Ko to još lažira nemačke marke
15. 01. 2017. u 15:29
Nekad omiljene novčanice na udaru falsifikatora. I posle 15 godina, ova valuta može da se zameni u dve banke

Ilustracija Goran Divac
NEMAČKA marka, u koju su se ovdašnji ljudi kleli više nego sami Nemci, još nije pala u zaborav ni u svojoj, ali ni u našoj zemlji. Iako je marka zamenjena evrom pre ravno 15 godina, još je aktuelna čak i kod - falsifikatora. Tako su, među 2.095 komada lažnih stranih novčanica koje su lane otkrivene u Srbiji, zaplenjene i tri novčanice nemačke marke, u ukupnoj vrednosti od 2.000 maraka.
- Jedna novčanica u apoenu od 1.000 i dve u apoenima od 500 nemačkih maraka otkrivene su u Komercijalnoj banci u Beogradu i dostavljene Narodnoj banci Srbije pod sumnjom da je reč o falsifikatima, što je i potvrđeno nakon izvršene ekspertize novčanica - rečeno je "Novostima" u centralnoj banci.
Nemačka centralna banka, i dan danas, u svim svojim filijalama zamenjuje nemačke marke za evro bez provizije i bez vremenskog ograničenja. Primenjuje se fiksni kurs Evropske centralne banke, pa jedan evro vredi 1,95583 maraka.
Marke mogu za dinare da se zamene i u Srbiji. Doduše, ne baš u svakoj menjačnici.
- Nemačke marke mogu da se prodaju banci ili ovlašćenom menjaču u Srbiji, koji su voljni da ih otkupe za dinare - objašnjavaju u NBS. - Banke i menjači nemaju obavezu otkupa nemačkih maraka, ali mogu to da urade ako imaju poslovni interes. U skladu s tim, napominjemo da se pre obavljanja transakcije obavezno treba informisati o tome koje menjačnice rade otkup nemačkih maraka i pod kojim uslovima. Trenutno dve banke rade otkup nemačkih maraka: Komercijalna i Rajfajzen.
Interesantno je da se na kursnim listama NBS i dalje kotira 11 valuta zemalja koje su usvojile evro, odnosno koje pripadaju evrozoni, i to "rame uz rame" sa dolarom, jenom, rubljom... Tako su na ovim listama već pomenuta nemačka marka, ali i austrijski šiling, belgijski franak, finska marka, francuski franak, grčka drahma, irska funta, italijanska lira, portugalski eskudo, španska pezeta i luksemburški franak. Razlog je potreba vođenja knjigovodstvenih evidencija u bankama.
- Napominjemo da se srednji kursevi za ove valute, za vođenje knjiga u bankama, izračunavaju prema srednjem kursu za evro, primenom fiksnih kurseva Evropske centralne banke - ističu u NBS.

"MAGIJA" NOVČANICE OD 100 EVRA
OD stranog novca u Srbiji je u 2016. najviše zaplenjeno lažnih evra - 1.971 novčanica od ukupno otkrivenih 2.095 falsifikata. Ipak, iako je broj lažnih novčanica dinara gotovo tri puta veći od falsifikovanih novčanica stranih valuta, gledano vrednosno situacija je drugačija. Kada se i dinarski otkriveni falsifikati preračunaju u evropsku valutu, dobija se ovakav rezultat: zaplenjeni lažni evri vredni su čak 194.985 evra, dok su lažni dinari "teški" 73.870 evra.
Falsifikatori najviše lažiraju novčanicu od 100 evra, i takvih je lane otkriveno ukupno 1.023 komada, što je čak četiri puta više u odnosu na godinu pre.
I DINARE KRIVOTVORE
PREMA podacima NBS, tokom 2016. godine u Srbiji je otkrivena ukupno 6.171 falsifikovana dinarska novčanica, što je za 8,9 odsto više nego u istom periodu 2015. Lanjski falsifikati bili su vredni ukupno 9.133.400 dinara, a oni u 2015. ukupno 7,68 miliona dinara. Najviše se falsifikuje novčanica od 2.000 dinara, kojih je zaplenjeno ukupno 2.808 komada.
sas
15.01.2017. 16:08
Naravno "svaka" novcanica pa i Nemacka marka,ako nije falscifikat, nema roka trajanja. Uvek moze da se zameni za kovertabilnu valutu.
Najverovatnije ovi koji neveruju u da stabilna politika daje jacinu i vrednost novcu.
"Blesava drzava" ? U Srbiji se jednostavno objavi da su ponistene, vise puta, treba im prodati licence pameti i resenja problema! Slazete se..
Komentari (3)