Makron se poklonio srpskoj zastavi
18. 05. 2017. u 07:56
Stana Bilbija, Petar Pepi Petrović i Suzana Reljić o susretu sa novoizabranim francuskim predsednikom

Emanuel Makron, Suzana Reljić, Ivana Manojlović i Stana Bilbija
OBNAVLjAJUĆI večnu vatru na Spomeniku neznanom junaku kod Trijumfalne kapije u Parizu, novi francuski predsednik Emanuel Makron u nedelju je odao počast i srpskim zastavama koje su se vijorile na njegovoj inauguraciji. Uz četiri naša barjaka, koje su nosili Petar Petrović Pepi, Stana Bilbija, Suzana Reljić i Ivana Manojlović, i jedan grčki, u rukama Antonija Gortilasa, sve ostale zastave bile su francuske.
Prolazeći kroz postrojeni špalir, Makron je zastao i popričao sa našim barjaktarima.
- Čestitala sam mu na izboru. Rekla sam mu da se nadam da ćemo održati francusko-srpsko prijteljstvo i da računamo na njegovu pomoć, kada je reč o Srbiji. Bio je vrlo srdačan. Odgovorio mi je da se zalaže da se ova saradnja što više održava - prenosi za "Novosti" svoje utiske Stana Bilbija, predsednica Svesrpske zajednice Francuske.
Ona je nosila našu zvaničnu zastavu, koju je dobila od Vojske Srbije. Zajedno s Reljićevom i Petrovićem, zvanično predstavlja Srbe, kao stare francuske saveznike, na različitim manifestacijama pred francuskim vlastima i na svečanostima koje se odnose na negovanje tradicija starih boraca.
- Francuzi nama dolaze na obeležavanje godišnjica na Srpskom vojničkom groblju u Tijeu i polaganje venaca kod spomenika kraljevima Petru i Aleksandru Karađorđeviću, a mi njima uzvraćamo prisustvom kod Trijumfalne kapije i na drugim svečanostima - kaže Bilbija.
Stana je rođena na Kosovu, u Vitini, a kasnije se preselila u Smederevo. U Francuskoj živi od 1970. godine. Radila je kao krojačica, pa imala građevinsku firmu, a sada, kao penzioner, svaki trenutak koristi da obnovi i održi odnose između dva naroda.
- Pokušavamo da privučemo Francuze, povratimo poverenje i definitivno promenimo sliku o Srbima koja se devedesetih nepravedno širila o nama - ističe naša sagovornica.
Petar Petrović Pepi je doajen među srpskim stegonošama u Parizu. Kao član Saveza Srba Francuske i udruženja "Petar Prvi", već tri decenije, nekoliko puta godišnje, predstavlja Srbiju prilikom svečanosti vezanih za tradiciju oslobodilačkih ratova. Ovog puta nosio je repliku ratnog barjaka solunaca.
- Zastavu mi je, pre trideset godina, uručio Naum Đorđević, nekadašnji predsednik Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, jedan od učesnika proboja Solunskog fronta i nosilac Albanske spomenice. Čuvam je s ponosom - kaže Petrović.
Petar Petrović Pepi u srpskoj uniformi na inauguraciji

I on se, kao i Bilbija i Reljićeva, s Makronom u kratkom roku rukovao dvaput, 8. maja na obeležavanju pobede saveznika u Drugom svetskom ratu, i u nedelju, kada je preuzimao dužnost.
- Rekao sam mu da će, ako bude dobro vodio Francusku, možda biti predsednik deset godina i da njegovo vreme tek dolazi. Pogledao me je, nasmejao se i zahvalio. Fini je i simpatičan gospodin. Pozdravio se sa svima. Sretao sam ja na isti način i Miterana, Širaka, Olanda. Oland je bio mnogo ljubazan. Očekujem da će i Makron biti takav. Nadam se da poznaje istoriju i da će odnosi između Francuske i Srbije biti još bolji.
Sa zastavom je, kao potpredsednik Svesrpske zajednice Francuske, bila i Suzana Reljić, dugogodišnja vlasnica restorana "Pobeda" koji se nalazi odmah pored srpske pravoslavne crkve u Ulici Simplon u Parizu. U Francuskoj je, inače, od 1971. godine.
- U restoranu je rukovanje s Makronom sada glavna tema. Svi se raspituju kakav je. Bio je veoma učtiv i prijatan. Zahvalio nam se što smo došli i što smo svojim prisustvom uveličali ceremoniju. Nadam se samo da neće da nam podigne porez - kaže Suzana, u čiji restoran često dolaze i Francuzi, da bi probali srpske specijalitete, nadajući se da će jednom doći i Makron.
UNIFORMA stigla od ministarstva
Pepi je u Francusku došao daleke 1966. godine. Radio je u fabrici kao električar, a sada je u penziji. Ljubitelj je stare Francuske i vozi "ajkulu". Na inauguraciji je bio u staroj srpskoj uniformi, sa šajkačom.
- Pisao sam prošlog leta lično premijeru Aleksandru Vučiću i zamolio ga da dobijem uniformu i čizme. Ubrzo posle toga poslali su mi ih iz Ministarstva odbrane - kaže Pepi.
ČESTITAO I PODMLADAK
ZAJEDNO s našim Parižanima kod Trijumfalne kapije bila je i Ivana Manojlović, gošća Suzane Reljić iz Beograda.
- Poveli smo je kao mladu i uspešnu devojku da i ona prisustvuje tom velikom događaju. Ona mu je prenela pozdrave iz Srbije. Bilo mu je drago - kaže Reljićeva.
Deki
18.05.2017. 07:59
Jesu li sklonili vec jednom onaj francuski spomenik zahvalnosti?Srbija im nikada nece zaboraviti bombardovanje!Sa prijateljstvom je zavrsena prica.
bravo za srpske francuze
Макрон се клања застави дугиних боја.
Нека хвала. Француска је рекла шта је имала да каже и током деведесетих и ослобађањем крволока Харадинаја. Ови који су донели српску заставу пред француског председника требало би да се стиде.
Voleo bih da se Francuska na čelu sa Makronom osvesti i dozove pameti. Nisu im u prvom i drugom svetskom ratu albanci bili saveznici, već SRBI.
Komentari (11)