Koliko je izgledno angažovanje Vašingtona u dijalogu između Beograda i Prištine?
28. 11. 2017. u 16:53
Direktnije angažovanje Sjedinjenih Država u dijalogu Beograda i Prištine, koje zagovara Priština, nije poželjno, ako se pita Beograd, ali ni realno - ako je verovati Briselu

Free Images Pixabay
Direktnije angažovanje Sjedinjenih Država u dijalogu Beograda i Prištine, koje zagovara Priština, nije poželjno, ako se pita Beograd, ali ni realno - ako je verovati Briselu, odakle poručuju da nema promene formata dijaloga bez saglasnosti obe strane, pa dakle i - Beograda.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić juče je zapitao zašto bi Beograd to uopšte prihvatio, a u Evropskoj komisiji za Tanjug danas potvrđuju stav da svaka promena u formatu dijaloga podrazumeva saglasnost obe strane.
To pitanje otvorio je i Atlantski savet SAD, koji danas objavljuje izveštaj o potrebi aktivnije uloge Vašingtona u regionu, a sutra će to biti tema konferencije Saveta, uz učešće šefova diplomatija regiona i srpskog ministra Dačića.
U susret tome, bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić smatra da najave većeg ucešća Sjedinjenih Država "nisu primerene realnosti".
"Već postoji jedna forma dijaloga između Beograda i Prištine, koji se vodi pod pokroviteljstvom EU, a SAD su već angažovane iz drugog plana u smislu pomoći Uniji", podseća Vujačić.
Bilo koja forma eventualnog "ulaska" SAD u proces pregovora ne zavisi od strana u dijalogu, već od EU, smatra Vujačić, ali ističe i da sumnja da će se to desiti:
"U tom slučaju bi još neka sila mogla da traži da se uključi, na primer Rusija, a s obzirom na zategnute odnose EU i Rusije nakon Ukrajinske krize takav format bi zakomplikovao razgovore i vodio tome da oni nemaju šansu da uspeju", ocenjuje Vujačić za Tanjug.
Predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović ukazuje da su SAD uvek bile prisutne tokom pregovora, kao "nevidljiva četvrta stolica", te da samo njihovo prisustvo nije bitno, koliko njihov uticaj na učesnike.
"Bez ozbiljnih pritisaka SAD nemoguće je očekivati da kosovska strana implementira neke od ključnih stavova sporazuma, pre svega ZSO. Važno je što su oba ambasadora SAD i u Beogradu i u Prištini podržali implementaciju ZSO i izrazili očekivanje da će prištinska strana ispuniti svoju obavezu", navodi Joksimović za Tanjug.
Dodaje, da ne očekuje konkretnu promenu formata pregovora, te da će EU ostati glavni pregovarač.
"Pitanje evropskih integracija ključan je za razrešenje ukupnih odnosa u regionu i mislim da će se SAD okrenuti tome da pomogne EU u pronalaženju puteva i načina da integriše države Zapadnog Balkana u evropski prostor u nekom razumnom vremenskom roku", kaže Joksimović.
Navodi, da ne treba očekivati velike promene u procesima pregovora bez aktivnog učešća Nemačke i podseća da Srbija i u ovom trenutku sa SAD ostvaruje najviši nivo vojne saradnje, kao i da je nivo saradnje sa NATO značajno viši nego sa bilo kojim drugim vojnim snagama u svetu.
Povodom medijskih spekulacija da bi se kao posrednik u dijalogu mogla naći Kondoliza Rajs sagovornici Tanjuga se slažu da su takve tvrdnje na nivou spekulacija.
"Mislim da je to potpuno izmišljena priča, ona je deo tima koji se prilično negativno izrazio o Trampu i sumnjam da bi pristala na tako nešto kada bi joj se ponudilo. Takođe, za njenu funkciju, državnog sekretara SAD, dijalog između Beograda i Prištine je marginalna pojava, tako da su šanse za tako nešto, po meni, zanemarljivo male", navodi Vujačić.
Joksimović kaže da se još ne zna da li će postojati neka vrsta izaslanika za Zapadni Balkan i podseća da je Rajs bila deo republikanske administracije koja je "zaokružila" nezavisnost Kosova.
"Važno je da su zapadni akteri prepoznali da su u odsustvu njihovog delovanja druge sile dobile uticaj, Rusija, Turska, Kina, Arapi i u tom kontekstu se čini da postoji ozbiljna strateška namera da se ukupna budućnost Zapadnog Balkana što pre zatvori u okvirama EU, kako bi došlo do stabilizacije", zaključuje Joksimović.
EVROPSKA KOMISIJA: NEMA PROMENE FORMATA DIJALOGA BEZ SAGLASNOSTI OBE STRANE
Svaka promena formata u dijalogu Beograda i Prištine, uključujući i angažovanje SAD, mora da bude podržana i od Srbije, kažu danas u Briselu.
”EU je posrednik u dijalogu Beograda i Prištine. Na dvema stranama je da se dogovore o sadržaju, formatu, brzini i agendi”, izjavila je za Tanjug portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič.
Kocijančič je ponovila da EU i SAD ”blisko sarađuju” kada je reč o Zapadnom Balkanu, što podrazumeva i proces dijaloga Beograda i Prištine.
Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu kažu da je Zapadni Balkna kao jedan od prioriteta EU ”deo redovne komunikacije između Brisela i Vašingtona”.
Na pitanje Tanjuga da li se u komunikaciji Brisela i Vašingtona pominjalo veće učešće Amerike, pa i angažman nekadašnje državne sekretarke Kondolize Rajs, kako u regionu, tako i u samom dijalogu Beograda i Prištine, izvori bliski kancelariji šefice EU diplomatije Federike Mogerini kažu da su o ”angažamanu Kondolize Rajs čuli samo iz srpskih medija.”
PROČITAJTE JOŠ - Kocijančič: Zapaljiva retorika šteti pomirenju
”Za nas je situacija jasna. Mi smo posrednici u dijalogu, a dijalog je između Beograda i Prištine, koji zajedno odlučuju kako će se dijalog voditi”, kažu diplomatski izvori Tanjuga u Briselu.
U EU naglašavaju da ono o čemu se razgovara jeste nova faza dijaloga Beograda i Prištine.
Portparolka Evropske komsije Maja Kocijančič kaže da se od predsednika i Srbije i Kosova očekuje da u narednim nedeljama i mesecima nastave sa konstruktivnim zalaganjem, kakvo je pokazano tokom pethodnih sastanaka u okviru dijaloga. ”Radimo na novoj fazi dijaloga. U kontaktu smo sa SAD i sa naše strane se ništa ne menja”, zaključuju diplomatski izvori Tanjuga u Briselu.
Досије ИКС
29.11.2017. 21:41
Недавно читам изјаве увређених званичника ЕУ поводом захтева да САД посредују у Бриселу. Јуче читама поруку ЕУ да "Србија МОРА да прихвати учешће САД у прговорима". А већ данас читам да ангажовање САД у преговорима " није реално - ако је веровати Бриселу". Дејвид Духовни: "Истина је негде тамо"...
Komentari (1)