Zaustavljanje Velike Albanije prvi korak
06. 02. 2018. u 17:01
Inicijativa ministra odbrane Aleksandra Vulina za konačno rešavanje srpskog nacionalnog pitanja. Na KiM mora da se uspostavi trajno razgraničenje između Srba i Albanaca

Aleksandar Vulin
Foto: Beta
SRBIJA mora naći odgovor na suštinsko pitanje: Kako zaustaviti stvaranje "velike Albanije"? Taj proces mora da počne na Kosovu i Metohiji. Problem južne pokrajine, međutim, ne može se okončati bez konačnog otvaranja nacionalnog pitanja srpskog naroda u celini, bez kojeg nema ni trajnog mira na Balkanu.
U okviru unutrašnjeg dijaloga o budućnosti KiM, ove poruke izneo je u utorak u Palati "Srbija" ministar odbrane Aleksandar Vulin. Učestvujući na okruglom stolu pod nazivom "Politički, bezbednosni i odbrambeni aspekti kosovskometohijskog problema", on je izneo svoj lični stav - da je došlo vreme za rešavanje nacionalnog pitanja koje Srbija tokom poslednja dva veka nije uspela da reši. Sprečavanje ostvarenja ideje "velike Albanije", prema njegovim rečima, samo je prvi korak.
Pročitajte još - Dačić: Razmotrićemo zabranu ulaska Vokera u Srbiju
- Na prostoru Kosova i Metohije mora da se uspostavi trajno i sigurno razgraničenje između Srba i Albanaca, uz sprovođenje svega što je do sada dogovoreno. Albanski faktor na Balkanu je jedinstven, sa jasnim idejama i pravcima. Srbija ne može sebi da dozvoli da se stvara "velika Albanija", a da njene granice određuju drugi. Moramo priznati, zato, da mi i ne tražimo rešenje sa Prištinom, već sa Tiranom - naveo je ministar odbrane.
Vulin je odbacio tezu o održavanju zamrznutog konflikta na KiM i pozvao na uvažavanje, kako je rekao, nove realnosti u regionu.
EVROPSKE integracije, strateški cilj naše zemlje, ne mogu biti uslovljene odustajanjem od početka rešavanja nacionalnog pitanja Srba, rekao je Vulin i naglasio da o ključnim pitanjima svoje budućnosti mogu da odluče samo Srbi.
- Nakon što Makedonija ubrzano uđe u NATO, svi Albanci sa izuzetkom dve opštine na prostoru južne Srbije živeće na jednom bezbednosnom i političkom prostoru. Moramo prihvatiti realnost da će sve države na Balkanu u kojima je albanska nacija bila dominantna imati potpuno isti stav o Srbima i Srbiji - naveo je Vulin.
Ministar je ukazao i da status južne pokrajine nije jedino otvoreno pitanje s kojim se suočava srpski narod. Građanski rat koji je razbio Jugoslaviju ostavio je naš narod podeljenim i razbijenim u državama koje nije birao, gde je vrlo često smatran remetilačkim faktorom. Vulin iz toga zaključuje da je njegova najvažnija zajednička crta bila - obračun sa Srbima.
- Kada sagledavamo stanje našeg naroda, moramo poći od toga da rešavanje samo jednog dela srpskog nacionalnog pitanja neće osloboditi našu decu tereta rešavanja - kazao je Vulin.

Ministar odbrane bio je jedan od oko 70 učesnika skupa.
- Albanske pretnje okolne države pokušavaju da reše članstvom u NATO, ali je veliko pitanje koliko će dugo to biti delotvorno. To će, po svoj prilici, zavisiti samo od politike SAD - izjavio je profesor Fakulteta bezbednosti Vladimir Cvetković.
Njegov kolega Dragan Simeunović se založio za produbljivanje odnosa sa Amerikom, ali i ukazao na to da je za Srbiju najveća bezbednosna pretnja osnivanje nove armije u pokrajini.
- Kosovo je prikrivena Severna Koreja u Evropi - naveo je profesor Simeunović.
STRATEGIJA NE PRIZNAJE KOSOVO
POVODOM preporuka iznetih u Strategiji proširenja EU, da bi Srbija trebalo da postigne pravno obavezujući sporazum sa Kosovom i Metohijom, ministar Vulin je ukazao na koliziju u briselskom tekstu.
- Ako treba da postignemo pravno obavezujući sporazum sa nekim koga oni ne pominju i ne vide ga kao državu, onda teško da to može biti naša obaveza - rekao je Vulin i dodao da će svi potezi Srbije vezani za Kosovo i Metohiju biti vučeni u interesu srpskog naroda, a ne evropske birokratije.
Шоне
06.02.2018. 19:06
Не треба да постоји никаква албанија
@Шоне - Eh ti si"pametan" a sta mislis Serbija!?
Samo me Ujedinjene Srpske drzave inreresuju i to pod Krunom
Zasto ste onda imali zajednicku vezbu vojnu sa Albanijom prosle godine u Presevu?
Komentari (4)