Rols rojs kneza Pavla u Maršalovoj garaži
29. 03. 2014. u 21:31
Jelisaveta Karađorđević i njen brat Aleksandar traže vraćanje i kneževih skupocenih kola iz 1929. godine, za koja se mislilo da su ukradena
DUGO se verovalo da je čuveni zatvoreni „rols rojs“ kneza Pavla iz 1929. godine nestao bez traga, da je ukraden i preprodat, pa se sumnjalo i da je završio u Tehničkom muzeju u Sloveniji, gde je skončalo 13 Titovih automobila koje su „tovariši“ pozajmili za izložbu pre rata, ali ih nikad nisu vratili. Međutim, onda je „provaljeno“ da je u Bistrici, kraj Ljubljane, jedan drugi maršalov „rols rojs“, kabriolet, iz 1954. Tamo je i izuzetno skupocen oldtajmer „horh glaser“, kabriolet iz 1938, za koji se sumnja da je takođe nekad pripadao knezu Pavlu.
Pričalo se i da je knežev „rols rojs“ lepo ušuškan u Muzeju automobila Brace Petkovića u Beogradu, što je bivši ministar kulture demantovao za „Novosti“. Posle duge potrage, ćerka kneza Pavla, kneginja Jelisaveta Karađorđević, dobila je informaciju da su ova kola, najverovatnije, ipak, u garaži Garde Belog dvora.
Automobil je još jedna od stvari koju su ona i brat, knez Aleksandar, tražili u postupku restitucije. Kneginja je nabavila i dokaze da je njen otac kola kupio od svojih para, a ne iz dvorske kase. Iz dopisa Nemačkog veleposlanstva iz 1929. vidi se da je auto dovezen u srpsku prestonicu, u šta su se Nemci uverili ličnim pregledom. Uverenje izdato tadašnjem Auto-moto savezu takođe dokazuje da su kola pripadala namesniku.
Auto je prešao 72.000 kilometara, i posle rata završio u Titovom voznom parku. I dok Petković misli da ga Tito nije vozio, kneginja veli da ga je koristio na samom početku vlasti. Kasnije je dobio novije automobile. Danas ovaj oldtajmer ima veliku vrednost, posebno s obzirom na to kome je sve pripadao.
Osim kola, kneginja i njen brat tražili su i vraćanje očeve kolekcije slika, porcelanskog servisa „Sevr“ i biblioteke.
- Otac je vodio uredan popis svih stvari koje je kupovao ili otuđivao. Tako postoji popis srebrnine i svih vrednih predmeta koje je kupio od svojeg novca, pa imamo potvrdu i o kupovini slike Nikole Pusena, kao i „Sevr“ servisa majci. Servis je kupljen na aukciji u Parizu, od konta d’Artuara, kod aukcijske kuće „Šarpantje“ - kaže kneginja Jelisaveta.
Postoje dokazi da je namesnik kupio i veliku biblioteku punu retkih knjiga u kožnom povezu, u Londonu, od Marije, sestre vojvode od Kenta. Istom prilikom je kupio i persijski tepih, 7. aprila 1932, vlasništvo Mihajla Mihajloviča Romanova, sina cara Nikolaja Prvog. Za njega kneginja ne zna gde je.
- Pošto je reč o stvarima koje su poreklom iz drugih država, a ne nekadašnje Jugoslavije, smatram da one ne podležu zakonu kao zaštićena kulturna dobra, pa nema razloga da ne budu vraćena naslednicima - kaže kneginja Jelisaveta.
Naime, Beli dvor i stvari u njemu zakonom su zaštićeni kao kulturna dobra nulte kategorije i u postupku restitucije ne mogu, ukoliko se ne promeni zakon, biti vraćeni u naturi, već samo nadoknađeni.

Međutim, mnogo je stvari koje deca kneza Pavla i kneginje Olge nisu ni tražila jer ne znaju gde su. Među njima je i izuzetno vredna kneževa filatelistička zbirka. Umesto egzotičnih marki iz raznih krajeva i epoha, kneginji je danas ostao samo dopis Filatelističkog saveza iz 27. aprila 1936, kojim poziva kneza da se zvanično priključi skupljačima marki i podseća da su čuveni filatelisti bili i kralj Džordž Peti, kralj Edvard Osmi, rumunski kralj Karlo, pa čak i američki predsednik Ruzvelt.
Princeza je, inače, zabrinuta za stanje knjiga i porcelana koji se nalaze u Belom dvoru s obzirom na vesti o propadanju i prokišnjavanju ovog zdanja. Kako kaže, ona ima informacije da je njen rođak, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, sklonio umetničke slike u Stari dvor, ali se boji da knjige, za koje se nada da će joj ih država vratiti, ne budu uništene od vlage.
- Zahvalni smo državi i predsedniku Nikoliću što nam je vraćena vila „Crnogorka“, koja je pripadala majci, a što se tiče razmirica koje su izbile u porodici Karađorđević posle vesti o ruiniranju Belog dvora, nemam komentar. To su muške stvari. Brat i ja samo želimo da se sve zaštiti i sačuva do povraćaja - diplomatski kaže kneginja.
Zabranjeno je preuzimanje ovog teksta ili njegovih delova bez saglasnosti redakcije "Novosti".
Marko
30.03.2014. 05:03
Nisu to kola kneza Pavla nego su to kola naroda Srbije! A od cijih je para on kupovao sve i svasta po svetu u licne svrhe? Da nije od plate koju je sam sebi odredio i koju mu je placalo ono malo jada sto je ostalo posle Velikog Rata da podigne i skuci Srbiju! Sramota BRE vise, od kako su dosli samo se za materijalne stvari hvataju, pa oni su ionako stvorili Jugoslaviju, koja se raspala u paramparcad pa tako i njihova bogatstva, dosta su im tone zlata!!!
@Marko - Dosta bre tog razmisljanja kao nekad komunisti.Sve nesto "narodno" a i Tito (najveci lopov i mason) je "posudjivao" udobna kola i ziveo u luksuzu.I vi bi uradili isto.Zasto neki knez ili kralj ne moze biti bogat? Zato sto ste vi neostvareni bedaci i ljubomorni kad neko ima ili cisto pucate fraze kao ona "sve to od naroda".Nemam ni ja nista ale bar nisam ljubomoran i priznajem,voleo bih onakva u kojima se vozio Tile (Cadillac-u muzeju na Brionima).
A. gde je auto u kome je ubijen kralj Aleksandar I u Marseju? Pre rata je bio smešten u muzeju.
odakle gospodinu toliki novac kad je srbija samo koju godinu ranije imala dva rata.. .ratni invalidi su ziveli u najgoroj bedi a on se vozio u rolsu.NISTA IM NE TREBA DATI
Ako se dobro pogleda slika automobila, vidi se da je to Rolls Royce Phantom V, ti modeli su proizvodjeni u periodu od 1959 do 1968 godine, tako da ovaj automobil sa slike nije mogao da bude vlasnistvo Kneza Pavla. A posto odlicno znam koji automobili se nalaze u Specijalnoj automobilskoj ceti, popularnom SAC-u, tj. Titovom voznom parku, ovo je jedini Rolls Royce. Mislim da automobil Kneza Pavla ipak treba traziti u Sloveniji, jer su svi stariji modeli krajem osamdesetih prebaceni tamo.
Komentari (9)