ZAVRŠEN SAMIT U BERLINU, VUČIĆ SE OBRATIO NACIJI: Razumeli smo u Berlinu sve ono što se inače krilo ispod žita
29. 04. 2019. u 13:04
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u ponedeljak nešto pre 14.00 časova sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini u Berlinu

Foto Tanjug/Ap
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas nešto pre 14.00 časova sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini u Berlinu, gde će kasnije popodne biti održan samit o Zapadnom Balkanu, u organizaciji lidera Nemačke i Francuske, Angele Merkel i Emanuela Makrona.
Predsednik je, nakon sastanka, rekao za medije da, čim se ukinu takse, Srbija je spremna da nastavi dijalog.
- Drže ih gotovo 6 meseci. Govorili smo i o bilateralnim pitanjima, važnim pitanjima, ukazali smo na određene nelogičnosti kada je reč o povećanju državne pomoći i izvoza. Govorili smo i o problemima u izvozu čelika, ali je sigurno da se srpska ekonomija kreće unapred krupnim koracima - kaže Vučić.
Vučić je rekao da je Srbija posvećana svom evropskom putu. On je povodom Samita rekao da neće dozvoliti pravljenje nikakvog cirkusa, i da je Srbija za dugotrajni mir.
- Da li ćemo u tome uspeti, nisam optimista. Možda bude i nešto dobro pa se iznenadimo - rekao je Vučić.
Vučić je rekao i da su vesti u novinama koje su objavljivale da Vučić sve ovo radi zbog pripajanja Republike Srpske Srbiji, laži.
PROČITAJTE I:
SASTANAK O KiM BEZ "RUKAVICA"
Sastanak u predstavništvu Evropske komisije sa Mogerini, dosadašnjom moderatorkom briselskog dijaloga, čiji se neuspeh upravo njoj i stavlja na dušu, uvod je u popodnevni samit, na kojem će se, jasno je već sada, vršiti pritisak na Srbiju da odustane od bilo kakvog traženja kompromisnog rešenja za Kosovo i Metohiju.
Jasno je, takođe, da će samit u Berlinu, koji je privukao veliku pažnju svetske političke pa i šire javnosti, biti "sastanak bez rukavica", posle kojeg će svi akteri uključeni u rešavanje kosovskog problema tačno znati na čemu su.
Predsednik Vučić već unapred je najavio da će, najpre Mogernijevoj, a potom i učesnicima samita, uključujući lidere Nemačke i Francuske, bez uvijanja saopštiti šta on misli i očekuje od tog skupa, ali i da su očekivanja ostalih učesnika, što se njega i Srbije tiče, osuđena na propast ako se sve svodi na to da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
Priština u glavni grad Nemačke dolazi za listom zahteva i ucena, odlučna da demonstrira odsustva bilo kakve namere za dogovor sa Beogradom, osim uzajamnog priznanja.
Svestan namera organizatora skupa u Berlinu da preuzmu rešenje kosovskog problema i privedu ga kraju u skladu sa svojim stavom da je Kosovo nezavisno i da oko toga nema daljih pregovora, predsednik Vučića na Berlin gleda kao na mesto gde bi mogući pomak bio da bar garantuju očuvanje stabilnosti i isključe mogućnost iznenađenja u vidu, na primer, upada na sever Kosova i Metohije, uz upotrebu oružja.
Pre skupa iz Berlina su stigla, doduše neoficijelna, upozorenja da će konstruktivan stav Beograda, pa i Prištine, kako kažu, biti uslov za dalje evropske integracije.
Inače, skup zapadnobalkanske šestorke sa predsednikom Francuske i nemačkom kancelarkom trajaće oko dva sata nakon čega će uslediti i radna večera.
Merkelova i Makron će se medijima obratiti pre početka samita. Na skup su pozvani premijeri Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Srbije, predstavnici privremenih vlasti u Prištini, ali i premijeri Hrvatske i Slovenije.
Sastanak, na koji su posebno pozvani predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik privremenih vlasti u Prištini Hašim Tači, planirano je da traje oko dva sata.
Potom se razgovori nastavljaju i tokom radne večere. Drugog dana boravka u Berlinu, sutra, predsednik Srbije imaće razgovor i sa Ginterom Krihbaumom, predsednikom Odbora za evropske poslove u nemačkom Bundestagu. Takođe, šef srpske države razgovaraće, kako je predviđeno, i sa poslanikom Bundestaga Johanom Vadepulom.
VUČIĆ IZ BERLINA: SPREMNI ZA DIJALOG ČIM SE UKINU TAKSE
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić preneo je danas visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiki Mogerini da je Srbija spremna "koliko sutra" da nastavi dijalog čim Priština ukine takse.
"A da li će se to dogoditi - nije u našim rukama", rekao je Vučić novinarima u Berlinu.
On je predočio šefici evropske diplomatije da je reč o evropskim vrednostima, te da su takse neodržive.
Dodao je da je sa Mogerini razgovarao i o bilateralnim pitanjima poput Železare Smederevo i kvotama za čelik.
"Nećemo dozvoliti da naša Železara bude ubijena zbog različitih procedura", istakao je Vučić.
On je poručio da je Srbija posvećena svom evropskom putu i da će nastaviti da radi na tome.
Najavio je da će kasnije govoriti o očekivanjima od popodnevnog samita o Zapadnom Berlinu, ali da neće da pravi cirkus, i da tako "izlazi u susret" onima koji traže senzacije i ekskluzivitet.
Mi ne želimo sukobe, već očuvanje stabilnosti i dugotrajni mir, poručio je Vučić i ukazao da njegova očekivanja nisu preterana, mada, kaže, možda ga i iznenade.
Razgovor sa Federom Mogeriniji je trajao duže nego što je planirano.

