Venecijanski MMF ucenjivao Nemanjiće

B. Subašić

26. 10. 2014. u 20:01

Mleci od nas kupovali sirovine, a sprečavali da ovladamo prerađivačkim tehnologijama. Na Balkanu uspostavljena rođačka vladavina. Zaboravili smo sopstvena iskustva i nasleđe

INTERESI velikih sila na Balkanu bili su i ostali jedina mera njihove naklonosti prema Srbiji. To je uobičajen način vođenja spoljne politike moćnih država, koje moć dokazuju izazivanjem i upravljanjem krizama na tradicionalno trusnim područjima. U Srbiji se to često ne razume, pa se trenutne političke naklonosti velikih sila proglašavaju doživotnim ljubavima, kažu istoričari.

- Naša je tradicija da nastupamo naivno kao deca, očekujući pravdu, potvrdu i podršku od moćnih zemalja koje se vode isključivo svojim interesima - kaže istoričar Borisav Čeliković, urednik biblioteke Sabornik u Službenom glasniku. - U naporima da dobijemo od nekog pohvalu i da nas neko primi u svoj tabor, zanemarujemo stare greške i ponavljamo ih. Zaboravljamo i ono u čemu smo zaista bili dobri i veliki, pa gubimo samopoštovanje. Za to je odgovoran deo srpske elite koji se s prezrenjem odnosi prema svojim tradicijama, iako ih ne poznaje, a nekritički usvaja tuđe, čak i kad su neprijateljske.

Biblioteka Sabornik izdaje knjige koje se bave malo poznatom srpskom prošlošću. Sagovornik „Novosti“ ističe da nam prošlost nije nepoznata zato što o njoj nema svedočanstva i dokumenata, već zato što se oni ne istražuju. Zato su najdragocenije knjige koje otkrivaju vremena i događaje u kojima je formiran identitet Srbije i Srba, ali i sliku koju su drugi narodi stekli o nama.

- Često se potcenjuje moć tradicionalnih predubeđenja, mitova i uverenja u odnosima naroda i država - veli Čeliković. - Ovu grešku je kod nas napravio deo intelektualne elite koji je kritičko sagledavanje srpske istorije pretvorio u njeno poricanje. Taj proces je započet u doba „integralnog jugoslovenstva“, vrhunac je doživeo u vreme komunizma, a i danas traje. Zaboravili smo sopstvena iskustva i nasleđe, a nismo pročitali ni razumeli kako su nas drugi videli. To je opasno za narod koji živi na mestu gde se vekovima ukrštaju interesi velikih sila i civilizacija.

On smatra da se moramo vratiti do Srednjeg veka da bismo razumeli kako su formirana uverenja i predrasude o Srbiji. Knjiga „Srbija i Venecija od 6. do 16.

veka“ akademika Momčila Spremića, koji je istraživao mletačke arhive, otkriva do sada nepoznata svedočanstva. Približava nam sliku srednjovekovne srpske države koja je civilizacijski bila deo „vizantijskog komonvelta“, a ekonomsku moć je sticala trgovinom s Mletačkom republikom. Venecija je bila glasnik novog doba u kome će patrijarhalni autoritet careva i kraljeva zameniti autoritet vladavine finansijsko-trgovačke oligarhije.

- Istraživanje srednjovekovnih arhiva dalo je veoma aktuelne podatke - kaže Čeliković. - To je vreme kad Mletačka republika doživljava uspon jer ima evropski monopol u bankarstvu, trgovini i pomorskom transportu. Ona iz srednjovekovne Srbije kupuje sirovine, a sprečava da se u nju prenesu prerađivačke tehnologije. Mleci srpske vladare uslovljavaju kreditima kao neki srednjovekovni MMF, čak i kad je reč o nabavci oružja za suprotstavljanje najezdi Osmanlija. Venecijanci i u trenucima kad se odlučuje o sudbini Evrope na prvo mesto stavljaju svoju zaradu.

Zato Mleci navode krstaše da 1204. godine razore Carigrad, a da na ime „troškova transporta“ uzimaju najveći deo plena. Venecija srpskim vladarima šalje usmenu podršku za borbu s Osmanlijama i izjave saučešća kad Turci osvoje neke teritorije, a istovremeno sultanu šalju darove i čestike na „veličanstvenim pobedama“.

