Zaev: Prijatelji smo sa svim susedima - takvih razgovora nije bilo; Zečević: Crna Gora neće razmatrati tu glupost
02. 12. 2018. u 16:47
Crnoj Gori ne pada na pamet da stvara bilo kakve paktove, a kamoli protiv Srbije koja je, glavni spoljnotrgovinski partner Crne Gore

Foto: Ilustracija
Politika Crne Gore nije stvaranje paktova protiv bilo koje države, to je politika dobrosusedskih odnosa, navodi Predrag Zečević u izjavi za Tanjug.
Kad je reč o Srbiji, ona je, kaže urednik Analitike, spoljnotrgovinski partner broj 1, a spoljnotrgovinska razmena se meri na milijardu evra.
"Stvaranje paktova protiv ove ili one države nije politika dobrosusedstva i smatram da je Enver Hodžaj u svakom slučaju preterao", rekao je on.
ZORAN ZAEV: PRIJATELjI SMO SA SVIM SUSEDIMA - TAKVIH RAZGOVORA NIJE BILO
Premijer Vlade Makedonije Zoran Zaev u nedelju je negirao bilo kakav razgovor o navodnom formiranju pakta Hrvatske, Crne Gore i Makedonije, protiv Srbije, kako je to „otkrio“ potpredsnik administracije u Prištini Enver Hodžaj u razgovoru za zagrebački Večernji list.
- Kao Vlada važimo u regionu u Evropi, verujem i u svetu, kao graditelji dobrosusedskih odnosa. Mi smo prijatelji sa svih pet naših suseda. Apsolutno u vezi ovakvih pitanja mora da budemo vrlo otvoreni i precizni. Nikakvih razgovora nije bilo. Niti je neko od nas zatražio stav po tom pitanju, niti je o tome razgovarano na bilo kakvim forumima oko toga. Sa tog aspekta mora da potvrdim naše stavove. Mi kao zemlja očekujemo da u regionu postignemo četiri cilja za koji se zalažemo i uvek kada se srećemo mi premijeri to ističemo. A, to su trajni mir, regionalna saradnja, ekonomska saradnja i razvoj, integracija u EU. To su naši ciljevi, rekao je Zaev, ukazavši da treba da nastavimo da gradimo region u kome će ti ciljevi biti ostvareni.
Energično se ogradio od „takvih razgovora“, ponovivši da „takvi razgovori nisu postojali, niti ih je neko nominovao“.
Zaev je apelovao da Srbija i Kosovo „grade pijateljstvo, da kroz razgovor i dijalog iznalaze rešenja“, uz ocenu, da „ovakve mere koje se nameću s jedne ili druge strane, ne idu u prilog uspostavljanju i postizanju ova četiri naša opredeljenja, za koja se i predsednici i premijeri dveju valada zajedno zalažu, kao i Vlada Republike Makedonije. Jer, kako je primetio, „mnogo je lako početi sa sankcijama i smetnjama, i zato treba u duhu dijaloga da iznalazimo rešenja“.
- Mi svi zajedno treba da pokažemo zapadnom delu Evrope da nam je mesto u EU. A to znači i evropski maniri i evropski odnos, koji uvek mora da budu demonstrirani na delu i u praksi, rekao je Zaev, uz pretpostavku, da se „verovatno radi o nepažnji“.
- Kada se ovo izjavi mora da se precizno kaže s kim je to razgovorano. Da li to premijer Zaev, da li neki ministar, bilo koji, ponavljam nema takvih razgovora. To su preozbiljne stvari, da ne bi bio upoznat premijer Vlade Makedonije. I, zato potvrđujem da na bilo kom nivou nisu vođeni takvi razgovori, zaključio je Zaev.
Mladen Stančić
To je rekao hrvatski novinar i pisac Denis Kuljiš i dodao da bi Hrvatska dobro učinila da objavi demarš i da Hodžaja proglasi “nepoželjnim diplomatskim agentom”.
Napominje da to ne znači da ne bi mogao u toj zemlji da boravi privatno, ako se ubuduće kloni sličnih izjava.
Hodžaj je, naime, ranije izjavio za zagrebački Večernji list da je "u Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori razgovarao o osnivanju pakta protiv Srbije".
“Prvo, Hrvatska ne vodi samostalnu politiku na Balkanu, ili na međunarodnoj sceni, jer je članica EU, i toga se vlada skrupulozno drži”, ističe Kuljiš u izjavi za Tanjug.