NE OČEKUJEM MNOGO OD SAMITA,MI ŽELIMO MIR I STABILNOST
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nema velika očekivanja od današnjeg samita u Berlinu, kasnije popodne, ali da, za razliku od onih koji tragaju za s
"Očekujem da razmenimo stavove, na ozbiljan i odgovoran način", rekao je Vučić i najavio širi komentar posle samita.
"Mnogo toga bih mogao da govorim, ali to ću da sačuvam za večeras. Ne želim da pravimo bilo kakav politički cirkus. Znam da ljudi traže neku vrstu senzacije, ekskluziviteta, ne bi li se napravio neki novi sukob. Mi nikakve sukobe ne želimo, želimo čuvanje i očuvanje stabilnosti, dugoročni i dugotrajni mir kao najbolje i početak rešavanja svih onih problema koji koče sve to", rekao je Vučić novinarima u Berlinu posle sastanka sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini.
Da li ćemo u tome uspeti ili ne- moja očekivanja nisu prevelika, kaže on.
"Nisam veliki optmista, ali nisam optimista ni po prirodi, možda je bolje tako. Možda se i iznenadimo, možda bude nešto dobro, ali, ne bih se kladio na to", zaključio je Vučić.

ŠTA GOD DANAS DA BUDE, BEZ RAZGOVORA NEMA REŠENjA
Šta god da se desi danas u Berlinu, u budućnosti ćemo svakako morati da razgovaramo, jer se svaki problem mora rešvati razgovorom, rekao je danas predsednik Aleksandar Vučić na pitanje novinara koliko je realno da današnji samit bude početak kraja briselskog dijaloga.
"Ne možete 2006. godine da potpišete CEFTA sporazum, a 2008. da donesete akt o otcepljenju, najteži akt protiv suvereniteta države. I matična država vam tada ne uvede takse, a vi ih uvodite njoj, jer vam je tako palo na pamet, 10 godina kasnije", istakao je srpski predsednik u izjavi novinarima u Berlinu, posle sastanka sa Federikom Mogerini, a uoči samita o Zapadnom Balkanu, kasnije popodne.
Kako je rekao, uvođenje taksi je možda i bilo moguće u prošlosti, ali ne može na početku 21. veka.
"Kada se to reši, mi ćemo da sednemo da razgovaramo. Svaki problem mora da se rešava razgovorom, drugog načina za rešavanje problema osim razgovora nema", zakljčio je Vučić.