- Srbi i tada, kao i kasnije, često precenjuju snage i uzimaju na sebe teret borbe koju ne mogu da iznesu - ističe Borisav Čeliković. - Kao kad despot Đurađ pokušava da napravi hrišćansku koaliciju za odbranu Evrope, a Zapad mu se podsmeva, sve dok mu Osmanlije ne dođu pred vrata. Svedočanstva o tome nalaze se u venecijanskim arhivima, jer je mletačka obaveštajna služba pomno pratila situaciju u srpskim krajevima i slala mnoštvo detaljnih izveštaja.

On naglašava da su i carigradski arhivi puni važnih vizantijskih i osmanlijskih dokumenata o Srbima, ali su potpuno zanemareni. Zato je nam je tek pre nekoliko godina francuski istoričar otkrio vizantijsku povelju koja nesporno dokazuje da su Srbi imali državu i kraljeve pre Nemanjića.

RETUŠIRANE SLIKE

SAMO uz pomoć novih činjenica o prošlosti rasvetliće se retuširane slike koje su Srbi stvorili o sebi.
- Mi volimo lepe mitske slike, kao kad govorimo da su zvona na crkvi Notr Dam u Parizu zvonila slaveći Kosovski boj kao hrišćansku pobedu - kaže Čeliković. - Zaboravljamo da je samo tri meseca posle Kosova ugarski kralj Sigsimund poveo krstaški rat za osvajanje „šizmatičke“ pravoslavne Srbije. Čekao je da se srpske vojne snage istroše u ratu, da bi lakše pokorio srpske teritorije. To je celovita slika 1389. godine o kojoj valja razmišljati i danas

- Srpski naučnici, naročito istoričari, ne shvataju ni svoju odgovornost, niti koliko bi zapravo mogli da urade za Srbiju - smatra istoričar prof dr Vlada Stanković, autor knjige „Putovanja kroz Vizantiju“.

Deo njegovog istraživanja o porodičnim vezama srpskih vladara s vizantijskom carskom porodicom bio je neposredan povod da bude pozvan na Univerzitet u Prinstonu.

- Sledećih godinu dana radiću u Institutu za „napredno istraživanje“, koji je opšte poznat kao mesto gde caruju matematičari i fizičari - najavljuje Stanković. - Ipak, oni su našli prostora i istoričare, a ja radim na projektu o Balkanu u 12. i 13. veku i o stvaranju specifične političke elite tog doba koja je podstaknuta iz Vizantije. Dugom rukom vizantijskih careva, iza svih važnijih događaja, na Balkanu se stvara isprepletena mreža rođaka koji vladaju različitim državama ili delovima država. Taj fenomen rođačke vladavine i solidarnosti biće presudan za tok istorijskih događaja na Balkanu i posle srednjeg veka. Angažovan sam da napišem knjigu o tome, uz još jednu koja će biti pregled istorije srednjovekovne Srbije, obe na engleskom.

On ističe paradoks da je institut u Prinstonu zainteresovan za istoriju srpskog srednjovekovlja, a da u isto vreme Srbija priprema školski program u kome će se istorija izučavati fakultativno.

- Isključivanje istorije iz školskog sistema, što će se desiti ako istorija postane izborni predmet, imaće katastrofalne posledice - ogorčen je prof dr Stanković. - Deca koja se ne nauče da razmišljaju o istoriji potpuno su upropašćena. Od njih neće niko moći da napravi ni dobre inženjere ili kompjuteraše, već samo robovsku radnu snagu. Takvi eksperimenti već su izazvali tragediju koja je dovela do zaglupljivanja čitavog društva.

Stanković upozorava da nepoznavanje sopstvene prošlosti ima teške posledice u sadašnjosti. Upravo to je razlog što deo samoproklamovane elite prezentuje srpsku istoriju na način kako je to činila Austrougarska u ratnoj propagandi, kada su Srbi nazivani „neevropskim narodom“ i „pokvarenim Vizantincima“.

