Mandati bez glasova
01. 04. 2019. u 13:28
Poslanike imaju partije koje nisu učestvovale na izborima. U klupama članovi NS i Stranke moderne Srbije

Po našem zakonu poslanik je vlasnik mandata
POSLANIČKA mesta u Skupštini Srbije na izborima osvojila je 31 partija, a u parlamentu ih sada ima 33. Na mala vrata, napuštanjem tabora čiji su bili deo na listama i priklanjanjem novom jatu, pojedini poslanici uveli su u zakonodavni dom stranke koje nisu ni učestvovale u izbornoj trci.
Predstavnike u zdanju na Trgu Nikole Pašića ima Stranka moderne Srbije, a fomirana je krajem prošle godine. Među njenim poslanicima su Tatjana Macura, Nenad Božić, Ljupka Mihajlovska, Nemanja Radojević, Aleksandar Stevanović i Vladimir Đurić, koji su na parlamentarnim izborima branili boje pokreta Saše Radulovića "Dosta je bilo".
Narodna stranka Vuka Jeremića sada je parlamentarna, a nije ni postojala kada su bili izbori. Njene boje sada brane Miroslav Aleksić, koji je kao predsednik Narodnog pokreta Srbije ušao u skupštinsku salu na listi SDS-LDP-LSV, Sanda Rašković Ivić (u momentu glasanja bila predsednik DSS), kao i Dijana Vukomanović, nekadašnji poslanik SPS.
PROČITAJTE I: SKUPŠTINA SRBIJE: Kažnjeno 10 poslanika
Klub samostalnih poslanika čine "tribuni" koji su napustili izborna jata. Predsednik ovog tima je Marinika Tepić, koja je u parlament ušla sa članskom kartom LSV, ali je u međuvremenu napustila partiju Nenada Čanka. I ko od "samostalaca" odluči da se učlani u neku novu stranku, ona će automatski imati zagarantovana mesta u parlamentu.
Prema slovu zakonu, poslanik je vlasnik mandata, a ne stranka. To znači da on dok mu traje poslanički staž ostaje u parlamentu bez obzira na to da li menja partiju ili ne. I to je sa zakonske strane legalno, ali je sporno to što su građani za njih glasali dok su bili u drugim partijama, a vrlo često zastupali i drugačije ideje.
KLUBOVI
POSLANICI su u zakonodavnom domu raspoređeni u 15 poslaničkih klubova, dok je njih 15 "neraspoređeno" i nastupaju kao "solo igrači". Ovo je najveći broj poslaničkih grupa u poslednjih deset godina.