Komentar: Papiri

Ivan Lovrić

06. 11. 2017. u 12:00

Zašto država, što se pokazuje kroz stariju i noviju istoriju, ne čuva svoje istorijske dokumente?

Коментар: Папири

ČESTO sam se u mladosti pitao zašto moji roditelji, i njihovi ispisnici, čuvaju kutije od cipela. Onda sam otkrio da u njima uredno slažu plaćene račune za struju, izmirene poreske obaveze, otplaćene rate kredita... Ti papiri "hleba ne traže", a nikad se ne zna kada će, govorili su mi, doći ponovo na proveru.

Zašto država, što se pokazuje kroz stariju i noviju istoriju, ne čuva svoje istorijske dokumente? Jer, nikad se ne zna kada će neko iskočiti iz "velike kutije" i pokušati da nas (na)gazi. Svojim velikim stopalom. Čak i kada nam ti papiri idu u prilog.

Kolika je nebriga kroz našu istoriju svedoči i primer da je pismo engleskog ministra spoljnih poslova Greja Nikoli Pašiću, iz avgusta 1915. godine, izgubljeno. A on je nudio da ako Srbija prepusti Bugarskoj pola Makedonije može da dobije Bosnu i Hercegovinu i izlaz na Jadransko more! A, ni papira, ni mora.

Kako se brukamo prema sopstvenoj istoriji pokazuje i izgubljeni papir Ričarda Holbruka, koji je svojeručno, u ime vašingtonske administracije, garantovao Slobodanu Miloševiću da se Amerika neće zalagati za nezavisnost Kosova i da će poštovati teritorijalni integritet tadašnje SRJ!

Tu se brukanje ne zaustavlja. Dok je primerak Dejtonskog sporazuma koji pripada RS, na jedvite jade pronađen, onaj primerak koji je nama dopao kao da je u zemlju propao. Možda je (ne)važno da li su Holbrukova i dejtonska hartija završile u bombardovanju NATO-a ili u požaru u MSP. I ko je "zapalio žito". Student sigurno nije.

Važno je da država koja drži do sebe mora svoje dokumente da drži daleko i od vode i od vatre. I još dalje od ruku onih koji "ni tri nacrtane ovce" ne mogu da sačuvaju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Sveta

06.11.2017. 19:00

Pokušajte otkriti ko je koliko uložio u stambeni fond za vreme svog radnog veka. Ako uspete ja vas častim pićem jer više novaca nemam. Svi moji pokušaji da utvrdim koliko sam za 40 godina staža uložio u stambeni fond pali su vodu jer državna administracija kaže da nema podataka. Poznato je da se finansijski dokumenti pogotovu o uplatama u fondove čuvaju preko sto godina...

Sergio

07.11.2017. 06:40

Pismo gospodina Greya iz 1915 je kljucno u srpskoj istoriji, jer ako se neko pitao gde smo pogresili pa da nam se sve ovo desava, to je bio taj trenutak. Istoricari bi isto tome morali da posvete malo vise paznje, jer to je odredilo sudbinu srpskog naroda u narednih 100 godina. Jedna sitnica, jedna pogresna odluka i vidi kako se sve okrene. Zalicemo mi za tom sansom narednih par stotina godina ako ne i duze.