- Tu je već reč o kompleksu niže vrednosti kod nekih Srba - smatra dr Stanković. - Jer jedina prava evropska država u srednjem veku, sve do renesanse je bila Vizantija, a Srbija je pripadala njenom krugu u svakom smislu. Zato je apsurdno da se u Srbiji danas na Vizantiju gleda kao u Evropi u 19. i prvoj polovini 20. veka. Odvajanjem srpske srednjovekovne istorije od vizantijske, oduzima joj se smisao i suština. Zaklanjanje iza „autoriteta“ je stara boljka provincijalizovane srpske nauke, koja se najviše plaši iznošenja mišljenja i originalnosti. Zato ostaje učaurena u jednom virtuelnom svetu čija je jedina svrha da se ništa ne sazna, a da svi koji su spremni da služe takvim maloumnostima dobiju ili zadrže neke mizerne privilegije.

SRBI SU BILI I ROMEJI

PRIPADNOST romejstvu nije poništavala srpsku etničku, jezičku i svaku drugu pripadnost i identitet, kaže prof. dr Vlada Stanković.
- Naprotiv, samo zato što je pripadala u potpunosti vizantijskom svetu, srednjovekovna Srbija je mogla da razvije i nacionalni identitet i nacionalne vrednosti - objašnjava dr Stanković. - Sveti Sava dobija crkvenu samostalnost i položaj arhiepiskopa od cara, a ne od patrijarha, kako se često ističe, jer je bio carev rođak i zato što je u potpunosti pripadao vizantijskom svetu. Time je Srbija izuzeta od neposrednog uticaja jedne grane romejske vlasti i postala porodični posed jedne grane Nemanjića. Zbog određene unutrašnje samostalnosti koja je uslovila da srpska crkva postane potpuno nacionalna, nikada se nije razvila politička pripadnost romejstvu i Romejima, nadnacionalnoj kategoriji koja je predstavljala „političku“, a ne stvarnu naciju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (23)

н

27.10.2014. 13:33

@2fast - Увек ми победимо , кад већ причаш србским језиком , значи да си Србин !

вук

27.10.2014. 20:34

@2fast - Па имате и ви своје ''победе'', sUsjed. Ето, само у Јасеновцу, например, ''победили'' сте најмање 700 000 пута.

Srki

26.10.2014. 20:41

Dovoljno je pogledati samo te prekrasne freske iz 12,13,14 veka. Kolko naroda ih je ostavilo iz tog vremena?I u zapadnoj evropi i u okruzenju.

Srki

26.10.2014. 20:49

Upravo srednjevekovnu Srbiju bi trebalo vise popularisati. Odstampati majce sa ondasnjim obelezjima, uraditi kopije ikona i fresaka te ih prodavati na sajmovima, popularisati hranu i obicaje iz tog vremena, organizovati izlete u Rasku oblast, obnoviti utvrde...na tome bi se dalo i zaraditi. Ima li koji suvenir u Beogradu sa tom tematikom?

Andjelina Istoricar

26.10.2014. 20:57

Opet neko pokusava da laze Keltske Srbe. Zar ste zaboravili da je Keltska Srbija nastala 1878 godine na Berlinskom Kongresu kad i ostale drzave na Balkanu? U doba nemanjica - 12 i 13 vek, na Balkanu je bila Tatarsko-Bugarska imperija sve do 15 veka. Od 15 do 19 veka bila je Osmanlijska Imperija. Dakle, ostavite da brinete tudju brigu. Ako ste pokusali da slazete Srbe, nemojte vise, ako niste znali istoriju, sada je znate. Srbija nije postojala pre 1878 godine.

Dr.Deretic

26.10.2014. 21:06

Posle dosta vremena shvatio sam da je dr.Deretic blizi istini od nasih univerzitetskih profesora.

M.Mladenovic

26.10.2014. 21:58

Dobro a kada ce narod saznati ko stoji iza te famozne(intelektualne elite),imajul ti svoja imena,ili su oni clanovi nekih tajnih drustava ciji je jedini cilj da nove narastaje i nasljednike uce laznoj istoriji.Koliko mi je poznato profesor Deretic citav zivot podari da otkrije sve lazi i zablude (i mnogi drugi),ali elita podrzana od izvjesnih faktora neposustaje.

зокс

27.10.2014. 10:51

Како онда тако и данас Срби(80%најмање)нису заинтересовани за истину!То се данас огледа у причи о Четницима и Партизанима!Е управо зато нам се и понављају исте грешке!