Kao primer je naveo da, bez obzira na sve nezadovoljstvo koje se u Hrvatskoj iskazivalo zbog izbora Željka Komšića za hrvatskog člana Predsedništva BiH bošnjačkim glasovima, vlada Andreja Plenkovića ga je izjavom premijera odmah priznala, jer je legalan.
Stoga, izričit je Kuljiš, ne može biti ni govora o tome da bi Hrvatska stupala u nekakve saveze s članicama EU o bilo čemu, ako to nije potkrepljeno briselskim ili evroatlantskim politikama i inicijativama.
A upravo su dobri odnosi Hrvatske sa Srbijom, ističe Kuljiš, ono što Brisel I međunarodna zajednica traže od hrvatske politike na prvom mestu.
Kao drugo, Kuljiš navodi da Hrvatska za politiku sračunatu na ”uništavanje Srbije” nema interes, s obzirom na ekonomsku saradnju dve zemlje, dok su, s druge strane, kaže, Crna Gora, Kosovo i Makedonija, sasvim “zanemarljjivi u bilateralnim ekonomskim odnosima, a uz izuzetak Crne Gore, i u političkim”.
Pojašnjavajući apsurdnost Hodžajeve izjave, Kuljiš podseća da je on član vladajuće DPK, čiji je lider nekada bio Hašim Tači, a koja je nastala preimenovanjem PPDK, političkog krila tzv. Oslobodilačke armije, kad su njeni lideri uvršteni na američku “crnu listu”.
“Ova neozbiljna izjava tog očito posve neozbiljnog balkanskog političara naprosto je fall out razgovora koji su se vodili poverljivim kanalima o mogućnosti zamene teritorija na Kosovu - Severno Kosovo za Preševsku dolinu. Bilo kakav dogovor oko kojeg se strane sporazumiju i mogu ga kod kuće preživeti, uživao je barem prećutnu podršku Sjedinjenih Država, nadasve funkcionera Bele kuće, a bio je očit određeni angažman turske polittičke logistike”, kaže Kuljiš.
Hrvatski analitičar Žarko Puhovski smatra da nedavna izjava kosovskog vicepremijera, Envera Hodžaja, da pregovara sa “susedima” o osnivanju nekakvog pakta protiv Srbije, “nije baš prijateljska”, ali ne veruje da bi mogla biti realizovana u smislu stvarnog napada na Srbiju.
Rata na Balkanu neće biti, jer za to nema ni unutrašnje podrške, a kamoli, kaže, spolja, navodi Puhovski, povodom Hodžajvih navoda koji sa o formiraju pakta sa zemljama regionan za uništenje Srbije, koja je u Beogradu doživljena kao opasna I neprijateljska.
Hodžaj je, naime, zagrebačkom Večernjem listu rekao da je “pregovarao sa susedima o osnivanju jednog pakta koji bi se suprotstavio Srbiji I njihovoj agresiji”.
Puhovski se u izjavi za Tanjug slaže da izjava Hodžaja“ nije baš prijateljska”, ali dodaje da “nema nikakvu šansu da bude realizovana”, a, po njegovom mišljenju, “ne znači ni da neko želi da radi ''na uništenju Srbije''“.
Smatra da bi ta Hodžajeva izjava mogla to da znači, uz, kako kaže, uslov da se „agresivna politika Srbije“ izjednačava sa Srbijom kao takvom.
Pravo pitanje, po njemu je: ”Može li se u ovome trenutku govoriti o ''agresivnoj politici Srbije''”?
“Meni se čini da je pozicija Srbije već godinama sasvim defanzivna, u suštini, a tek tu i tamo ofenzivna u retorici”, naveo je Puhovski.
Smatra da ono što nedostaje u ovom slučaju, ali I u drugim susednim društvima, je “jasno razgraničenje s vlastitom agresivnom prošlošću”.
“Tek tada bi se pokazale i jasne konture besmislenog albansko-kosovskoga nacionalizma”, naveo je ovaj hrvatski analitičar.
Zoran
02.12.2018. 17:04
Nije ovo njegova ideja i ona se sprovodi odavno...
I Kuljis i Zecevic su marginalci. Videcemo sta ce reci vladajuce strukture
Sve je ovo tačno što kaže Hodzaj da postoji zavera protiv Srbije. Kako to da u isto vreme ,Hr.Crna gora i Makedonija prave 100 god od padanja u ropstvo pod Srbijom.
сателитске колоније и гомила некаквих бедних проданих душа око нас
Kud će na Srbiju i Rusiju bre.
Komentari (11)