Majda Kršikapa za “Novosti”: Ne očekujte da hapsimo i saslušavamo

Z. USKOKOVIĆ D. STEVANOVIĆ

06. 11. 2017. u 10:00

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije: Hoćemo da ojačamo i budemo efikasni u sprečavanju korupcije. Novi zakon uvešće stroža i jasnija pravila za funkcionere

Мајда Кршикапа за “Новости”: Не очекујте да хапсимо 
и саслушавамо

Foto A. Stevanović

ŽELIMO da ojačamo rad Agencije, da budemo efikasni u postupanju, ali ne nauštrb kvaliteta obrade predmeta i zakonitog obavljanja posla. Ne očekujte od nas da hapsimo i saslušavamo, jer to nije naš posao. Cilj nam je da imamo što manji broj predmeta iz godine u godinu, manji broj zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka i izveštaja koje dostavljamo tužilaštvu. To će biti znak da smo uspeli u ispunjenju svoje osnovne nadležnosti - sprečavanju korupcije.

Ovo, za "Novosti", kaže Majda Kršikapa, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, skicirajući plan rada ove nezavisne institucije kojom odnedavno rukovodi.

* Šta pokazuju brojke, gde trenutno ima najviše korupcije?

- Na osnovu prijava građana, najrizičnije oblasti su obrazovanje, zdravstvo, pravosuđe... Agencija posebnu pažnju posvećuje aktivnostima u vezi sa otkrivanjem sukoba interesa i kontrolom imovine i prihoda funkcionera.

* Pokrenuto je 15 vanrednih postupaka kontrole imovine funkcionera. Kad se očekuje epilog tih provera?

- Zavisi od okolnosti svakog pojedinačnog predmeta. Na primer, za Čedomira Jovanovića će sigurno biti potrebno više vremena. Objavili smo listu lica prema kojima je pokrenut postupak vanredne kontrole, jer smo smatrali da javnost treba da bude upoznata s tim, posebno kad je reč o proverama koje traju već neko vreme.

* Jeste li već imali nekih pritisaka ili "saveta" da se neki predmet ostavi sa strane?

- Nisam osetila pritisak, niti da neko želi da prenese poruku da nešto uradimo ili ne uradimo. To ne očekujem, niti ću prihvatiti. Zakonitost u radu, otvorenost u komunikaciji i dostupnost informacija, u meri u kojoj to ne ugrožava tok postupka, najbolja su zaštita.

* Stiče se utisak da državni funkcioneri ne strepe previše od opomena, kazni i postupaka Agencije...

- Ne znam da li strepe. Međutim, ne mislim da je svejedno članu Gradskog veća grada Zaječara što ga je Osnovni sud u Zaječaru, postupajući po prijavi Agencije, kaznio zatvorom od tri meseca, koju će izdržavati kod kuće, a zbog neprijavljivanja imovine i prihoda u zakonskom roku. Ne verujem da je svejedno i direktorki Apoteke "Beograd" zbog izrečene mere javnog objavljivanja preporuke za razrešenje sa javne funkcije.

* Dosad je bilo je više najava da će se usvojiti novi zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije...

- Nacrt zakona je bio predstavljen krajem prošle godine, a sad imamo najave iz Ministarstva pravde da bi predlog mogao da se nađe u skupštinskoj proceduri do kraja godine.

* Predlagani su oštrija kontrola imovine i proširivanje liste lica koja će se proveravati?

- Novi zakon treba da uvede stroža, ali jasnija pravila u odgovornom postupanju funkcionera. Očekujemo da zakon podrži princip jedan čovek - jedna funkcija, kao i da odredi posledice ako organ javne vlasti ignoriše preporuku za razrešenje funkcionera. Predlog je da se propiše duži rok zastarelosti za pokretanje i vođenje prekršajnog postupka, definišu prava i obaveze zaposlenih u Agenciji, u skladu sa međunarodnim standardima i stepenom odgovornosti koji se od njih zahteva.

* Sprema li se Agencija za eventualne parlamentarne izbore?

- Ne, zasad se ne spremamo. Zadatak Agencije je da proverava izveštaje političkih subjekata koji učestvuju u kampanji, od trenutka raspisivanja izbora do proglašenja konačnih rezultata.

* Kakav je epilog kontrole izveštaja stranaka nakon poslednjeg glasanja za parlament?

- Prilikom finansiranja političkih subjekata 2012. i 2014. godine utvrđene su uplate određenog broja lica u identičnom iznosu, kada se posumnjalo da se ne radi o pravim donatorima, već o posrednicima između pravih donatora i političkog subjekta. Nakon provere kod Ministarstva za rad i Uprave za sprečavanje pranja novca, da li se određeni broj lica pojavljuje i kao primalac socijalne pomoći, odnosno da li se radi o sumnjivim transakcijama i nezakonitom finansiranju, Agencija je izveštaj dostavila Višem javnom tužilaštvu 13. marta 2017, za SNS, SPS i Ujedinjene regione Srbije.


NA 27.000 FUNKCIONERA - 12 KONTROLORA

* Koji je glavni "okidač" za vanrednu kontrolu imovine?

- U registru ima 27.000 aktivnih funkcionera i ne mogu svi da budu u postupku redovne kontrole, jer taj posao obavlja 12 zaposlenih u tom sektoru. Agencija sprovodi postupak vanredne kontrole kad se pojave podaci koji ukazuju da eventualno postoji nesaglasnost između prijavljenog i realnog stanja u imovini i prihodima funkcionera. To je dobar mehanizam i da funkcioneri otklone svaku sumnju i zaštite svoj ugled.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)