VUČIĆ ZA ZDF O PROMENI GRANICA: O KOJIM GRANICAMA GOVORITE?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je danas u Berlinu da kada se govori o ideji promene granica prvo treba videti o kojim se tačno granicama govori.
Na pitanje nemačke TV ZDF da prokomentariše ideju promene granica, Vučić je uzvratio pitanjem:
"Kada govorimo o granicama, promeni granica, moje pitanje je: o kojim granicama govorite - onim koje su priznate od UN, Španije, Italije? O kojim granicama govorite - granicama Grčke ili Turske?"
Na upadicu drugih novinara da se misli na "granice koje priznaje domaćin" današnjeg samita, Nemačka, Vučić je nastavio:
"Nemačka priznaje Kosovo kao nezavisnu državu, Srbija ne, Rusija ne, Kina ne, Brazil ne, Indija ne i zato mislim da je potrebno da pronađemo kompromisno rešenje."
Kako dodaje, mnogi misle da nije potrebno nikakvo kompromisno rešenje.
"Ali, ja nisam onaj koji može da nameće bilo šta protiv volje velikih sila, Prištine i ostalih. Tu smo, u Berlinu, da čujemo predloge domaćina i da vidimo šta možemo", istakao je on.
Dodaje da će Srbija biti "veoma spremna" da čuje predloge.
"Za sada ih nisam čuo. Ako bude nekih, bićemo spremni da damo naše odgovore što pre", zaključio je Vučić.

TAČI: EU SLABA, VREME DA SRBIJA PRIZNA KOSOVO
Predsednik privremenih prištinskih institucija, Hashim Thaci je, nakon štanka sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini u Berlinu, izjavio da je predočio svojoj sagoivornici da su Beograd i Priština daleko od sporazuma bez učešća SAD, jer je, kako je rekao, EU suviše slaba da pokrene stvari na Zapadnom Balkanu."Neće biti pregovora između Kosova i Srbije, daleko smo od postizanja sporazuma bez SAD. Kao prvo, znate da ni dijalog, ni pregovori ili sporazumi nemaju ulogu SAD i drugih prijateljskih država. Evopska unija je suviše slaba i nije jedinstvena da pokrene stvari na Zapadnom Balkanu ", rekao je Tači novinarima nakon sastanka.
Rekao je i da će sto odsto uvećane takse na robu iz Srbije i BiH biti još povećane, jer, prema njegovim rečima, Srbija nastavlja agresivne akcije prema Kosovu.
"Porez je legitiman. Ako Srbija nastavi agresivno, mi ćemo samo dodavati mere i krenućemo na recipročnom nivou. Kosovo je spremno za bezuslovni dijalog. Vreme je da Srbija prizna Kosovo. Danas je dan kada kancelarka Merkel treba da uveri Vučića da prizna Kosovo, da ubedi da to isto učini i pet zemalja EU koje ga još nisu priznale", naveo je Tači i dodao da je to ono što, kako je rekao, očekuje od berlinskog samita.

