Opet red za karte pred seoskim bioskopom

Sofija BABOVIĆ

15. 12. 2016. u 08:55

U Kaoniku kod Ribarske Banje, u sali u kojoj nastupa kulturno-umetničko društvo, posle četvrt veka ponovo projekcija filma. Skoro 300 posetilaca na premijeri trećeg dela "Vojne akademije"

Опет ред за карте пред сеоским биоскопом

Sa projekcije "Vojne akademije 3"

U DANIMA kada u mnogim gradovima tek po koji zaljubljenik u sedmu umetnost zaluta u bioskop, jedno selo nadomak Ribarske Banje i Kruševca odvažilo se da pušta filmove na velikom platnu. Ravno četvrt veka od poslednje projekcije, u ovdašnjem domu kulture, gde zaseda i Mesna zajednica Kaonik, preksinoć je red za kartu počeo da se formira sat pre premijere filma.

Skoro 300 posetilaca tiskalo se da odgleda ostvarenje Dejana Zečevića "Vojna akademija 3"! Film je ostavio sjajan utisak, a u mračnoj prostranoj sali, gde uglavnom nastupa lokalno kulturno-umetničko društvo, moglo se čuti samo krckanje semenki i kokica i topao vazduh iz "topova", omalenih plinskih peći koje su grejale publiku.

- Bioskop je radio početkom osamdesetih godina, ali nije dugo - priseća se, za "Novosti", neumorni Miroljub Milanović, predsednik udruženja "Marko Cara Milanović", zaslužnog za ponovno otvaranje bioskopa. - Stupili smo u kontakt sa producentskom kućom i organizovali projekciju. Ideja je da imamo premijere domaćih filmova svakog meseca.

Tako vredne ljude Kaonika, čuvenog po stočarstvu, mlekarstvu i poljoprivredi, već u januaru očekuje prikazivanje hitova "Stado" i "Zona Zamfirova 2". Interesovanje za filmsku storiju o kadetima prevazišlo je svako očekivanje. Do Kaonika, koji broji oko 1.500 duša, pristigli su i meštani više sela duž Ribarske reke.

- Svi smo, naravno, oduševljeni što je organizovana projekcija, jer malo ko pamti stari bioskop - kaže, za "Novosti", meštanka Slađana Radojković. - Presrećna sam što je i moje dete od 13 godina rado došlo da odgleda film sa društvom.

U publici je najviše bilo mladih

BIOSKOPI KAONIK sa čak 11 crkava i osnovnom školom, koja potiče još iz 1866, nije bilo jedino naseljeno mesto sa bioskopskim predstavama. Gusto naseljena kruševačka sela su svojevremeno listom otvarala sale, pa su se tako filmovi prikazivali u Jasici, Parunovcu, Pepeljevcu, Velikim Kupcima, Čitluku, Stalaću. Bioskope su imale i nekada moćne industrije poput IMK "14. oktobar".

Za mnoge od oko 17.000 stanovnika, koliko ih živi u selima ribarske regije, organizovan odlazak na projekcije bolja je zabava od "korzoa".

- Reklama za događaj nije trajala duže od 10 dana, a bioskop je pun - oduševljen je vlasnik poljoprivredne apoteke Ljubiša Stevanović, dodajući da ga raduje brojnost najmlađih u publici.

Većina osnovaca i srednjoškolaca odrasla je uz računare, "skidajući" sa interneta čitave sezone popularnih TV serija. Otud fotografisanje mladih Kaoničana na modernim androidima ispred zgrade mesne zajednice i "šerovanje" slika na "Fejsbuku" sa tekstom "mi smo ispred bioskopa" najbolje pokazuje koliko se vreme promenilo.

- Samo sam jednom bio u bioskopu i gledao neki ruski film - kaže za "Novosti" Ognjen Petrović (12). - A baš volim da gledam filmove, i domaće i strane, tako da sam, naravno, došao s drugarima.

Četrnaestogodišnja Magdalena Stojanović je u utorak uveče drugi put odgledala film iz serijala o vojnoj akademiji.

- Bila sam na premijeri u Kruševcu - priča nam Magdalena. - Žao mi je što gledamo filmove samo na internetu, jer je ovo stvarno događaj. Moji roditelji su bili prvi razred kada je u Kaoniku radio bioskop, a pamte ga i neki profesori u školi.

Miroljub Milanović


BILETAR DOBROG PERA

DA Kruševac ima vrlo dugu, ali i neobičnu bioskopsku tradiciju, otkriva podatak iz Prvog svetskog rata, kada je u gradu radio vojni bioskop. Biletar je bio književnik August Cesarec! Prema istraživanju enciklopediste Slobodana Simonovića, prva projekcija ton-filma bila je maja 1931. godine u hotelu "Pariz". Prvi prikazivani filmovi na pokretnom zidu od dasaka bili su češke, holivudske i ruske produkcije, i to u bioskopima-hotelima u privatnom vlasništvu, poput "Evrope".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije