NATO PRETI PRIŠTINI: Ne insistirajte na vojsci, ugrozićete odnose sa Alijansom; Tači: Niko nas neće blokirati
01. 11. 2017. u 16:14
List Zeri piše da je zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler prošle nedelje jasno stavila do znanja zvaničnicima u Prištini da ne treba da podrže zakonske izmeneu vezi sa oružanim snagama

Foto EPA
Pročitajte još: Srpska lista: Ne damo naše glasove vojsci "Kosova"
List navodi da je rad institucija koje su uključene u taj posao stopiran nakon posete zamenice generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler, koja je, kako kažu izvori Zerija, prošle nedelje jasno stavila do znanja zvaničnicima u Prištini da ne treba da podrže zakonske izmene, upozorivši da bi jednostrani potezi u vezi sa oružanim snagama Kosova mogli da dovedu u pitanje buduću saradnju sa NATO-om.
Pročitajte još: Tači: Kosovo će imati vojsku do kraja godine
Istovremeno, list prenosi da su predstavnici Srpske liste juče na sastanku sa šeficom Kancelarije EU na Kosovu Natalijom Apostolovom izneli stav da u ovom trenutku ne bi trebalo da se priča o formiranju vojske Kosova, uz obrazloženje da je mnogo drugih problema kojima treba da se bave institucije Kosova.
Naime, kako prištinski dnevnik navodi, poslanik Srpske liste Slavko Simić rekao je da nije adekvatan trenutak da se bavimo osnivanjem vojske Kosova.
"Ima mnogo drugih većih problema kojima treba da se bave Vlada i Skupština nego što je to osnivanje vojske", izjavio je Simić na sastanku na sastanku s Apostolovom.
TAČI: NIKO NE MOŽE DA BLOKIRA FORMIRANjE ORUŽANIH SNAGA
Kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je danas da je preduzeo nekoliko inicijativa kako bi se stvorio potpuni konsenzus sa svim zajednicama o transformisanju Bezbednosnih snaga Kosova u vojsku.
On je na otvorenoj debati sa civilnim društvom na temu Stav srpske zajednice u vezi sa izmenom mandata Bezbednosnih snaga Kosova svi znaju da KFOR ne može zauvek da ostane na Kosovu.
"Šta više, u interesu KFOR-a i NATO pakta jeste da što je pre moguće, Kosovo stane na svoje noge, a posebno u segmentu bezbednosti. Na kraju krajeva, Oružane snage će se formirati u potpunoj saradnji sa KFOR-om, NATO paktom i SAD", rekao je Tači.
Pročitajte još - Španac Ramušu precrtao funkciju
Smatra i da je javna debata o transformisanju BSK bila praćena i pogrešnim shvatanjima oko pitanja da li ovaj proces treba zaključiti putem ustavnih promena ili zakonskih izmena, prenosi RTK2.
"Niko ne može namerno da blokira ovaj proces. Niko ne može da uloži veto protiv ovog procesa. Nezavisno od načina kako će se ovaj proces završiti, to je ustavni i zakonit proces. Ističem ovu činjenicu, kako bi otklonio neke nesuglasice koje mogu da postoje u nekim državama, članicama NATO-a", rekao je Tači.
Ustavne izmene, prema njegovim rečima, su neophodne, samo u simboličnom smislu, dakle izmena imena iz BSK-a u OSK, a ustavnim promenama se obezbeđuje šire obuhvatanje svih zajednica, što će, kako kaže, dalje učiniti lakšim put Kosova ka učlanjenju u NATO.
sustina
01.11.2017. 17:10
Amerikanci su postigli sta su hteli na Balkanu, bazu i strateski polozaj, briga ih je za Kosovo u sustini, a dobro znaju da stvaranje vojske Kosova samo moze da napravi jos vece probleme sa Srbijom jer ce stvoriti buduci konflikt, Americi, posle ostvarenih ciljeva, ne treba problem u kome ce podrzati Kosovo jer su nerazdvojni prijatelji ili sta vec, prosto nije u Americkom interesu, nemaju sta da dobiju stvaranjem kosovske vojske.
Komentari (1)