Po znanje u učionice budućnosti

I. MIĆEVIĆ

09. 02. 2017. u 18:16

U beogradskom Belekspo centru u četvrtak otvoren trodnevni sajam "Nove tehnologije u obrazovanju". Pametne table, roboti i oprema za digitalno učenje - neke su od predstavljenih inovacija

По знање у учионице будућности

Robotika

ZAGLEDANI u pametne table, robote i uređaje za eksperimente bili su u četvrtak đaci na sajmu "Nove tehnologije u obrazovanju". Oduševljavali su se i oni iz generacija koje su odrasle uz tablu i kredu. Novine u predstavljanju lekcija, načinu provera znanja ili praktičnoj nastavi posetiocima Belekspo centra objašnjavali su učesnici.

Na sajmu koji traje još danas i sutra predstavlja se više od 40 obrazovnih institucija i proizvođača tehnoloških rešenja namenjenih obrazovanju. Svi oni daju svoju verziju i doprinos tome kako treba da izgleda učionica budućnosti. Događaj organizuje niz državnih institucija i Britanski savet, a njegova direktorka Kler Sirs rekla je na otvaranju da je konferencija prvi put organizovana pre četiri godine i da se interesovanje svake godine povećava. Ove godine je registrovano 7.000 učesnika.

Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete Gordana Predić rekla je da je ovo ministarstvo počelo sa uvođenjem elektronskog dnevnika, a navela je i da je veoma značajno uvođenje informatike kao obaveznog predmeta.

- Svesni smo toga da bez digitalnih veština i opismenjavanja ne možemo da napredujemo, i u narednom periodu ćemo snage usmeriti ka opismenjavanju u tehnološkom pogledu - naglasila je Gordana Predić.

OSNOVCI PRAVE ROBOTE KREATIVNI centar i "Lego" predstavili su lego robote, a Alen Piljar objašnjava kako učenici od devet godina umeju "od nule" da sklope i programiraju robota. Čak idu i na takmičenja. Kaže da mali broj škola ima ovakvu opremu i objašnjava da "Lego" ima različit didaktički program za sve razrede škole.

Posetiocima su bila najzanimljivija savremena učila. Na štandu "Fluks trejda" predstavljeni su roboti poslednje generacije. Aleksandar Antić iz ove kompanije pokazuje komplete za nastavu fizike, hemije i biologije. U jednoj kutiji spakovani su delovi za sastavljanje devet različitih robota. Među štandovima uspešnih kompanija za informacione tehnologije smestila se i Saobraćajno-tehnička škola Zemun. U njihovoj IKT radionici smenjuju se nastavnici, đaci i teme kojima se bave. Zatekli smo Aleksandru Nikolić Matić, profesorku srpskog, koja spaja književnost, film i pozorište s novim tehnologijama.

"Superškola" je inovativan način učenja, gde đak bira u koje vreme će, putem interneta, da sluša nove lekcije. Po ceni manjoj od cene jednog privatnog časa, na njihovom portalu nalazi se više od 700 obrađenih lekcija iz fizike, hemije, matematike i srpskog jezika za učenike od petog do osmog razreda. Nenad Radoičić, koji predstavlja "Superškolu", objašnjava da su njihove lekcije zamena za privatne časove i učenje iz knjige.

Na štandu "Bigz školstva" učilo se o vulkanima. Osnovci su na digitalnom času gledali video-materijal i postavljali pitanja.

- Elektronski udžbenik nikada neće u potpunosti zameniti štampani, ali može kvalitetno da ga dopuni - objašnjava Olivera Đikanović iz "Bigza". - Naši dodaci udžbenicima i priručnici za nastavnike nalaze se na aplikaciji koja može da se koristi na mobilnim telefonima ili kompjuterima. Zato mobilne telefone ne treba izbacivati iz škola već ih pametno koristiti.





Virtualna stvarnost

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije