23.000 žednih zbog 23 zakasnele plate

Jelena ILIĆ

08. 09. 2016. u 14:16

Smederevska Palanka bez vode zbog štrajka radnika "Vodovoda" - moguće uvođenje vanrednog stanja. Štrajkači zahtevaju isplatu zarada, a građani - otkaze. Petar Milić: Ugroženo je zdravlje ljudi, moguće i krivične prijave

23.000 жедних због 23 закаснеле плате

Foto N. Živanović

VODA je najskuplja reč u Smederevskoj Palanci. Nema je svake noći, već dve godine, pa su Palančanima noćne restrikcije prerasle u naviku. Od pre nekoliko dana vode nema ni pre podne, jer "slavine" zavrću štrajkači "Vodovoda" kojima nisu isplaćene 23 plate. I dok je gradić na Jasenici kao bure baruta suv, i svakog trenutka preti da eksplodira, voda se pomešala sa politikom, pa je građanima gorak ukus u ionako suvim ustima.

- Treba sve pohapsiti i podeliti otkaze - ogorčen je stanovnik "žedne" varošice, koji ne želi da mu objavimo ime. - Vanredno stanje, pa ko hoće da radi izvol'te, ko neće - otkaz. Snabdevanje vodom je vitalni interes građana. Ćutali su godinama, a sada se bune, svi znamo u čijoj režiji.

Na našu opasku da mi ne znamo o čijoj je režiji reč, odmahuje i kaže: "Znaju Palančani".

Građani, takođe, znaju da su radnici Vodovoda "u bunaru", ali istu sudbinu dele i mnogi drugi u Palanci.

- Ovo je katastrofa - komentariše frizerka Mirjana Jeremić. - Nisu građani krivi za plate u "Vodovodu". Tokom devetočasovnog radnog vremena, osam sati smo bez vode od koje živimo.

RESTRIKCIJE - Kada smo došli na vlast, restrikcije su bile svakoga dana od 9 do 14 časova i od 22 do pet časova ujutru. Noćni priliv vode je nedovoljan da grad ima 24 sata vodu, pa noću punimo rezervoare. Poslednja dva i po meseca živimo bez dnevnih isključenja, a sada kao da neko ne želi da krene nabolje - kaže predsednik opštine Petar Milić.

Mirjana Đorđević, radnica u trafici, slikovito objašnjava: "Kad nemaš vodu, kao da nemaš ruke".

I dok meštani ovog gradića jednoglasno osuđuju one koji su odlučili da se za svoja prava bore uskraćujući njihova, u "Vodovodu" kažu da sprečavaju još veće zlo.

- Isključivanjem vode preko dana, štitimo vodosnabdevanje i postrojenja. Kada treća smena ne bi radila, pumpe bi stale, a kad nestane vode, povukle bi vazduh i došlo bi do havarije - kaže Aleksandar Bošnjaković iz Štrajkačkog odbora "Vodovoda".

Havarija je već na delu, posebno finansijska.

Firma je dve i po godine u blokadi. "Vodovod" duguje 500 miliona, a 150 miliona je vrednost firme.

O dubiozi potanko nas obaveštava Suzana Jevtić, sekretar preduzeća.

- Radnicima se duguju 23 plate, a od izbora u aprilu smo dobili po jednu platu i 10.000 dinara.

TRAŽE POMOĆ DRŽAVE Vršilac dužnosti direktora JKP "Vodovod", Dušan Vuković, smatra da su radnici delimično u pravu, ali i da su radikalni. - Bez pomoći države i mnogo dobre volje, ovde ništa ne može da se uradi - malodušan je direktor. On dodaje i da veliki problem predstavlja pucanje cevi, koje se trenutno ne saniraju, pa su gubici vode sve veći. Grad ni u sredu nije imao vodu od 9 do 15 časova.

Radnike boli što niko ne vidi da se bore za goli život.

- Srčani sam bolesnik, a neće da me prime bez zdravstvene knjižice. Niko me ne pita da li imam za lekove - žali se Jovan Martić, radnik "Vodovoda".

Nova vlast SNS, koja je zamenila DS, pokušava da nađe izlaz iz lavirinta koji datira odavno.

- Kada sam došao na funkciju, zaduženje opštine je bilo bar tri do pet budžeta, ali to već i vrapci znaju u Srbiji - kaže predsednik opštine Petar Milić (SNS).

On prepričava napore opštine da se dogovoreno sa radnicima ispuni, i da ne može preko noći da se uredi višegodišnji haos.

Milić kaže da je okidač za generalni štrajk bilo isključenje struje u zgradi Direkcije "Vodovoda" zbog duga od 4,5 miliona dinara. Zanimljiv trenutak za makaze, slažu se svi.

- Voda će biti puštena kada bude puštena struja. To je poruka koju sam dobio od štrajkača, a potom su isključili grad - kaže Milić.

                                                                                             Snalaženje: Frizerski salon

Tri dana traju "vanredna" štrajkačka isključenja. Iako bez vode, sve ključa u Palanci. Umesto saveznika, dve strane postaju protivnici. Potežu se pretnje hapšenjima, uvrede, ucene, i naravno politika.

- Politika je kriva, odgovorno tvrdim - kaže Milić.

- Prethodna garnitura (DS) ne želi da se pomiri sa gubitkom vlasti. Osim ovoga, imamo najave da će i predškolske ustanove da uvedu u štrajk.

Radnici odbacuju optužbe da su uvučeni u politiku. Tvrde da se bore za egzistenciju, a opštinarima poručuju da oni političare, umesto da brinu o interesima građana.

Ovo nadmudrivanje u gotovo pa bezizlaznoj situaciji odlaže rešenje, a oko 23.000 građana drži u "talačkoj krizi" zbog vode.

Zato je zakazana vanredna sednica Skupštine, a Štab za vanredne situacije je u stalnom zasedanju.

Radnici "Vododovoda" ispred zgrade preduzeća

- Za isključenja vode građanima od strane štrajkača nema zakonskog osnova. Ugroženo je zdravlje ljudi, i ako se ovo nastavi, bićemo prinuđeni da podignemo krivične prijave - kaže prvi čovek opštine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Ja ne pijem vodu ali...

08.09.2016. 15:27

@vagrant - ...zašto samo Palančane a ne sve ostale i zašto samo vodadžije a ne sve ostale i zašto samo štrajkzamlate a ne i sve ostale ...!More neka se Palančani sami snađu ( obračunaju ) sa svojom mukom!!!

vagrant

08.09.2016. 17:08

@vagrant - Dobro ako bas hocete neka se otvori i za jednog hirurga u opstini Mladenovac, koja ima preko 50 000 stanovnika.Posto ga nemamo, za par kopci moramo u Beograd a bas bi bilo fino da ga dobijemo.Zar ne gospodine koji ne pijete vodu?!

Nix

08.09.2016. 15:01

Ovi nemaju prava na štajk a ovi u Geoxu imaju i plate a imaju prava i na štrajk... sindikati su nam kao političke partije... radnici kao primadone... a sva preduzeća trula kao i država....