Kendo Majstor

27.10.2014. 17:30

nije ni cudo. nas uvek vodi neka nasa glupost a vecinu sveta samo suvi interes

вук

27.10.2014. 22:37

Најпре српски комунари, за које српска историја почиње доласком друга Тита на чело Партије, а одмах за њима другосрбијански мамелуци, за које се историја окончава директивом ЦК у Бриселу, и једни и други - жалосне провинцијске реплике самозваних усрећитеља човечанства; заједнички именитељ и једнима и другима - неизлечиви комплекс инфериорности и простачка фасцинираност туђим идеолошким маглуштинама.

Vladislav

28.10.2014. 00:20

anđelina mala neznalice, u Vatikanu postoje pisma Cara Dušana u kojima traži brodove i opsadne sprave za osvajanje Soluna. Za uzvrat je nudio Ston i Pljesac kao i novac. Nije dobio jer je odbio da prihvati katoličanstvo kao uslov. Zato sedi 1

Otac Grigorije

28.10.2014. 01:45

Venecija je bila jedina hriscanska drzava koja je isposlovala da moze da slobodno trguje sa muslimanskom Turskom.

Ragusa

29.10.2014. 11:39

@Otac Grigorije - Dubrovačka republika je trgovala u čitavom osmanskom carstvu i imala osmansku diplomatsku potporu u trgovini sa mlecima.

Dule Los Angeles

28.10.2014. 02:42

Srbi su '45.sve izbubili,a istoriju-zaboravili. Najgori Srbi su vladali,i prihvatili "bravarevu"istoriju,po kojoj Srbe treba raskuciti i unistiti. I to se dogodolo. Nismo mi ONI Srbi iz doba Karadjordja i Knjaza.Niti oni iz '41. Otupeli smo i mentalno i fizicki."Zaturili" patriotizam i radne navike. Sada,manipulanti i demagozi-vode kolo. I oni sa kupljenim diplomama na Megatrendu,ciji je vlasnik-Prevarant! Da se oni-okrenu Istoriji Srba? Ne. Njihov cilj je zaglupiti Narod,pa vladati-Do vecnosti

alex miles

29.10.2014. 04:15

@Dule Los Angeles - E Dule Los Alamos, cini mi se da si namerno zaboravio da spomenes popove koji su bili, a i sada su najveci zatupljivaci srpskog naroda. Sto se ostalog tice, sa tim se slazem.

Dule Los Angeles

29.10.2014. 17:50

@Dule Los Angeles - Hvala na "slaganju",ali otkud Vi(obracam vam se sa Vi) znate sta sam ja namerno izostavio da spomenem? Obracate mi se kao da smo stari znanci!?Inace,da li mislite da sa 500 slova moze sve da se kaze? Sto se popova tice,svi koji me znaju( a znaju me mnogi),ce vam reci moje misljenje o toj "Posebnoj vrsti "ljudi". Vecina popova i vladika koje znam su "ljudi" ispod svakog nivoa,skoro-kriminalci.

alex miles

30.10.2014. 05:06

@Dule Los Angeles - Kaze se, koliko se secam, "cuvali ovce zajedno". Budi sretan sto jos uopste pisem srpski posle 44 godine u Australiji, gde u engleskom ne postoji "VI".

Миле

28.10.2014. 11:02

Наравно да је Србија постојала и пре Немањића.Оставите бечко-берлинску историјуску и читајте нашу српску историјску школу.Ту имате безброј што домаћих и иностраних историчара,лингвиста,па и књижевника.Све што званична историја говори је чиста глупост,било да говори о нама или о свету уопште.

Miroslav

29.10.2014. 18:23

Dobro. Po nekima smo glupi i zaboravni itd... Mada se u potpunosti ne slazem neka bude, ali moram primetiti jedno:Mi, glupi i zaboravni, smo jos tu. I posle svih ratova i nepravda nas narod i nasa zemlja postoje. A gde je sada ta toliko pametna i jaka Mletacka republika, naprimer?To znaci da mi Srbi nismo bas toliko losi, u svakom smislu. Mi smo veliki optimisti jer uvek kazemo "bice bolje sutra", i tako treba i dalje.

Srpkinja

01.11.2014. 23:34

Kompleks nize vrednosti ima onaj ko nije preklom iz Srbije i ko u sred Beograda podize odjednom spomenik i Crvenoarmejcu i ruskom caru Nikolaju. A pravi srpski narod iz Srbije opisao je veliki antropolog Josif Pancic rekavsi da "sama spoljasnost Srbijanca odise samopouzdanjem".