Očekuje, rekao je, i da će Priština dobiti danas podršku za viznu liberalizaciju.
Kosovo, kako je rekao, ne traži viznu liberalizaciju kao poklon, već je to, kaže, zaslužilo.
"Kosovo će ostati nezavisna, suverena zemlja, uvek poštujući prava Medveđe, Preševa i Bujanovca na pripajanje Kosovu, što bi bilo ispravljanje istorijske nepravde, preneo je Telegrafi.
MERKEL: DANAS OTVORENA DISKUSIJA, NE DONOŠENjE ODLUKE
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će jedna od tema danas u Berlinu, gde se održava sastanak o Zapadnom Balkanu, a potom se razgovori nastavljaju radnom večerom, biti "pitanje odnosa Srbije i Kosova" i kako da se to pitanje pokrene sa mrtve tačke."Danas će biti otvorena diskusija, a ne donošenje odluka", rekla je ona na konferenciji za novinare sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koorganizatorom samita o Zapadnom Balkanu, pred početak tog sastanka.
Samit, dodala je kancelarka, takođe nije zamena za Berlinski proces, niti za pristupne pregovore, već dobra prilika da se razmene mišljenja o situaciju u regionu.
Ona je rekla da Nemačka i Francuska podržavaju evropsku perspektivu Zapadnog Balkana i da je pozitivan razvoj regiona u evropskom interesu.

ZVIZDIĆ: NEPOVREDLjIVOST GRANICA OSNOVNO NAČELO EU
Sve države na Balkanu imaju međunarodno priznate granice, a nepovredivost međunarodno priznatih granica je osnovno načelo Evropske unije i to treba i da ostane vladajući model i princip svih daljih aktivnosti kada se govori o toj temi na području Zapadnog Balkana, izjavio je danas u Berlinu predsedavajući Saveta ministara BiH, u tehničkom mandatu, Denis Zvizdić.Zvizdić je to rekao novinarima nakon bilateralnog sastanka s visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini, te dodao da je jedna od tema razgovora bila i stanje u BiH.
Zvizdić je ukazao na pogoršanje političke stabilnosti, ali i opšte stabilnosti čitavog Balkana.

"Počinju ponovo da se crtaju neke nove granice, govori se o razmeni teritorija na bazi etničkog principa, a mi znamo iz naše prošlosti do čega su dovele takve ideje, jer one nisu nove. Nekada je o tim idejama govorio Šešelj, Milošević, a pokušaj sprovođenja tih ideja u delo je rezultirao stotinama hiljada ubijenih, genocidom i iseljavanjem", rekao je Zvizdić.
Zvizdić je rekao i da je Mogerini informisao o stanju u BiH, te da se sa formiranjem Saveta ministara kasni zbog, kako je rekao, nepoštovanja vladavine zakona, a to je neprihvatanje ANP-a i aktivaciju MAP-a, za šta postoji zakonski konsenzus u BiH.
MAKRON: OBNOVITI DIJALOG, BEZ TABUA I PROPISIVANjA REŠENjA
Francuski predsednik Emanuel Makron je pred početak zajedničkog sastanka sa liderima Zapadnog Balkana u Berlinu poručio da će se na prvom mestu razgovarati o potrebi obnavljanja dijaloga Beograda i Prištine, i to, kako je istakao, bez tabua i propisivanja rešenja.
"Želimo da sagledamo sva rešanja, da spustimo strasti u debati i omogucimo napredak bez tabua ", poručio je Makron.
Francuski predsednik kaže da je želja da se sagledaju sve opcije u odnosima Beograda i Prištine. Prva i osnovna tema je razgovor o konkretnom slučaju između Srbije i Kosova, bez da se propisuju rešenja", izjavio je Makron na zajedničkoj pres konferenciji sa kancelarkom Angelom Merkel.

