Vitez od puške manji

J. MATIJEVIĆ

14. 08. 2016. u 20:12

Izložba o Momčilu Gavriću, najmlađem podoficiru Prvog svetskog rata. Posetioci će moći da vide više desetina fotografija i faksimila dokumenata o dečaku junaku, ratnom i mirnodopskom stradalniku

Витез од пушке мањи

Izložba je otvorena do 27. avgusta / Foto B. Vitas

U GALERIJI Doma ratnih vojnih invalida u Beogradu otvorena je izložba o Momčilu Gavriću, najmlađem vojniku, a potom i podoficiru Prvog svetskog rata. Pripremljena i organizovana s Muzejom Jadra iz Loznice, izložba će trajati do 27. avgusta.

Posetioci će moći da vide više desetina fotografija i faksimila dokumenata o dečaku junaku, ratnom i mirnodopskom stradalniku - Momčilu Gavriću. Postavka čiji je autor Goran Vilić, kustos istoričar Muzeja Jadra, ima dve celine. Jedna je posvećena Gavrićevom ratnom putu, a druga posleratnom školovanju i privatnom životu "ratnika manjeg od puške".

Rođen prvog dana maja 1906. godine u Trbušnici kod Loznice, Gavrić je imao jedva osam godina kada su mu austrougarski vojnici iz Hrvatske domobranske 42. divizije, poznatije kao "Vražja divizija", ubili oca, majku, tri sestre, četiri brata i babu, a kuću zapalili. On je preživeo zahvaljujući ocu koji ga je poslao kod strica da nađe zapregu.

Ostavši i bez porodice i bez doma, pošao je na Gučevo, da traži srpsku vojsku. Pronašao je Šesti artiljerijski puk Drinske divizije, postao njihov vojnik i, sa saborcima, prošao sve strahote prvog svetskog rata. U osmoj godini postao je kaplar Šestog puka, a u čin podnarednika, kada je imao 12 godina, unapredio ga je lično vojvoda Živojin Mišić.

O hrabrosti Momčila Gavrića najbolje svedoči to što je 1914. učestvovao u čuvenoj bici na Gučevu, a potom i u kolubarskoj epopeji. Preživeo je albansku golgotu, ranjen je na Solunskom frontu, a 1918. učestvuje u pobedonosnom maršu na Beograd.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Nebojsa007

15.08.2016. 12:48

Sve je istina samo se cudim da je neko napisao da su mu hrvati sve pobili??? Me to nije tacno. To hrvati nikada nisu Srbima radili

Pa..

15.08.2016. 16:29

@Nebojsa007 - To su bile pretece ustasa u NDHaziji. Kao sto su nasledici ustasa ovi koji se deru: za dom spremni.