PORUKA IZ STRAZBURA: Puno priznanje Kosova i dalje vrlo daleko

Tanjug

12. 02. 2019. u 18:02

Analitičko odeleljenje Evropskog parlamenta ocenjuje u svom poslednjem izveštaju da je " puno priznanje Kosova i njegovo članstvo u većini međunarodnih institucija i dalje vrlo daleko''

ПОРУКА ИЗ СТРАЗБУРА: Пуно признање Косова и даље врло далеко

Depositphotos

Analitičko odeleljenje Evropskog parlamenta ocenjuje u svom poslednjem izveštaju da je " puno priznanje Kosova i njegovo članstvo u većini međunarodnih institucija i dalje vrlo daleko, iako je preko100 zemalja, uključujući 23 zemlje članice EU, priznalo Kosovo."

U izveštaju analitičkog centra koji služi za informisanje evropskih parlamenatraca o razvoju situacije u oblastima o kojima se razgovara u Evropskom parlamentu konstatuje se da su odnosi između Beograda i Prištine zategnuti, a napredak ka normalizaciji u zastoju.

”Uprkos sve jačem prtisku na obe strane, u cilju konačnog postizanja sporazuma koji bi otvorio vrata članstva u EU, odnosi ostaju zategnuti, a napredak ka normalizaciji je u zastoju”, zaključuju u EP.

PROČITAJTE JOŠ - Drecun: Nezavisnost Kosova besperspektivna

U izveštaju se takođe navodi navodi da Srbija "svoju nekadašnju pokrajinu i dalje vidi kao deo svoje teritorije" i da je EU uslovila pristupanje i Srbije i Kosova Uniji prethodnom normalizacijom odnosa dve strane i podseća da da su od 2011. godine, uz posredovanje EU, dve strane rešile neka od ”tehničkih pitanja”, ali do sve do danas nesalaganja sprečavaju svakodnevnu komunikaciju u oblasti trgovine, enegetike, prelaska granica.

”Uprkos naporima da integriše većinsku srpsku zajednicu sa severa Kosova, Priština se i dalje muči sa kontrolom tog regiona. Iako je 2013. i 2015. godine dogovorena autonomija za većinsku srpsku zajednicu na Kosovu, napredak po tom pitanju je u čorsokaku”, stoji u izveštaju tink tank službe Evropskog paralmeta.

Dodaje se i da su 2018. godine predsednici Srbije i Kosova pokrenuli ideju o ”korekciji granica”, što je, kako se navodi, snažno kritikovala Nemačka, zbog straha od pokretanja nestabilnosti i dovođenja u pitanje drugih granica na zapadnom Balkanu. U izvešatju anlitičara koji rade za Evropski parlament dodaje se da ideja zamene teritorija ima snažan otpor i unutar Srbije i unutar Kosova.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

Petar

12.02.2019. 19:05

Tako je. Nedamo Kosovo! Neka Nemačak i ostale zemlje EU povuku priznanja i da vidite kako će do dogovora začas doći. Do tada ne moramo u EU!

Andreja Analiticar

12.02.2019. 19:11

"Puno priznanje Kosova" a sta to bese? To nije poznato u Srbiji. I nece nikada biti poznato u Srbiji u narednih hiljadu godina - kapis.

Analitičar

12.02.2019. 19:52

U momentu kada vas napušta Britanija stvarno nekoga zabole uvo šta vi "analizirate". Ništa više ne može da zaustavi reintegraciju pokrajine u sastav srbije.

Sale

12.02.2019. 20:26

Ko je i ime Srbije dogovorio korekciju granica, s obzirom na to da se korekcije granice moze vrsiti iskljucivo izmedju dve suverene drzave!?

Miki-Zg

12.02.2019. 20:48

Normalna poruka tzv.demokratske EU bi bila : Potrebna je potpuna implementacija Rezolucije 1244 UN u rješavanju problema na AP KiM Srbije .Ni više ,ni manje gospodo ?

Marks

12.02.2019. 20:56

Никад и никад нећемо се одрећи наше колевке и наше. територије.

Istorija

12.02.2019. 21:58

Nemačka Nema Pojma Šta Priča , Koje Nemcima napunio Glavu ako dodje Do kkrekcije Granica izazvaće Nestabilnost na Balkanu ??!Šta oni Govore ???? Kakvu nestabilnost , Toje neša teritorija Sa Srbima koji Žive tamo. Kao Što Su Znali Da Priznaju Kosovo tako mogu I Da PODVIKNU Albancima Da se Korekcija Mora Napraviti jer Srbi su Isto Vaźan Narod Kao I Albanci koji Žive na Kosovu. Ali Za Pojedine Države Srbi nisu Ništa — Totalna Diskriminacija Sram Da ih Bude . .