Evropa ćuti na otimanje čak 900 naših preduzeća

D. R. ĐORĐEVIĆ

25. 12. 2017. u 09:05

U nastavku dijaloga sa Prištinom Beograd će insistirati da se utvrdi šta sve spada u srpsku imovinu na KiM. Katastar pokazuje da je 58 odsto zemljišta u srpskom vlasništvu - kaže Marko Đurić

Европа ћути на отимање чак 900 наших предузећа

Foto P. Milošević

REŠENjE imovinskih odnosa na Kosovu i Metohiji biće jedan od ključnih zahteva srpske strane da bi se postigla sveobuhvatna normalizacija odnosa sa Prištinom. Takođe, u nastavku briselskog dijaloga, Beograd će tražiti reviziju privatizacije na KiM, a sa ovom inicijativom zvanično će se obratiti i Unmiku i Euleksu, kao organizacijama nadležnim za privremeno upravljanje Kosmetom.

Ovo, za "Novosti", kaže Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, koji ukazuje da je privatizacija svega što je bilo u javnoj svojini u južnoj pokrajini do 1999. godine učinjena mimo važećih propisa čak i na KiM, suprotno uredbama Unmika i bez saglasnosti organa srpske zajednice i Srbije. Time je naša zemlja oštećena za neprocenjive iznose.

U sklopu razgovora o imovini koje Beograd očekuje, posebno će se insistirati na naturalnoj restituciji crkvene imovine, što znači da se manastirima vrati oduzeta zemlja, a ne da se za nju dobiju naknade.

Sveobuhvatna studija o privatizaciji na KiM, u kojoj je više od 900 preduzeća dobilo titulara na nelegalan način i bez saglasnosti stvarnih vlasnika, inače, predstavljena je na poslednjoj sesiji briselskog dijaloga, a na pitanje kakvi su bili komentari evropskih posrednika na ono što im je predočeno, Đurić nam kaže:

- Komenatara nema.

Za svoje zahteve Beograd ima pokriće u papirima, jer katastarska evidencija pokazuje da je 58 odsto zemljišta na KiM u srpskom vlasništvu. U državnom i društvenom je 29 odsto, imovina privrednih subjekata iznosi 14 odsto, dok je u privatnom vlasništvu Srba i Srpske pravoslavne crkve 15 odsto teritorije Pokrajine.

- Ne želimo ništa što je tuđe, niti da upravljamo resursima koji su vitalni za opstanak albanskog naroda. Želimo da se reguliše ono što smo tokom decenija, odričući se naših dohodaka iz drugih delova zemlje, izgradili na KiM, a to nije malo. Napravili smo sveobuhvatu bazu podataka koja pokazuje i ulaganja Fonda federacije za kreditiranje bržeg razvoja nedovoljno razvijenih područja i pokrajina. Procena je da je od 1966. do 1990. godine Srbija na KiM samo kroz ovaj Fond usmerila oko 1,5 milijardi dolara. A, imamo i dokumentaciju svih drugih koji su ulagali u Pokrajinu - navodi Đurić.

Bežeći od razgovora na temu šta je čije, privremene institucije u Prištini su u martu ove godine svu imovinu, nekada registrovanu na SFRJ, odnosno na Srbiju i AP Kosovo, zavele na organe tzv. Republike Kosovo, a srpska vlada je taj akt poništila. Pa i pored ovog poteza Beograda, da li će stranci koji budu zainteresovani da nešto kupe na KiM biti svesni da određena imovina pripada Srbiji?

Đurić kaže da će se svaki investitor koji bude imao nameru da dođe na KiM i bude video da su tamošnje institucije sve vlasništvo proglasile svojim, zapitati da li će se to desiti i sa njegovom imovinom. On ističe da je metoda obaveštavanja međunarodne javnosti o stvarnom stanju stvari već dala rezultate i da su zaustavljeni neki procesi, poput nastojanja da se bez saglasnosti vlasnika i srpskog naroda u opštini Štrpce otme ski-centar Brezovica.

Uprkos očiglednoj toleranciji međunarodnih faktora prema hajdučkom stavu kakav je Priština zauzela prema srpskoj imovini, čak i privatnoj koja bi po međunarodnim merilima trebalo da bude svetinja, direktor Kancelarije za KiM je optimista da će se stanovi, preduzeća, crkveni posedi..., vratiti u ruke onih kojima zaista pripadaju.

- Da je neko 1983. godine, kada sam ja rođen, rekao da će biti izvršena restitucija imovine oduzete posle Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, verovatno bi neko pomislio da je to neozbiljna fantazija, a to se desilo. Zato treba da čuvamo naše tapije i dokumenta i da čekamo povoljan politički trenutak da vratimo ono što je naše - zaključuje on.

