Komentar: Tambura
30. 10. 2018. u 12:54
Lokalna vlast u Pljevljima zabranila je svečanu akademiju povodom krsne slave grada Svete Petke. I stogodišnjice oslobođenja Crne Gore i ujedinjenja sa Srbijom

JOŠ od petka i Svete Petke, neki pljevaljski "tamburaši" sviraju pesme tužne, da (o)užnije ne mogu biti. Kako su krenuli, tamburaće sve do srede i Svetog Petra Cetinjskog. A i dalje, dok ne sruše crkvu na Rumiji i sve što je srpsko.
Lokalna vlast u Pljevljima zabranila je svečanu akademiju povodom krsne slave grada Svete Petke. I stogodišnjice oslobođenja Crne Gore i ujedinjenja sa Srbijom. I sve to uprkos tome što je ta manifestacija u Pljevljima održavana već decenijama. I uprkos načelnim obećanjima da se neće sprečavati obeležavanje veka od Podgoričke skupštine.
Džaba im i glas razuma akademika Matije Bećkovića da je Podgorička skupština bila regularnija od svih dosadašnjih Milovih skupština. Ali, oni kao to ne razumeju, i rade kako im je milo, em drago.
Zato je sigurno da će crnogorski režim pokušati opstrukciju i narednih svečanosti u čast oslobođenja Crne Gore i ujedinjenja sa Srbijom. Mada su to događaji koji se ne tiču samo Srba, već i identiteta Crne Gore. Ali, oni za to ne mare.
Takođe smo, međutim, sigurni da se većina običnih građana Crne Gore stidi ovakvih zabrana i gestova. Jer, iz odnosa crnogorske vlasti prema 1918. godini, ispada da su Austrijanci bili oslobodioci. I kako onda, na primer, gledati na Mojkovačku bitku, u kojoj Crnogorci svakako nisu ginuli zarad Austrougarske.
Pošto je ovo sve daleko od Bečkog koncerta i "četiri zimske skakaonice", da se mi vratimo tamburaškim stazama. Svaka tamburaška "banda", kako ih inače zovu Sremci, mora u orkestru da ima i kontru, kao što je, na primer, kontrabas. A ako je nema, onda obično primaši (vođe) ako samo soliraju, dobiju preko(r) tambure, od slušalaca i posmatrača. Ko ne veruje, neka pita Sremce.
Komentari (1)