Makron je i na svom tviter nalogu objavio da su "obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine i stabilnost regiona Zapadnog Balkana dva prioriteta na kojima ćemo raditi".
Nakon obraćanja dvoje lidera, očekuje se početak sastanka sa predstavnicima Zapadnog Balkana, i Slovenije i Hrvatske.
HARADINAJ O SUSRETU SA AMBASADOM SAD U BERLINU
Premijer privremenih prištinskih institucija, Ramuš Haradinaj, izjavio je danas da je američkom ambasadoru u Berlinu, Ričardu Grenelu, preneo da se kosovska vlada protivi ideji razmene teritorija Srbije i Kosova.Haradinaj je, nakon razgovora sa američkim diplomatom, na svom fejsbuk profilu napisao da je Grenelu preneo posvećenost Prištine dijalogu sa Beogradom.
Naveo je i da je izrazio spremnost Prištine za slobodnu trgovinu sa Srbijom kao deo zajedničkog sporazuma, koji bi rezultirao uzajamnim priznanjem.
Dodao je da je ambasadoru preneo da je razmena teritorija opasna opcija i destabilizuje ne samo Kosovo, već i region.
"Rekao sam ambasadoru Grenelu o napretku zemlje u oblasti vladavine prava i posvećenosti Kosova dobrosusedskim odnosima, uvek u partnerstvu sa našim saveznicima i našim težnjama za evroatlantski put. Uloga Sjedinjenih Država u daljim političkim procesima zemlje je neophodna “, napisao je Haradinaj na fejsbuku.
POČEO SASTANAK
Lideri Nemačke i Francuske, zapadno balkanske šestorke, Hrvatske i Slovenije, te visoke predstavnice EU sastali su se oko 18.00 časova iza zatvorenih vrata sedišta nemačke kancelarke Angele Merkel u Berlinu.Sastanak o Zapadnom Balkanu, u organizaciji Merkelove i francuskog predsednika Emanuela Makrona, ima za cilj, prema ranijim najavama, pospešivanja saradnje na Zapadnom Balkanu, a pe svega - pronalaženje rešenja za izlazak iz ćorsokaka u kojem se nalazi dijalog Beograda i Prištine.

Osim predsednika i premijerke Srbije, Aleksandra Vučića i Ane Brnabić, sastanku prisustvuju i lideri BiH, Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije i predstavnici privremenih institucija u PrištiniSkupu, takođe, prisustvuju i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini, kao i premijeri Hrvatske i Slovenije, Andrej Plenović i Marijan Šarec.
Razgovori o situaciji u regionu biće nastavljeni i na radnoj večeri, čiji su domaćini Merkel i Makron.
Uoči sastanka, predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Berlinu je razgovarao sa šeficom diplomatije EU Mogerini, a nakon sastanka preneo je novinarima da nema velika očekivanja od današnjeg samita, ali da, za razliku od onih koji tragaju za senzacijom i "ekskluzivitetom", Srbija ne želi sukobe, već očuvanje stabilnosti i dugotrajni mir.

ĐUKANOVIĆ: BERLIN BI MOGAO DA BUDE DOBAR IMPULS
Predsednik Crne Gore MIlo Đukanović, po dolasku u Berlin razgovarao je sa šeficom evropske diplomatije EU Federikom Mogerini i izrazio nadu da berlinski susret može biti dobar impuls naporima da se ta perspektiva drži otvorenom.U saopštenju iz Kabineta crnogorskog predsednika dostavljenom Tanjugu se navodi da je Mogerini izrazila zadovoljstvo susretom sa predsednikom Đukanovićem, uoči večerašnjeg sastanka, imajući u vidu, kako se navodi, njegovu upućenost u ovu tematiku i rejting koji koji ima kod regionalnih partnera.
Đukanović je, kako se navodi, zahvalio Mogerini za kontinuiranu posvećenost evropskoj perspektivi regiona Zapadnog Balkana.
Đukanović i Mogerini razgovarali su i o situaciji u regionu i ukazali na značaj regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa.

PAUZA I KONSULTACIJE
Berlinu, gde se održava samit o Zapadnom Balkanu, u toku je pauza, koju lideri koriste za direktnu razmenu mišljenja i konsultacije.Na fotografijama, koje su objavljene na Instragram nalogu "Budućnostsrbijeav", predsednik Vučić i premijerka Ana Brnabić su u razgovoru sa domaćinima skupa, kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.

