Dačić: Prioriteti infrastruktrno povezivanje i jačanje saradnje

Tanjug

08. 05. 2019. u 16:41

Dačić je u Budvi, na forumu EU za Jadransko-jonski region, istakao da je potrebno koncentrisati predstojeći zajednički rad na nekoliko ključnih prioriteta - infrastrukturno povezivanje, unapređenje saradnje u oblasti turizma, kulture, omladinske razmene

Дачић: Приоритети инфраструктрно повезивање и јачање сарадње

Foto Tanjug

Srbija od 1. juna preuzima predsedavanje Jadransko-jonskom inicijativom, a cilj je da učinimo što vidljivijom zajedničku strategiju, ojačamo saradnju sa drugim regionalnim inicijativama i da na najbolji način artikulišemo zajedničke interese država članica inicijative, poručio je danas šef diplomatije Ivica Dačić.

Dačić je u Budvi, na forumu EU za Jadransko-jonski region, istakao da je potrebno koncentrisati predstojeći zajednički rad na nekoliko ključnih prioriteta - infrastrukturno povezivanje, unapređenje saradnje u oblasti turizma, kulture, omladinske razmene.

On je naglasio da je važno i uključivanje privredne i finansijske komponente u prioritete predsedavanja, na čemu će Srbija raditi.

“Poseban akcenat ćemo staviti na saradnju u domenu malih i srednjih preduzeća, ali i na saradnju privrednih komora, pre svega, radi boljeg ekonomskog povezivanja, povećanja zaposlenosti i smanjenja migracije radne snage”, naveo je Dačić.

On je dodao da će posebna pažnja biti posvećena jačanju dijaloga sa civilnim sektorom, kao i nastavku zajedničkih aktivnosti u tradicionalnim oblastima te inicijative, poput zaštite životne sredine, saradnje u oblasti nauke i obrazovanja, borbe protiv nelegalnih radnika.

Dobru osnovu za dalji rad inicijative predstavljaće i Budvanska deklaracija, rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je zahvalio Crnog Gori i ministru spoljnih poslova Srđanu Darmanoviću na dosadašnjem uspešnom predsedavaju Jadransko-jonskom inicijativom i Strategiji Evropske unije za jadransko-jonski makroregion.

Ukazao je da važno što su posebnu pažnju poklanjali promociji evropskih standarda i vrednosti, budući da su to osnovni preduslovi punog uključenja Zapadnog Balkana u EU.

“Srbija će takođe nastaviti predsedavanje u tom duhu”, podvukao je Dačić.

On je izrazio zahvalnost i Stalnom sekretarijatu Jadransko- jonske inicijative iz Ankone, sa kojim će Srbija nastaviti punu saradnju tokom predsedavanja.

Uz konstataciju da je u godišnjem izveštaju rezultata aktivnosti izbrojao da su predstavnici Sekretarijata podržali i učestvovali na 24 sastanka su organizovana tokom predsedavanja Crne Gore, najavio je da će i Srbija imati dinamično predsedavanje, jer ima obavezu da realizujemo veliki broj aktivnosti.

“Cilj nam je da učinimo vidljivom ovu našu zajedničku strategiju i jačanje saradnje sa drugim regionalnim inicijativama, kao što je Centralno-evropska inicijativa”, ukazao je Dačić.

On podsetio da je Srbija do sada bila jedina država učesnica koja nema izlaz na more, ali da su se sada pridružili Severna Makedonija i San Marino i šaljivo dodao da smo “mirnim putem izašli na more”.

“Znajući sve to, imamo i obavezu da uradimo što više upravo na objedinjavanju svih projekata koji se tiču ne samo priobalja, već i kontinentalnog dela, kada je reč o zemljama koje nemaju direktan izlaz na more”, rekao je Dačić.

Dodao i je i da se, kao praktičan čovek, koji je već predsedavao raznim organizacijama, između ostalog i OEBS-u, koji okuplja 57 zemalja i gde se odlučuje konsenzusom, nada da će svi zajedno u organizaciji koja će sada imati 10 članica, uspeti da artikulišu na najbolji način zajedničke interese.

“Ovde, kao i u OEBS-u, postoji ''trojka'', koju čine prethodni, aktuelni i sledeći predsedavajući, što znači da će Crna Gora, Srbija i Slovenija imati aktivnu saradnju u narednih godinu dana”, rekao je Dačić.

Dačić je predvodio delegaciju Srbije na Četvrtom forumu Strategije Evropske unije za jadransko-jonski makroregion (EUSAIR), koji je održan juče i danas u Budvi, u okviru predsedavanja Crne Gore.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije