Konkurs krči let ka Marsu
24. 01. 2016. u 07:17
Američka svemirska agencija raspisala "potragu" za svemirskim letačima u 21. veku. Dvogodišnja selekcija, trening, pa u kosmos od 2017. Trenutno u NASA 47 pilota

NASA planira put na Mars
SPREMA se nova generacija "marsovskih" astronauta. Američka svemirska agencija NASA raspisala je, prvi put posle dve godine, konkurs za svemirske letače. Prijava je laka - svodi se na slanje biografije preko interneta, kao i za svaki drugi posao. Jednostavna ulaznica, međutim, praćena je trnovitim putem do zaposlenja kojim će samo šačici odabranih prokrčiti put u svemir.
Preduslovi za put u kosmos nisu nedostižni. U konkursu se navodi samo da posao "zahteva česta putovanja". Uz američko državljanstvo, potrebna je diploma iz oblasti prirodnih ili tehničkih nauka, najmanje 1.000 sati pilotiranja, uz oštar vid, propisanu visinu između 157 i 190 santimetara i, uopšte, top-formu. O strogosti kriterijuma svedoči proces odabira, tokom kojeg ubrzano raste samo broj odbijenih. Na kraju - ostaju samo najbolji.
Krem od stotinak odabranih dobija poziv na intervju i lekarski pregled u Hjustonu, koji će za odabrane kandidate postati i njihovo novo stanište. Posle "hjustonske provere", tek nekolicina dobija posao. Tad počinje dvogodišnji intenzivni trening za astronaute.
Pred odabranima je jedinstven izazov. Finalistima se, zapravo, otvara mogućnost da odu na Međunarodnu svemirsku stanicu, da lete na komercijalnim svemirskim letelicama koje se upravo grade, ili da na "Orionu" ispituju dubine kosmosa. Naravno, pod uslovom da se kvalifikuju za sve to.
Pre svemirskih daljina, čeka ih dug zemaljski trening, a zatim testovi na kojima moraju da prikažu različite veštine. Treba da dokažu da su spremni za sistem Međunarodne svemirske stanice, za poslove u kosmosu izvan letelice, da su tata-mata za robotiku, letenje, ali i za - ruski jezik.
NASA ima trenutno 47 kosmonauta, što je znatno manje od 149, koliko ih je bilo u najboljim godinama svemirskih istraživanja, na prelazu 20. u 21. vek. Otkako je američki svemirski program prizemljen 2011. godine, proredili su se i konkursi za zapošljavanje astronauta.
Američke svemirske letelice vraćaju se, međutim, kako se planira, 2017. godine u orbitu. Upravo sredinom te godine biće odabrani i finalisti konkursa koji je tek otvoren.
Novi astronauti mogu da računaju na platu između 66.000 i 145.000 dolara godišnje. Ono što novu generaciju očekuje, ipak daleko prevazilazi dolarski izazov.
Za razliku od 300 njihovih kolega koje je NASA do sada zaposlila, počev od 1959. godine, od prvog projekta "Merkur", sa zadatkom slanja čoveka u Zemljinu orbitu, nova generacija kosmonauta utire put za - Mars.
- Sledeća grupa američkih svemirskih istraživača inspirisaće generaciju koja se sprema za Mars, za nove prodore. Oni će nam pomoći da razumemo razloge za spuštanje čoveka na crvenu planetu - zaključuje Čarls Bolden, bivši astronaut, koji je danas administrator NASA.
Dragan
24.01.2016. 17:37
ponovo amerima trebaju zamorcici nisu ni na mesec stigli a sada bi na mars samo im je na filmu uspelo i nista vise
dobro ste nasmejali ljude...oni nisu stigli ni do meseca a oce do marsa??? mislim malo je neverovatno imali tehnologiju 1969 za mesec...a npr.od 2000g pa na ovamo niko nije bio na mesecu
Komentari (2)