni, ekonomski, kulturni položaj Albanaca na Kosovu", a da separatistički pokret nikako ne jenjava. I upravo kada su Srbija i Jugoslavija ovoj pokrajini davale najviše, u njoj je, 1981, nepunu godinu posle Titove smrti, došlo do nove masovne separatističke pobune, kojom je ponovo traženo odvajanje Kosmeta od Srbije.

"Ova pobuna je šokirala ne samo jugoslavensku javnost, nego i politička rukovodstva, uključivši i savezna, jer je albanska nacionalna manjina u Srbiji i Jugoslaviji već uživala ravnopravnost koja je bez presedana u historiji" - zapisaće Dušan Bilandžić, istoričar i hrvatski partijski funkcioner.

Dobrica Ćosić


U DIPLOMATSKOM arhivu u Beogradu nalaze se veoma važna dokumenta, šifrovane, strogo poverljive depeše koje je Ambasada SFRJ sedamdesetih godina prošlog veka iz Tirane slala u Beograd, a koje govore i o tome da je Priština separatno sklapala mnoge sporazume sa Tiranom, da je Albanska obaveštajna služba - AOS, vrbovala prosvetne radnike i kako je Albanija već tada otvoreno izražavala teritorijalne pretenzije prema Jugoslaviji.

U jednom službenom dokumentu, sredinom januara 1974, piše da NR Albanija ima pravo da brine o suverenitetu i integritetu SFRJ u predelima koji su naseljeni Albancima.

Jovan Pečenović, ambasador u Tirani, 20. marta 1973. referisao je Titu da Albanija saradnju sa Kosovom i Metohijom koristi za nacionalističku homogenizaciju svojih sunarodnika u ovoj srpskoj pokrajini i za svoje neskrivene pretenzije na ovaj deo Srbije i Jugoslavije. Na to je Broz lakonski odgovorio:

"Mi ne sektašimo prema drugovima sa Kosova zbog uvoza udžbenika iz Albanije."

Za sve to vreme, od Četrnaeste sednice CK Srbije do donošenja Ustava 1974, srpski političari držali su se po strani i biće samo jedna karika u lancu pogrešne jednosmerne i porazne državne politike prema Kosovu i Metohiji, od Nikole Pašića do Borisa Tadića, kako je to rekao Dobrica Ćosić.

Svi su bežali od dileme kosovskog čvora - drešiti ili seći?

Kosovski Albanci su proglasili svoju nezavisnost. Fanatično traže da im se cela ova pokrajina, srpskim imenom, preda u trajno vlasništvo. Za nekoliko vekova, koliko tu žive, nisu uspeli da stvore svoje nazive gotovo ni za jedan grad, izuzev za Uroševac, koga zovu Ferizajem. Do danas nemaju svoje ime ni za Kosovo, ni za srce Kosova, Kosovo Polje, za koje čak i Nemci imaju svoj naziv, Amzelfeld.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (46)

Profesor

25.03.2018. 19:16

Pa da Titio kriv sto Srbi kao najveci narod u drzavi nije umeo da uzme svoju sudbinu u ruke. Mozda su radili na nasu stetu ali je to nas narod dozvolio.

Miki

25.03.2018. 20:41

Cela istorija i sva pravda je na strani Srbije.Dzaba se Albanci nadaju da ce tako napraviti drzavu.

Darko

25.03.2018. 21:56

@Juca - Šiptari su se od Turaka naseljavali na Kosovu ali intezivno posebno posle 2 svetskog rata kada s e bežali iz divljine i robovlasničkog odnosa u slobodnu Srbiju.

Maja

25.03.2018. 20:57

Sve je to davnih dana zakuvano, a svi ostali bili nesposobni da to rese i sklanjali se od problema.

Ana

25.03.2018. 21:03

Nama mladjim generacijama je strasno od kada datira taj problem i svi su ga ignorisali, mislili samo da ga oni ne resavaju, ali tako ne moze doveka. Sad toliko godina posle je doslo do toga da se ne mogu oci zatvarati pred njim, ali i da je mnogo teze doci do njegovog resenja upravo zbog svega sto je Albancima cinjeno svih tih decenija. Sad je to jako vruc krompir!

Deda Marko

25.03.2018. 21:14

Dosta toga sam u životu prošao, služio sam i JNA davne 75 godine i tada situacija stvarno nije bila sjajna, vojnici albanci su imali malte e svoj tajni kod i ponašan je i ni SFRJ im ništa nije značila, tu su bili samo zato što su "morali" da ne bi završili u zatvorima a i tako mladi već su imali minimum već po dvoje dece i stvarali su svoju naciju enormnim povećanjem svojih porodica na uštrb nas koji smo radili i ulagali da se to Kosovo i Metohija izvuku iz bede koju su sami stvarali.

Danica

25.03.2018. 21:15

Svi znamo da je Tito kumovao tome da se KiM vremenom osamostale i da imaju ista obelezja kao albanci, i od onda pocinje ta separacija KiM polako ali sigurno.Tako da je ovo teska borba koja potice s pocetka druge polovine proslog veka.

Aleksa

25.03.2018. 21:15

Kosovo je za nas centar pravoslavlja i kolevka srpstva , od njega se nećemo nikada odreći ne psotoji ta cena na koju bi smo to pristali.

