SUKCESIJA IMOVINE SFRJ: Dele ambasade koje ne postoje

D. R. ĐORĐEVIĆ

11. 06. 2018. u 10:05

Više zamršenih slučajeva čeka rasplet u procesu sukcesije diplomatske imovine. Odalović: Neke nekretnine imamo u dokumentaciji, ali na terenu ih nema

СУКЦЕСИЈА ИМОВИНЕ СФРЈ: Деле амбасаде које не постоје

Veljko Odalović

ZGRADA u Velingtonu nalazi se na spisku diplomatskih nekretnina koje treba da se razdele između država naslednica SFRJ, ali ona - ne postoji?!

I to nije usamljeni primer. Detaljnim upoređivanjem arhiva i dokumenata koja svedoče o vlasništvu i stanja na terenu, ispostavilo se da desetak objekata, koji se po sporazumu o sukcesiji vode kao nasleđe stare Jugoslavije, ili više nije naše ili je uzurpirano.

- U Velingtonu objekta, jednostavno, nema. Dobili smo potvrde o tome, a u našim knjigama je upisan kao postojeći - kaže nam Veljko Odalović, predstavnik Srbije u Mešovitom komitetu za sukcesiju, koji će uskoro zasedati u Beogradu.

On kaže da sličnih slučajeva ima i u Kongu, Sudanu i u Centralnoafričkoj Republici, dok na drugoj strani imamo objekte koji postoje, ali za njih nemamo papire koji dokazuju da pripadaju SFRJ.

- Svi ovi slučajevi opterećuju posao deobe diplomatskih nekretnina, od kojih je 51 ostala neraspoređena. Naš predlog je da se nepostojeći objekti brišu sa liste onih koji treba da se razdele, da niko od država naslednica ne bi očekivao nešto što nije realno - navodi Odalović.

Poseban izazov pred Mešovitim komitetom biće veliki diplomatski kompleksi poput onih u Moskvi, Adis Abebi, Nju Delhiju i Braziliji. Za nekretninu u Etiopiji nedostaje dokument koji potvrđuje vlasništvo, iako su dogovor o razmeni objekata svojevremeno postigli Tito i car Hajle Selasije:

- Mi smo Etiopiji dali jedan objekat u Beogradu na korišćenje i sada sa ostalim sukcesorima treba da vidimo kako da rešimo ovaj problem. U Braziliji je ambasada toliko velika da bi mogle da je koriste sve zemlje naslednice, prema procentima koji im pripadaju po sporazumu o sukcesiji. O tome, možda, uspemo da se dogovorimo na sastanku u Beogradu - smatra Odalović.

Adis Abeba


Realizaciji ideje da se pojedine ambasade zajednički koriste pošto to veličina prostora dozvoljava mogli bi da se ispreče standardi NATO, jer su dve zemlje sukcesori članice i ovog saveza i EU (Hrvatska i Slovenija), pa je pitanje da li bi bilo moguće spajanje ambasada sa zemljama koje su van ovih organizacija.

To bi posebno bilo problematično u Rusiji. Kompleks koji tamo postoji izgrađen je na osnovu sporazuma FNRJ i SSSR, tako što je Jugoslavija dobila zemljište na korišćenje u Moksvi, a SSSR parcelu u beogradskoj Deligradskoj ulici, sa obavezom da se na njima izgrade ambasade i zabranom da se zemljište prodaje. Sličan aranžman, na bazi reciprociteta, postoji i sa Nju Delhijem, koji je dobio parcelu u Beogradu.

Brazilija


- Za ta dva objekata nemamo rešenje, jer Srbija ne pristaje da reciprocitet, koji smo mi uspostavili, sada koriste svi sukcesori na objektima u Rusiji i Indiji - kaže srpski predstavnik u Komitetu.

On dodaje da će za Nju Delhi naša zemlja ostalim naslednicima predložiti da se uvaži "naše davanje", kako bi Srbija dobila jednu celinu u kompleksu, dok bi ostatak mogao da zadovolji sve ostale zemlje sukcesore.

Moskva Foto Printscreen


Što se tiče Moskve, Srbija bi mogla da obešteti četiri sukcesora, a da zadrži objekat, koji nije u najsjajnijem stanju jer prokišnjava, a da bi se on, ako se postigne dogovor, kasnije renovirao.

"OTKRIĆE" U TIRANI

DA bivše jugoslovenske republike ne tera samo maler jer im nedostaju mnogi papiri, govori primer objekta u Tirani koji je pripadao SFRJ. On nije bio upisan kada se popisivala zajednička imovina, već je u međuvremenu "otkriven".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Dejan Stanojlovic

11.06.2018. 10:24

Proverite vi to bolje u KOMISIJI za sukcesiju, tamo kod ANTICA, KRECE, LABUSA, inace bivsih i aktivnih profesora Pravnog fakulteta. Oni ce verovatno bolje znati gde su i kako "nestali papiri", i u ciju KORIST. Nacin na koji je SRBIJA opljackana posle razbijanja SFRJ, a onda i SRJ je u istoriji SVETSKOG kriminala ne zabelezen. Pljacka drzave je legalizovana, a njena vrednost se meri STOTINAMA milijardi dolara .Znatno vise nego steta od BOMBARDOVANJA 1999. godine.

Kurjak

11.06.2018. 12:00

@Dejan Stanojlovic - Ko da proveri,modifikovani Rdikali ,sadasnji samoproklamovani predsednik,koji je i tada bio u vladi.Ovde rodjace bez usrane motke nema boljitka i ne po ledjima nego irektno po glavi(E sad ce opet da proglase atentan na Svevisnjeg)Samo ne zaboravite da veleizdaja i nepostovanje ustava ne zastareva.

pera

11.06.2018. 14:16

gospodin Odalovic treba sto pre da predlozi skupstini zakon leks specijalis da sudovi nemogu da presudjuju dok se ne potpisu bileteralni sporazumi izmedju bivsih republika SFRJ. GLEDAJTE SVE BIVSE REPUBLIKE DONELE SU ZAKON DA NEMA SUDJENJA NI VRACANJA IMOVINE DOK SE NE POTPISU BILETERALNI SPORAZUMI A VECINA JE VEC TEV PROSTORE DALA SVOJIM FIRMAMA I OMOGUCILA INVESTICIONO ULAGANJE KAD TAJ INVESTIRA PREKO 50 POSTO VREDNOSTI IMOVINE POSTAJU SUVLASNICI I VLASNICI NASE IMOVINE .I TU JE KRAJ