Kukan: Normalizacija s Prištinom ključni uslov za EU

Beta

29. 10. 2018. u 17:53

Poslanik Evropskog parlamenta Eduard Kukan rekao je da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine jedan od ključnih uslova za evrointegraciju Srbije

Кукан: Нормализација с Приштином кључни услов за ЕУ

Foto Tanjug

Poslanik Evropskog parlamenta Eduard Kukan rekao je danas da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine jedan od ključnih uslova za evrointegraciju Srbije.

"Bitno je da se radi na tome. Očekujemo da se u potpunosti izrazi privrženost Beograda i Prištine dijalogu, i dođe do sveobuhvatnog i pravnoobavezujućeg sporazuma u skladu s međunarodnim pravom", rekao je Kukan u obraćanju srpskim poslanicima.

Prema njegovim rečima, "sprovođenje postignutih dogovora je od suštinskog značaja".

"Sada je ključni trenutak u pregovorima, kada Srbija treba da dokaže da njene institucije proizvode rezultate", naveo je Kukan.

On je naveo da parlament ima bitnu ulogu u procesu pridruživanja i da je efikasni parlamentarni nadzor od suštinskog značaja za pristupanje EU, dodavši da veliki broj amandmana na zakone koji se podnose "ograničava vreme i neke osnovne zakonodavne procese".

Kukan je pozvao da se procesuiraju i kazne slučajevi zastrašivanja, pretnji i nasilja nad novinarima. "Pozdravljamo rad na strategiji za medije, ali želimo konkretne rezultate", naveo je on.

Kako je rekao, ako Srbija želi da 2025. uđe u EU, reforme moraju biti okončane do 2022. ili 2023, da bi bilo dovoljno vremena za ratifikaciju ugovora o pristupanju.

"Tekući tempo pregovora nije adekvatan za ulazak u EU 2025. godine, zato treba ubrzati reforme, pre svega u oblasti vladavine prava", naveo je Kukan.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

profesor baltazar

30.10.2018. 11:22

lepo sam ja rekao da izvestaj o srbiji u evroparlamentu treba da se cita medju redovima i da hrvatska zasada uopste nije problem, lepo covek kaze" tekuci tempo pregovora nije adekvatan za ulazak 2025.god.", hrvatska ce tek da spusti rampu kad na red dodje ratifikacija ugovora o pristupanju i nece biti jedina, sigurno da ce da uradi onako kako se dogovori sa svojom saveznicom nemackom, a nemci ne zele na mala vrata ruse u eu. i sta tu ima nejasno?