Sone

25.03.2018. 22:11

@Aleksa - U toj nasoj kolevki srpstva ima 2 milona siptara a srba saka jada,siptari imaju US i ostalu bagru na svojoj strani.Mi prevrtljive Ruse koje svojatamo a od kojih ama bas nikakve koristi nemamo.Problem je sto jako puno srba smatra da je kosove neka vukojebina kao i Republika Srpska i zato cemo tesko povratiti Metohiju.O beloj kugi kod srba da nepricam i tu siptari daleko bolje stoje,tako da nasa kolevka srpstva nazalost polako odlazi u zaborav,da smo bar 10% zagrizeni kao hrvati ili Izraelci.

S Spasojevic

25.03.2018. 21:59

Istorija je jedno a stvarnost je nešto drugo. Mislim da Vučić ima viziju kako rešiti kosovski gordijev čvor.

Verica

25.03.2018. 22:01

Komunisti su puno grešili po pitanju KiM. Sada je vreme da se to ispravi. Pravo i pravda moraju da pobede.

Marija

25.03.2018. 22:01

Kosovo jeste Srpska sveta zemlja i to se treba postovati ali smo uvek imali velikih problema za to Kosovo.

cicka001

25.03.2018. 22:02

Problemi oko Kosova i Metohije su decenijama unazad, ali trebamo svi zajedno da nadjemo najbolje resenje.

Sanja

25.03.2018. 22:05

Mnogo je bilo propusta bivsih vlada u vezi Kosova sadasnja vlada i Vucic imaju dosta poteskoca da pozitivno rese pitanje Kosova.

Srbin Srbinovic

25.03.2018. 22:11

Zasto Srbi uvek lazu sami sebe? Prvi krivac je Lazar Hrebeljanovic koji je u boju na kosovo polje unistio sve sto je u to vreme u Srbiji vredelo, a mogao je da bude komora Turske vojske i danas bi Srbija bilo do Peste i Beca na severu.Posle njega nastupa srpska pravoslavna crkva sa svojim patrijarsima i iseljenjem sa Kosova. Sve ostalo ide samo po sebi, siptari nastupaju i mnoze se a Srbi beze i prodaju svoju ocevinu. Dosta mi je i muka vise od tih patriJota iz Srbije: Kosovo je Srbija je bila.

Micki

25.03.2018. 22:22

Sve je to moglo biti reseno 1912.g. ali je sansa propustena!Sledeca je bila kada je Cosic predlagao podelu,a siptari "nezvanicno" bili radi da je prihvate.E sada,kad su te sanse propustene,ostaje mogucnost neke mirovne konferencije gde bi uz posredovanje stalnih clanica SB bilo nadjeno odrzivo resenje za obe strane.

mara

25.03.2018. 22:26

Svi znamo da je Tito kumovao tome da se KiM vremenom osamostale i da imaju ista obelezja kao albanci, i od onda pocinje ta separacija KiM polako ali sigurno.T

Micka

25.03.2018. 22:26

Sada je na nama, novim generacijama sto se kaze da raspetljavamo sve to... Vucic covek dobro izlazi na kraj sa svim tim problemima s Kosovom..

Milan

25.03.2018. 22:50

Kosovo je uvek bio kamen spoticanja za Srbiju,jer kad god je i mogla napred na Kosovu su se stvorili problemi.

Boja

25.03.2018. 22:57

Problem Kosova traje dosta dugo. Prethodne vlasti nisu pokusavale da ga rese, vec ga dodatno samo zakomplikovale. Sada je doslo vreme da se klupko rasprede i problemi da se rese.

Goran Mitic

25.03.2018. 23:34

Свакако! Тај косовски чвор је вековима затезан и увећаван, а у време Тита подржаван и сакриван! Тито је највише крив за све то! Цела држава је помагала КиМ да би они тим парама добро плаћали српске куће и имовину и чистили Србе! Тито није дозвољавао да се реч каже о томе! Тито нам је био подметнут од запада,, вероватно Енглеза, да уништава Србију! Мислим да су и те покрадене бебе ишле на КиМ и на запад! Лопови, лоповски!

Vaske

25.03.2018. 23:35

Kosovo je RAK RANA Srbije, ako se ozbiljno pristupi problemu, biće rešenja, a ako se rešava kao do sada od danas do sutra izgubićemo ga.

Dejan

26.03.2018. 08:24

Albanci su sistematski proterivali i ugnjetavali Srbe na KiM a tadašnja SFRJ je blagonaklono gledala na ta dešavanja.

drugovi komaradi

26.03.2018. 11:13

Srbima i Srpstvu je presudjeno na Drezdenskom kongresu KPJ a sve ostalo su posledice.

Ruben

26.03.2018. 13:42

Dobricu Ćosića spominjete kao nekakvog mudraca, mozda iz potrebe da pojasnite slicnost srpske propasti sa americkim indijancima ; koliko jedan narod treba biti izgubljen da partizanskog komesara koji je naredjivao straljanja neduznih ljudi po Srbiji, prihvati kao simbola nacionalne svesti. Ali to je vama vasa borba dala ; kao i Kosovski gordijev cvor uostalom

Ja

27.03.2018. 00:07

Sto Tito nije dozvolio pokrainu makar jednu u Hrvatskoj.Zato sto smo mu cutali Srbi na polozaju nisu smeli da mu pisnu ,ili nisu hteli ,mi Srbi na Kosovu smo bili gradjani treceg reda .