Granica drži Jeliće u mraku

M. NIĆIFOROVIĆ - M. Janković

14. 09. 2016. u 18:41

"Novosti" pokreću akciju za uvođenje struje siromašnoj devetočlanoj porodici u Barama na Pešteru. Problem je što se njihovo imanje nalazi na teritoriji Srbije, dok je kuća u Crnoj Gori

Граница држи Јелиће у мраку

Porodica Jelić

DEVOTOČLANOJ porodici Jelića iz zaseoka Janturine, u mesnoj zajednici Bare na Pešteru, uskoro bi, konačno, moglo da "svane". U domu starine Tomislava (84), njegovog sina Darka (45), snaje Svetlane (38) i njihovih sinova Mića (12), Miloša(10), Marka(7), Marjana (3) i dvomesečnih beba, ovog leta rođenih bliznakinja Marije i Marijane, konačno bi, umesto petrolejke, moglo da zasija - sijalica. Pod uslovom da se postigne dogovor između Srbije i Crne Gore, jer se njihovo imanje prostire na teritorijama obe države, dok je kuća u Crnoj Gori. Ukoliko Crnogorci pristanu, u Elektroprivredi Srbije ističu da su spremni da pomognu Jelićima da uskoro dobiju struju.

Posle pisanja "Novosti" o nevoljama Jelića, koji u domaćinstvu još nemaju električnu energiju i čijih šestoro mališana rastu u mraku, uče i pišu pod svetlom petrolejke, "Novosti" su pokrenule akciju da ova siromašna porodica, verna Pešteru i svom ognjištu, konačno dobije struju.

Napravljeni su prvi kontakti sa čelnicima "Elektroprivrede Srbije" i nadležnim ministarstvima i trenutno se, prema informacijama koje imamo, radi na tome da sijalica konačno zasija i u domu Jelića.

- Mi u Sjenici smo nemoćni da samostalno rešimo ovaj problem, jer za to nemamo sredstava, ali smo spremni, čim dobijemo nalog od pretpostavljenih iz vrha EPS, da za nekoliko dana završimo posao - kaže Veliša Pejčinović, direktor Elektrodistribucije u Sjenici. - Mi smo još pre nekoliko godina napravili projekat "elektrifikacije" ove porodice, koji je preko našeg ogranka u Čačku prosleđen nadležnima u Beogradu, ali još nismo dobili nalog i sredstva da započnemo posao.

Direktor sjeničke Elektrodistribucije kaže da od najbližeg izvoda do kuće Jelića ima 1.600 metara i da bi ceo projekat koštao oko 17-18 hiljada evra, možda i manje ako bi i drugi pomogli.

POMAŽE I CRNA GORA U AMBASADI Crne Gore u Beogradu obećali su u utorak "Novostima" da će u narednim danima rešiti bilo kakav problem koji stoji na putu da porodica Jelić što pre dobije struju.

Direktor "Elektroprivrede Srbije" Milorad Grčić u utorak ujutru je od EPS distribucije zatražio dokumentaciju kako bi se hitno pomoglo devetočlanoj porodici sa Peštera. Obavešten je da posao košta oko tri miliona dinara, ali da postoji veliki problem da se struja do ovog domaćinstva dovede.

- Iako je imanje Jelića delom u Srbiji, a delom u Crnoj Gori, njihova kuća je čak 100 metara na teritoriji naših suseda - kaže Grčić. - Samim tim, EPS ne može na tuđoj teritoriji da priključuje struju. Zato se čekaju instrukcije i pomoć Ministarstva energetike da se ovaj problem reši između dve države.

Marko i Miloš na konju

Kako je "Novostima" potvrđeno, EPS je spreman da krene u realizuju posla, čim se uklone ovi administrativni problemi, jer "trasa" od izvoda do srpskog dela "ranča" porodice Jelić ide teritorijem Srbije, a prva najbliža bandera u Crnoj Gori udaljena je od ove porodice čak 30 kilometara.

- Reč je o našim građanima, žiteljima opštine Sjenica, koji plaćaju porez i glasaju u Srbiji, koji zaista žive teško i koji ne zaslužuju da u 21. veku njihova deca rastu u mraku - kaže Mića Kaličanin, zamenik predsednika Opštine Sjenica. - Mi u Sjenici sami ne možemo da rešimo ovaj problem, ali možemo uz pomoć države. Ukoliko EPS obezbedi materijal i majstore, mi smo spremni da opštinskom mehanizacijom iskopamo sve rupe za bandere i pomognemo u drugim radovima.


POMOĆ PRE ZIME

Skoro deset godina humanitarac iz Novog Pazara Hido Muratović, svojevremeno dobitnik "Zlatne plakete" našeg lista za humanost, zajedno sa "Novostima" ubeđuju nadležne da pomognu porodici Jelić. Pisali smo o njima kada su imali troje dece, bilo je raznih obećanja, ali su i dalje u mraku.

- Ako i ovu zimu dočekaju bez struje, bojim se da Jelićima više niko i nikada neće moći da pomogne i da će morati da odu sa Peštera - ističe Muratović. - Struja Jelićima znači život i opstanak na ovom prostorima. Za njih je elektrifikacija nedostižno bogatstvo, za državu sitan trošak.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

milos

14.09.2016. 21:04

Mnogo je jeftinije da im se uradi kombinacija solarnih panela i vetrenjace ,maksimum par hiljada evra sa sve akumulatorima .