Rođene sestre u vojnoj uniformi

Sofija BABOVIĆ

07. 07. 2016. u 21:03

Sanja Gašić (32) i Vanja Gajić (28) jedinstven slučaj u jedinicama Vojske Srbije. Obe u sastavu elitnog 246. bataljona ABHO u Kruševcu. Njihov otac kaže: "Nemam sina, a obe ćerke sam ispratio u vojsku"

Рођене сестре у војној униформи

Sanja Gašić i Vanja Gajić

KRUŠEVLjANKE Sanja Gašić (32) i Vanja Gajić (28) su prve rođene sestre u istoriji 246. bataljona ABHO. Starija Sanja je vodnik, prva žena podoficir u Garnizonu Kruševac i komandir Odeljenja u vodu ABHO za izviđanje u trećoj četi, dok je mlađa, Vanja, razvodnik i dekontaminator druge čete ovog elitnog bataljona Vojske Srbije, čije je sedište u Kruševcu.

- Obe smo završile Srednju hemijsko-tehnološku školu sa odličnim uspehom, a potom i diplomirale sa desetkom na Visokoj hemijsko-tehnološkoj školi u Kruševcu, tako da imamo zvanje strukovnog inženjera - priča za "Novosti" komandir Sanja Gašić. - Jedina razlika je što se Vanja školovala za zaštitu životne sredine, a ja za inženjera hemijske tehnologije.

Sanja je nakon diplomiranja 2006. godine počela da traži posao u struci. U novembru naredne godine raspisan je konkurs u 246. bataljonu ABHO. Bila je među prvim devojkama koje su se usudile da obuju vojničku čizmu. Napredovala je vrlo brzo.

- Stupila sam na dužnost 7. aprila u izviđačkom vodu druge čete i tu radila do prošlog decembra - otkriva nam vodnik. - Pretpostavljeni su prepoznali moj savestan trud i zalaganje. Od juna 2014. godine krenula sam na usavršavanje (liderski, osnovni, metodičko-didaktički kurs). Postala sam i instruktor obuke. Promovisana sam u podoficira 20. novembra 2015. godine i 1. decembra postavljena na dužnost komandira Odeljenja.

I dok se komandir Sanja Gašić priprema za viši kurs za podoficire, dotle je njena sestra Vanja Gajić prati u stopu.

TRADICIJA DVE rođene sestre ističu da im je čast što su pripadnice 246.bataljona ABHO, koji neguje nasleđe Barutanskog bataljona, prve regularne jedinice protivhemijske zaštite formirane po Uredbi ministra Vojske i mornarice stare Kraljevine iz 28. septembra 1932. godine. Bataljon je u sastavu Kopnene vojske, jedinstven po zadacima. Smešteni su u kasarni "Car Lazar" i na Vojnom kompleksu "Ravnjak".

- Oduvek mi je sestra bila idol i znala sam da neću napraviti grešku - priča za "Novosti" razvodnik Gajić. - Od prvog dana škole su umeli da mi kažu da moj cilj treba da bude da postanem dobar učenik makar koliko i ona. I uspela sam.

Pre nego je i ona obukla vojničku uniformu, Vanja, rođena Gašić, udala se i rodila ćerku Ninu. Četvorogodišnja devojčica nije još svesna da su joj roditelji - vojnici, jer je u vojsci i Ninin tata - Ivan Gajić.

- Ćerka je mala da razume, ali vrlo brzo će shvatiti koliko važan posao radimo - ističe razvodnik Vanja Gajić. - Više puta sam konkurisala za radno mesto u vojsci, jer uniformu volim odmalena, kao što volim red, rad i disciplinu. Radim od 3. avgusta 2015. godine kao vojnik po ugovoru i velika želja mi je da ostanem u bataljonu.

Vanja se obučavala za specifičan posao dekontaminatora. Zadaci koji se ispunjavaju u teškim, masivnim odelima, pod zaštitnom opremom i zaštitnim maskama vrlo su zahtevni za oba pola.

- Obučeni smo da reagujemo u akcidentima, vanrednim situacijama koje podrazumevaju hemijsku, biološku, radiološku opasnost, ali i na pružanju pomoći stanovništvu, kao što je to bio slučaj 2014. godine u velikim poplavama, kada je bataljon radio na asanaciji terena - predočava nam mlađa sestra.

Sestre u krugu kasarne 246. bataljona ABHO u Kruševcu





Vodnik Sanja Gašić podvlači da je pravedan komandir koji razume vojnike jer je i sama bila deo stroja. Obe sestre poručuju da se u vojsci poštuje rodna ravnopravnost. Od iskusnih vojnika su učile, "vršnjaci" su im takođe bili podrška.

- Posao od nas zahteva da budemo i u odličnoj fizičkoj kondiciji, spremne za dežurstva i reagovanje - kažu nam na rastanku dve Kruševljanke u uniformi, dok ponosno pokazuju amblem bataljona 246.ABHO na desnom rukavu.


RODITELjI

VODNIK Sanja Gašić podvlači da su njoj i sestri presudan oslonac u živitu bili roditelji, Radivoje i Dragica, koji uopšte nisu iz vojničke priče. Imali su razumevanja i vere u odluke ćerki.

- Naš otac ima običaj da kaže: "Nemam sina, a obe ćerke sam ispratio u vojsku" - priča kroz smeh razvodnik Vanja Gajić.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (9)

Šumadinac

07.07.2016. 22:41

@Mi smo ... - Da, sprdačina a zašto ti junače nisi obukao uniformu nego moraju žene da te brane? Bruko jedna!

Kako su prošli oni što su branili zemlju

08.07.2016. 08:16

@Mi smo ... - Nije više niko lud. A, ove manekene baš briga za državu. Njima je važna sigurna plata...

bogule

07.07.2016. 21:34

jos dvoja usta na budzetu poreskih obaveznika. malo ce da se slikaju malo da pucaju a kad ododje problem -poplave onda gradjani volontirajte a ove lepotice pobegnu tati

Šumadinac

07.07.2016. 22:39

@bogule - ko će da te brani kada dođe do toga, a doći će! Što ti junače nisi obukao uniformu umesto ovih sokolica pa da vidimo ko je junak?

Šumadinac

07.07.2016. 22:48

Puno mi srce kada vidim ove Čučuk Stane i Miluinke Savić, a steže me kada shvatim da je muških junaka ponestalo. Svojevremeno kada stasah za vojsku, imao sam varijantu da biram, fakultet i lađenje muda ili čast i obraz. Izabrao sam čast i obraz! I nikada mi nije bilo, niti će mi biti žao! Živeli!

Nina Jerković

08.07.2016. 18:12

Обзиром да су се "србенде" "четници" "комунистичко- социјалистички - партизанит" доказале 90тих изгубивши све што се могло изгубити, дошло је време да девојке спасу част Српске националне мањине у окупираној Страдији.

Rambo

08.07.2016. 21:51

Državni posao! I to treba tako i reći, napisati, sva ostala priča je višak!Ali, pored svega, devojkama i njihovim kolegama sve najbolje.