Triatlonac stavio Srbiju na svetsku mapu „Everestinga“
22. 08. 2017. u 23:46
Ovo je disciplina u kojoj se biciklisti penju i spuštaju na određenoj stazi, u ovom slučaju to je bio Kopaonik, kako bi se kumulativno popeli na 8848 metara (što je visina Mont Everesta)

Foto: Skyrunning Serbia
Vladimir je izabrao uspon od Rudnice ka Kopaoniku i po kalkulaciji poznatog kluba iz australijskog grada Melburna “Hells 500” odobren mu je gps zapis i data kalkulacija kojim je realizovao “Everesting”.
Inače, “Everesting” je aktivnost u kojoj se biciklisti penju i spuštaju na određenoj stazi, u ovom slučaju to je bio Kopaonik, kako bi se kumulativno popeli na 8848 metara (što je visina Mont Everesta).
Dobra logistika, temeljne pripreme i jasan plan su ključ ovakvih podviga. Ekipa je startovala u 4 sata ujutru, prognoza je bila dobra i sve je išlo kako treba. Čak i poslepodnevna kiša, tog 17. avgusta, praćena grmljavinom nije zaustavila dobro uigrani tim, već je Vladi poslužila da se malo rashladi.
Prvi uspešan pokušaj “Everestinga”, izveo je planinar i biciklista Džordž Malori, unuk istoimenog Džordža Malorija, britanskog planinara koji je nestao na Everestu sa Sandi Irvinom 1924. godine.
Sedamdeset godina kasnije, 1994. godine, mlađi Malori, spremajući se za penjanje na Mont Everest vozio je 8 krugova na planini Dona Buang u Viktorijskim Alpima.
"Penjanje Everesta na biciklu i penjanje na planinu su potpuno različiti, naravno", kaže Malori. "Everesting biciklom je, po mom iskustvu, fizički teži nego bilo koji dan na Everestu."
Svi koji uspešno završe Everesting ulaze u jedan od najekskluzivnijih klubova na svetu - „The everesting hall of fame“ (http://www.everesting.cc/hall-of-fame/) gde i mi sad imamo svog predstavnika.
Vladimir se zahvaljuje celom timu, Skyrunning asocijaciji Srbije, fotografima Milošu Milenkoviću i Draganu Stojkiću, snimatelju Dušanu Stojančeviću, a posebno MK Resortu, Infotimu - Garmin Srbija, Planetbajku i Fit sportu.