"Konsultacije na pauzi između sastanka", piše uz fotografije.
Na jednoj od slika u razgovoru, pored Vučića, Merkelove i Makrona, učestvuje i albanski premijer Edi Rama, kao i predstavnici Prištine.

Konsultacije u užem formatu, kako je navedeno na Instagram profilu, obavljene su i između Vučića, Brnabić i Merkelove, kao i, odvojeno, sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini.
U nastavku se očekuje radna večera, posle koje će, kako je ranije precizirano, predsednik Vučić preneti novinarima saadržaj razgovora.
PROTEST ALBANACA ISPRED BUNDESTAGA
Dok lideri sa Zapadnog Balkana, na poziv nemačke kancelarke Angele Merkel i predsednika Francuske Emanuela Makrona razgovaraju u sedištu nemačke kancelarke o aktuelnoj situaciji na jugoistoku Evrope, ispred Bundestaga, nemačkog parlamenta, protestovalo je nekoliko desetina Albanaca protiv "bosnijanizacije" Kosova.SAMIT NASTAVLjEN RADNOM VEČEROM
Samit o Zapadnom Balkanu u Berlinu nastavljen je večeras oko 21.00 sat radnom večerom, koju su za lidere iz regiona priredili domaćini sastanka, nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Emanuel Makron.Prethodno su tokom pauze između sastanka i večere, lideri iskoristili priliku za direktnu razmenu mišljenja i konsultacije.
Samit je, inače, zamišljen kao razmena mišljenja, bez, kako je kancelarka Merkel objasnila, formalnih odluka ili zaključaka, ali se očekuju izjave lidera po završetku.

HARADINAJ JASNO REKAO DA NE ŽELI KOMPROMIS
Premijer lažne države Ramuš Haradinaj zatražio je danas na Samitu u Berlinu da Srbija prizna Kosovo u sadašnjim granicama ocenjujući da bez obostranog priznanja neće biti napretka.
- Bez obostranog priznanja i poštovanja ne može biti progresa. Tada na primer neće biti potrebe za trgovinskim barijerama ni sa jedne strane. Ponovno sagledavanje granica omogućiće novi talas etničkih podela i možda i početak nasilja. Mi imamo potrebe za jedinstvom, ne za podelama. Imamo potrebe da otvorimo naše granice, a ne da stvorimo nove – stoji u govoru koji je Haradinaj objavio na Fejsbuku.
NEMA POMIRENjA DOK SRBIJA I BIH NE PRIZNAJU KOSOVO
Predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači rekao je večeras da se na otvaranju Berlinskog samita razgovaralo o regionalnoj saradnji i pomirenju kojeg, kako tvrdi, neće biti dok Srbija i Bosna i Hercegovina ne priznaju Kosovo.On je na svom Fejsbuku napisao da su situacija i odnosi između Beograda i Prištine na niskom nivou, tako da su u takvim okolnostima mnoge dobre inicijative iz berlinskog procesa ostale neispunjene.