KRŠE SPORAZUM

SPORAZUM o katastru iz 2011. godine između Beograda i Prištine nikad nije sproveden onako kako je dogovoreno, a podrazumevao je da obe strane imaju po 50 odsto predstavnika u svim telima za poređenje i verifikaciju imovine i da se nijedna odluka ne može doneti bez saglasnosti obeju strana.

Priština, međutim, nije predvidela prisustvo Beograda već predstavnika Srba sa KiM i ne u paritetu od 50:50, a nije im ni dato pravo da zaustave odluku koja bi bila protivna pravom stanju stvari.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Krsto

25.12.2017. 10:18

Kakvo kukanje sad pomaze kad nista ne preduzimamo da zaštitimo teritoriju od okupatora nego samo potpisujemo.Da li je to moguće?

Да те питам

25.12.2017. 12:30

"Европа" ћути јер је то у њеном интересу (и, уопште, у интересу Запада чије компаније већ експлоатишу богатства КиМ, напр рудник злата у Ораховцу). А зашто Србија ћути? И ништа не предузима...

Косовка

25.12.2017. 14:30

@Да те питам - Лежишта богате руде злата су "откривена" још 2008. кад је проглашена "независност". А већ 2010, мултинационална компанија Lidian International отворила је рудник и почела са вађењем злата. А Србија није ни тада ни сада реаговала! Уговор из 2013. о концесији на ски-центар Брезовица (Србија ни тада није реаговала!) поништен је само зато што француска компанија није имала финансијско покриће... Итд.

Prodaja

25.12.2017. 12:50

Otimanje Srpskih Preduzeca?! Dajte molim vas, pa sva Srpska preduzeca u Srbiji ste prodali strancima! Kad bi mogli i ova sa Kosova bi prodali.. Niste mogli Srpska da sacuvate a mazete nam oci sa Kosovskim. More sram vas bilo, ubudjale skupstinske macketine i pozicija i opozicija, od Srbije ste napravili trgovacki centar na rasprodaji i pokrenuli privatni biznis, sa tetkama iz Kanade. To su stanovi i onaj Vucic mrtav ladan na sve to!

Miki - Zg

25.12.2017. 12:51

Sve će to biti u stilu ,Srbija nije u EU ,Katalonija je ? Znači Srbi -vanzemaljci ?

Djordje Kadic

25.12.2017. 12:51

Ne razumem naslov...Povedite malo racuna molim vas!Za nesto nase se moramo sami boriti,a ne da ocekujemo da nam Hrvati,Nemci ili Bugari recimo,pomognu.Ludost je to ocekivati.

Srki

25.12.2017. 12:57

Pa nisu ljudi oteli Kosovo da bi vodili računa o našoj imovini. Oteto je sve u kompletu i naša imovina služi za finansiranje onoga što je tamo stvoreno. Ne znam zašto očekujemo pomoć od dokazanih neprijatelja.

Vatro Marx

25.12.2017. 13:01

Kako to da stalno kasno na Kosmetu stizete. Za to neko mora dgovarsti, nema vise propusta .

МИЛАН ЛЕКИЋ

25.12.2017. 17:00

Податак о 58 одсто српског власништва земље на Косову - није тачан. У оригиналним катастарским књигама које су Тадићева и Вучићева памет а Стефановићева и Дачићева рука, бриселским споразумом, предали Шиптарима - српско власништво износило је више од 64 одсто.Ђурић користи, од стране Немаца и УНМИКА као посредника и гараната, оверене копије српског оригиналног Косовског катастра. Чије је спорних 6 одсто српске земље утврдиће судови тзв. Републике Косово које је влада А. Вучића признала.

KOMSIJE

26.12.2017. 07:50

Ama bas,nista na Kosovu nemate.Ta zemlja,koja je bila nekada u vlasnistvu vae oteta od strane Kralja Aleksandra,od 1912,pa navamo,i data je vama za dzaba.Niste platili ni jednu paru.A istu tu zemlje,kada god ste isli sa Kosova,mi smo vam platili astronomski.Sada,na Kosovu Drzava Srbija nema ama bas nista.Sve je to nase.Vi ste iskoristili Trepcu za dobijanja stranih ogromnih kredita.Sada,vidim nase MANASTIRE.To su nasi BISERI.Dalje od njih.

Narod je najvažniji

28.12.2017. 09:46

Najvažnije je obezbediti bolji položaj Srba na KiM (i drugim susednim državama), a tek onda pričati o državnoj imovini i teritorijama.