Kupanje na Paliću za tri godine

Jelena Lemajić

30. 07. 2017. u 15:31

Nadležni konačno, posle višegodišnjeg zagađivanja, čiste čuveno jezero kod Subotice. Izgradnja kanalizacione mreže u život vraća i jezero Ludaš. Rast trave u Paliću prvi znak oporavka

Купање на Палићу за три године

Malobrojni su oni koji u vodi pokvase samo noge

NI ove godine spas od letnjih vrelina Subotičani ne mogu da potraže na Palićkom jezeru jer, prema laboratorijskim analizama, jezerska voda još nije pogodna za kupanje. Nažalost, to već godinama unazad nije vest. Međutim, sasvim je izvesno da će u naredne tri godina to postati deo neslavne prošlosti nekadašnjeg mondenskog izletišta na severu Bačke.

Naime, u toku je realizacija projekta vlada Srbije i Nemačke usmerenog na zaštitu biodiverziteta Palićkog jezera i jezera Ludaš, čije područje se nalazi pod zaštitom Ramsarske konvencije, a koji Nemačka razvojna banka (K&W) finansira sa šest i po miliona evra.

Da bi počela implementacija izuzetno važnog projekta bilo je potrebno ispuniti određene preduslove, odnosno septičke jame "poslati u zaborav".

- Suština projekta je da Palićko jezero i Ludaš ozdrave na prirodan način, a za to je prvenstveno neophodno odstraniti zagađivače - objašnjava, za "Novosti", hidrolog Mišel Roman, stručni savetnik na poslovima sanacije Palića u preduzeću "Park Palić". - To, najpre, podrazumeva izgradnju kanalizacione mreže u naselju Palić i odvođenje otpadnih voda na gradski prečistač.

Na Paliću je trenutno lokalnom kanalizacionom mrežom pokriveno oko 35 odsto teritorije, a kapacitet novoizgrađenog sistema biće 1.100 novih priključaka. Izrađen je master plan odvođenja otpadnih voda, kompletirana je projektno-tehnička dokumentacija i obezbeđene su građevinske dozvole za buduću kanalizaciju.

Čuveno jezero danas je prazno

- Time bi stepen izgrađenosti kanalizacije u naselju Palić dostigao 80 odsto i omogućio bi ne samo vraćanje u život Ludaša, nego i značajan korak u sanaciji Palića. To će presudno uticati na to da jezerska voda ponovo bude pogodna za kupanje i da se investitorima zainteresovanim za turističke sadržaje ponude odgovarajući uslovi koji se tiču biološke raznovrsnosti i ekološke ravnoteže jezera.

PORED kanalizacije, K&W banka stavila je pred grad Suboticu još jedan zadatak - da se napravi prirodna granica koja treba na propisanoj udaljenosti da drži oranice od jezera, a time i da ga zaštiti od zagađenja raznim pesticidima.

- Neophodno je izgraditi zaštitni pojas koji će biti tampon zona između okolnih njiva i jezerske vode. U toku je aktivnost oko eksproprijacije parcela na 40 kilometara obale prosečne širine 20 metara u zaštitnom pojasu oko Palićkog jezera i jezera Ludaš - dodaje Roman.

Eksproporijacija je jedan ogroman posao, ali su budžetom za ovu godinu predviđena sredstva da se on finalizuje.

Pored spoljnih, Palić i Ludaš imaju i unutrašnje neprijatelje - babuške koje "ubijaju" život u jezerima.

Pre gotovo deceniju ovde je održano prvenstvo Vojvodine u jedrenju

- Na osnovu istraživanja, utvrdili smo da više od 90 odsto ribljeg fonda čini babuška, invazivna vrsta ribe koja pojede sve živo i ne dozvoljava da u jezeru raste bilo šta drugo. Naše procene su da sada u jezeru ima 160 tona ove ribe - dodaje Roman. - Jezersku vodu "guši" i velika količina algi, a ove godine imamo slučaj da raste trava. Mnogo ljudi me zove i žali se da trava daje ružnu sliku i da je treba odstraniti, a ne znaju da je to prvi znak ozdravljenja jezera. Ona je sklonište od babuške za sićušne životinjske organizme važne za eko-sistem.

Da bi smanjili populaciju babuške, obavljen je sanacioni izlov, a jezera su poribljena smuđem. Pored njega, babuške su omiljena hrana i pticama, posebno čapljama i kormoranima.

JEZERO je, inače, podeljeno u sektore, i zahvaljujući modernom prečistaču otpadnih voda iz Subotice, u drugom i trećem sektoru prozirnost je dostigla gotovo metar dubine, što je mnogo bolje nego pre pet godina. Nažalost, u četvrtom, turističkom sektoru, prozirnost je oko 15 centimetara.

- Cilj je da se u narednih nekoliko godina kupači vrate na Palićko jezero. Ukoliko odvedemo otpadne vode i zaustavimo zagađenje jezerske vode sa okolnih njiva pesticidima, populacija babuške sama će se smanjiti, priroda će to da reši - zaključuje naš sagovornik. - U kontaktu sam sa ljudima iz Nemačke razvojne banke i oni su zadovoljni dinamikom ispunjavanja ovih zadataka. Mislim da ćemo uskoro moći da počnemo da realizujemo ovaj, ne samo za grad, već i za državu i ceo region, važan projekat, i da u narednih nekoliko godina Paliću vratimo kupače, a Ludašu zaljubljenike u prirodu, i učinimo ga mestom na kome će generacije u praksi moći da uče o tome kako se čuva veliko prirodno bogatstvo.

POZORNICA I TERMALNI BAZENI

PARALELNO sa zaštitom jezerske vode, aktivno se radi i na sređivanju Palića. Posle gotovo sedam decenija, obnovljeni su Letnja pozornica i Termalni bazeni. U proteklih godinu dana uređeni su trotoari u Splitskoj aleji i u Ulici Jožefa Hegediša, a izgrađena je i pešačka staza od behaton ploča.

Pored toga, aktivno se radi na pronalaženju investitora i strateškog partnera koji bi realizovao master plan za Banju Palić i izgradio kompleks akvaparka, velnes centra, hotela...

Okolina jezera kao s razgeldnice

KAKO JE RASPOREĐEN NOVAC

ZA unapređenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda projektom su predviđena sredstva u iznosu od 550.000 evra, 2,3 miliona evra će biti uloženo u proširenje kanalizacione mreže, milion i po u pumpnu stanicu i spoljni kanalizacioni vod Palić - postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Subotica.

Za izgradnju zaštitnog pojasa predviđeno je 1,4 miliona evra, 250.000 evra za biomanipulaciju, a oko pola miliona za prateće i edukativne mere.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

jozo

30.07.2017. 19:46

Odlično. Možda ne bi bilo loše i splitsku aleju promijeniti u neku drugu, banjalučku, na primjer.

pereee

30.07.2017. 20:47

Samo vi sredite da termalni bazeni funkcionisu tokom cele godine pa ce biti posla, a ne kao do sada da razvoj opstruisu srbi i madjari iz politickog blata subotice. Palic je inace prelep, nestvarno bi izgledalo kupanje u njemu

Rmm

30.07.2017. 21:03

Bravo! Sve se moze kada se primeni strano iskustvo i domaca zelja. To je jedino sto bi mi kao narod trebalo da radimo.

Araon Minuion

30.07.2017. 21:42

Nemačka razvojna banka KfW - Kreditanstalt für Wiederaufbau - ne K&W.