Kad požele, i žene će postati pape
10. 04. 2017. u 10:30
Tereza Forkades, katalonska benediktinka, za "Novosti": Farmaceutske kuće manipulišu ljudima, šovinizam pretnja Starom kontinentu

Foto: Shutterstock
ZAGREB
OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
NISAM komunista, ali kapitalizam kakav je danas će nestati. To ne znači da zagovaram društveno vlasništvo kakvo je bilo, recimo, u Sovjetskom Savezu, pre svega, ja kritikujem kapitalizam jer sam hrišćanka. Kapitalizam nas ubija.
Kaže ovo, u ekskluzivnom razgovoru za "Novosti", Tereza Forkades, katalonska benediktinka i jedna od najpoznatijih časnih sestara na svetu. Uoči današnjeg predavanja na sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorišta u Beogradu, ova doktorka za javno zdravlje na Univerzitetu u Barseloni i, kako je mnogi nazivaju, "perjanica evropske levice", kaže da pomno prati sve što se događa na Starom kontinentu, ali i na prostoru Balkana i da će posebno naglasiti to što sve agresivniji nacionalizam preti i ujedinjenoj evropskoj porodici.
- Mislim da najveći problem nije u nacionalizmu, već u šovinizmu. On generiše mržnju, a mi moramo da osluškujemo šta se događa među ljudima i ne smemo da podilazimo mržnji - naglašava Forkadesova.
Naša sagovornica je beskompromisna i u kritici privilegija koje uživaju crkveni velikostojnici, ukazujući na to da crkva, pre svega, mora da bude odvojena od države, budući "da se Bog ionako otelotvorio u siromaštvu". U svojim nastupima Forkadesova posebno kritikuje banke i gotovo uvek se poziva na papu Franju, pa i na njegove reči "kapitalizam ubija".
- Kapitalizmu nije važan čovek, već privatni interesi koji vode bogaćenju. Kapitalizam je proklet, štiti privatne interese, ne doprinosi slobodi, već privilegijama - ponavlja naša sagovornica.
Kao stručnjak za javno zdravlje, Forkadesova detaljno obrazlaže i kako se manipuliše ljudima kada je reč o mogućim epidemijama, kao, recimo, onoj, vezanoj za svinjski grip.
- Masovno su ljudi vakcinisani, a na kraju se pokazalo da je u većini slučajeva to bilo nepotrebno. Najveću korist od svega su imale farmaceutske kompanije, koje su zaradile veliki novac. Države moramo da sprečimo kako ne bi bile servis korporacija. Previše je nejednakosti danas prisutno u svetu. To jednostavno ne ide zajedno sa demokratijom - tvrdi ona, uz konstataciju da se kapitalizam pretvorio u nehumano uređenje.
Zbog njenih stavova o životu Crkve, mnogi u Forkadesovoj vide osobu koja izaziva bes konzervativnih biskupa i kardinala, pogotovo kada otvoreno kritikuje "seksističku strukturu" Crkve.
- Jednog dana, kada to žene budu htele, biće pape. Žene žele da budu slobodne, ali ponekad ipak održavaju i neke stereotipe. Žene moraju da imaju veći uticaj u samoj Crkvi i da preuzmu odgovornost za upravljanje. Crkva se može menjati, a menjala se i kroz vekove - ukazuje ova, po mišljenju mnogih, "najradikalnija časna sestra Evrope".
Forkadesova zaključuje da nije političarka, već da je sve što radi uloga časne sestre.
"ZABRANjENO VOĆE"
- VIŠE puta sam bila zaljubljena otkako sam se zamonašila, došla sam u iskušenje, ali sam izdržala - kaže Forkadesova, benediktinka iz čuvenog samostana San Bene de Montsera, u kom se moli pet sati dnevno. - Verujem u ljubav i kada postoji vernost, sloboda, pažnja, nikakvu ulogu više ne igra da li je reč o heteroseksualnoj ili homoseksualnoj ljubavi.
DOKTORIRALA NA HARVARDU
SESTRA Tereza Forkades rođena je 1966. godine u Barseloni, a teologiju je doktorirala na Harvardu. Kada je pre osam godina na internetu objavila snimak u kome je upozorava na štetnost vakcinacije protiv svinjskog gripa, postala je medijska zvezda, i od tada ne prestaje da intrigira javnost, gde god da se pojavi i održi predavanje.
Napisala je nekoliko knjiga. Trn u oku Vatikana postala je onog trenutka kada se i indirektno založila i za pravo na abortus i korišćenje "pilule za dan posle".