Nemačka i Francuska, smatra on, imaju mogućnost da preuzmu vođstvo za te hrabre odluke, prenosi RTK na srpskom jeziku.
Ali, ponavlja on, jedna od prvih odluka koju bi EU trebalo da donese je liberalizacija viznog režima.
ČEKA SE OBRAĆANjE PREDSEDNIKA VUČIĆA
SERIJA TEŠKIH SASTANAKA, IZNENADILA NAS OŠTRINA ALBANACA
Zaključak samita je da nastavljamo razgovore u užem formatu, uz posredstvo EU, Nemačke i Francuske, o tome kako da pokušamo da nastavimo dijalog, rekao je večeras predsednik Aleksandar Vučić po završetku samitra u Berlinu.On je rekao da nema formalnih zaključaka, niti se o nečemu glasalo, već da je reč o dogovoru.
Sledeća prilika za razgovor o nastavku dijaloga biće, rekao je, 1. ili 2. jula u Parizu, uoči sastanka Berlinskog procesa, u Poznanju, a posle evropskih izbora.
Predsednik je rekao da je na skupu postalo jasno sve ono što se krilo ispod žita.
Videlo se, dodaje, u najiskrenijoj formi i ko i kakav odnos iz regiona ima prema Srbiji i KiM.
"Iznenadili smo se oštrini kojom su govorili pre svega Albanci sa KIM, ali i žestini i oštrini napada protiv Republike Srpske i onim što je govorio Denis Zvizdić i na to sam reagovao", rekao je Vučić novinarima.
On je ukazao da RS nije nikakva loša tvorevina, već da je Dejtonska tvorevina i da je time sačuvan mir i zaustavljeno krvoproliće na teritoriji BiH.
.jpg)
"Počeli smo u jednom trenutku i da se osmehujemo. Trudili smo se da se ponašamo odgovorno i ozbiljno i milsim da smo to uspeli da učinimo, iako ne mislim da smo pred bilo kim u Evropi svi zajedno danas izgledali dobro na bilo koji način", ocenio je on.
"Razumeli smo sve što se krilo ispod žita, sve smo videli u jednom danu", rekao je Vučić.
Vučić rekao je da je u Berlinu održana serija teških sastanaka.
Zahvalio je nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i francuskom predsedniku Emanuelu Makronu na njihovom angažmanu, rekavši da su oni bili veoma racionalni, razumni i ozbiljni i odgovorno se ponašali.
"Pokušavali su da pronađu rešenje za nastavak dijaloga, da utiču na stabilizaciju prilika na Balkanu", rekao je Vučić srpskim novinarima u Berlinu.
On je dodao da Srbija nije imala nijedan uslov, osim da takse koje je Priština uvela budu povučene.
"Neki drugi su smatrali da je od dijaloga bilo važnije da takse ostanu, ali šta da radimo", rekao je Vučić.
TAČI: SASTANAK BIO IZUZETNO TEŽAK, BEZ KONKRETNOG REZULTATA
Predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači rekao je večeras po završetku samita o Zapadnom Balkanu u Berlinu da je sastanak bio "izuzetno težak" i da je završen bez konkretnog rezultata.On je novinarima u Berlinu rekao da je zajednički zaključak učesnika samita da zamrznuti konflikt između Beograda i Prištine treba da se prevaziđe.
"Jedina opcija je dijalog. Pozicija Kosova je jasna, neće biti uslovljavanja dijaloga", tvrdi Tači.
Tači je, kako prenosi Gazeta ekspres, razočaran po pitanju vizne liberalizacije:

VUČIĆ: NE MISLIM DA JE BILO ŠTA PROPALO,NEMAMO PRIMEDBE NA SLOVENIJU I CRNU GORU
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras, odgovarajući na pitanje novinara po završetku samita u Berlinu, da ne misli da je "bilo šta propalo", navodeći da je bolje kada ima razgovora, nego kad ga nema."A, da li očekujete čuda? Čuda se u životu ne dešavaju. Jedanput ili dva puta se dogodi da tim iz istočne Evrope uzme Kup sampiona 1990. i 1991. i to, ovog puta na penale, i to se neće ponoviti u narednih 30 ili 50 godina...Tako da pustite čuda, ovo je relanost, vidi se da se nalazimo u teškoj i ozbiljnoj sitaciji i moramo da se ponašamo odgovorno i da vodimo računa o budućnosti našeg naroda", rekao je Vučić.
On je dodao da je angažman Angele Merkel i Emanuela Makrona veoma važan i da pokazuje njihovu opredeljenost da čuvaju mir na Zapadnom Balkanu jer time čuvaju i mir u Evropi.
.jpg)
Naveo je i da su predstavnici Hrvatske i Slovenije bili korektni i da ne može ništa da im se zameri.
"Pored minimalnog neslaganja, ne bismo imali šta da zamerimo ni predstavmicima Crne Gore i Đukanoviću. Bio je korektan, imajući u vidu da je Crna Gora priznala Kosovo", rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka u Berlinu, Vučić je kazao da se srpska delegacija više puta izdvajala sa Makronom i Merkelovom i razgvarala, kao što su to činili i albanski predstavnici, ali, kako je dodao, nije fer da o tome javno govori.
.jpg)
Vučić je kazao i da ne može da kaže nijednu ružnu reč kada je reč o ponašanju Marjana Šareca i Andreja Plenkovića, ali da Srbiji svakako ne odgovora odnos 9:1 za nezavisno Kosovo.
Kako kaže, to nije laka pozicija
"To je bila moja primedba. Što se naših odnosa sa Slovenijom tiče oni su odlični", rekao je Vučić.
U BERLINU SVI OTVORENIH KARATA
Danas su svi igrali otvorenih karata, bez rukavica - tako je razgovore na samitu u Berlinu opisao novinarima predsednik Aleksandar Vučić, uz opasku da nije mogao da poveruje šta je slušao od nekih učesnika skupa."Govorili smo po abecednom redu, pa smo mi bili poslednji i pitali smo se šta možemo da kažemo posle svega, posle salvi optužbi iz regiona na naš račun", rekao je Vučić.
.jpg)
"Šta da kažem... Mi smo krivi za sve, mi smo uveli takse, mi nismo sproveli ZSO, ja svaki dan govorim o Velikoj Srbiji, a ne Rama... ne znam šta da kažem...", ilustrovao je Vučić pristup pojedinih aktera i optužbe kakve su upoućivali na račun Srbije.
Ponovio je da sastanak nije bio lak, ali je delegacija Srbije uradila ono što je bio njen posao.
I ubuduće će se boriti za zemlju, a neće, kaže, biti mnogo lakše nego što je bilo večeras.
"Pred nama nije lak, već težak period", ukazao je predsednik i dodao da mnogo novca gubimo zbog taksi Prištine, i na rastu BDP-a, iako nam to, podvlači, nikada neće biti argument za bilo šta.
"Ali, da toliko novca gubi neka država EU to bi bilo na ne znam koji nivo podignuto... Ovako, ako Srbi gube pare, nije mnogo ni važno", konstatovao je predsednik.
.jpg)
ZA RAZLIKU OD TAČIJA MI NE VIDIMO PROBLEM U EU
Povodom izjave Hašima Tacija, koji je tokom dana izjavio da je EU nesposobna da vodi dijalog i da SAD treba da se ukljuci u proces, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da ne misli da je problem u EU.”Mi nikada nismo imali problem sa EU. Ne mislim da je problem u EU. Probem je u svima nama koji treba da se okrenemo budućnosti”, porucio je Vučić.
On je rekao da je nemačka kancelarka inače "vrlo brzo" bila obaveštena o toj Tačijevoj izjavi, i ocenio da "mnogima neće biti drago zbog toga".
Istakao je i da bi voleo da je danas pokrenut dijalog, jer je to garancija buduće stabilizacije.
"Ali, za tango je potrebno dvoje. Nažalost, mi partenera za odgovornu i ozbiljniju igru nismo imali”, zaključio je Vucic posle sastanka u Berlinu.
TAČI: PODELA KOSOVA I NADLEŽNOST ZSO-MRTVE IDEJE
Predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači rekao je večeras u Berlinu da neće biti razmene teritorija, ali da će da radi na pripajanju Preševske doline Kosovu, prenosi RSE.
srle
29.04.2019. 13:29
Srbija ima jasan stav za resenje problema sa Kim i ubrzanjem puta ka EU koji mora biti podrzan od Mogerinijeve
EU treba podrzati sav trud i napore ove vlasti koja zeli resenje problema
Pitanje Kosova je veoma kompleksno i pod velikom tenzijom!
Nadam se pozitivnom ishodu ovog sastanka!
Sastanak sa Mogerini je uvek bitan za Srbiju....
Komentari (147)