Tepić pomerio Vučićevu posetu
04. 10. 2017. u 12:38
Posle najnovije razmene protesta između Beograda i Zagreba, odložen odlazak predsednika u Hrvatsku. Susret će biti organizovan kad bude bila drugačija atmosfera
TANJA VALIC.jpg)
Foto: Tanjug / TANJA VALIC
OD susreta predsednika Srbije i Hrvatske, Aleksandra Vučića i Kolinde Grabar Kitarović, koji je trebalo da se dogodi do kraja novembra u Zagrebu - nema ništa. Ovom epilogu kumovalo je najnovije podizanje napetosti između dve zemlje i međusobna razmena protesta povodom postavljanja spomenika majoru JNA Milanu Tepiću u Beogradu. Osim toga, zvaničnicima u Zagrebu, očito, nisu prijale ni izjave koje su tim povodom dali srpski ministri.
Da je planirana poseta odložena, u sredu nam je potvrđeno u kabinetu predsednika, a prema našim informacijama, Grabar Kitarovićeva i Vučić se nisu čuli, već su u kontaktu bili njihovi najbliži saradnici. Na pitanje iz Zagreba šta je stav Beograda - da li je baš sada najbolje vreme za posetu, odgovor je glasio da je najbolje rešenje da se ona odloži.
- Predsednik smatra, a čini mu se da je i predsednica Grabar Kitarović saglasna s tim, da je bolje da do posete dođe onda kada bude moglo da se razgovara mirno i u drugačijoj atmosferi - preneli su izvori bliski srpskom predsedniku.
Međutim, kako nam je rečeno, Vučić nije saglasan sa ocenama i argumentima koji se čuju iz Zagreba, kako povodom spomenika majoru Tepiću, tako i na račun ministara u srpskoj vladi. Po njegovom shvatanju, smešno je da međusobno odmeravamo krivicu, ali posle svega što se izdešavalo poslednjih dana, on više i ne zna o čemu bi pričao sa Grabar Kitarovićevom. Takođe, ni ceo srpski državni vrh nema ideju kako da se postavi prema Hrvatskoj, koja je u sukobu sa više zemalja regiona, počevši od Slovenije do Mađarske.
Sa Pantovčaka je u sredu saopšteno da su se šefovi država saglasili o odlaganju posete, jer "najnoviji razvoj događaja ne doprinosi izgradnji međusobnog poverenja":
- Predsednica Hrvatske je procenila da u ovom trenutku ne postoje preduslovi za realizaciju posete. Kad do nje dođe, glavni cilj mora predstavljati pozitivan iskorak u rešavanju otvorenih pitanja i doprineti poboljšanju odnosa dveju država, koje ne moraju biti prijateljske, ali moraju sarađivati radi svoje budućnosti i stabilnosti jugoistočne Evrope.
Dodatno ulje na vatru dolilo je hrvatsko ministarstvo spoljnih poslova, koje je izjave srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića okarakterisalo kao "krajnje neprimerene u međunarodnoj komunikaciji i uvredljive" i pozvao institucije i zvaničnike Srbije da se "u svojoj retorici i odlukama uzdrže od postupaka koji se protive načelima dobrosusedskih odnosa".
.jpg)
Prethodno, duhove u Hrvatskoj uzburkala je izjava ministra odbrane Aleksandra Vulina da je rat devedesetih bio građanski, zbog čega je odmah reagovao i premijer Andrej Plenković, tvrdnjom da nije reč "ni o kakvom građanskom ratu", već o "velikosrpskoj Miloševićevoj agresiji".
Komentarišući odlaganje Vučićevog dolaska, Plenković je u sredu rekao da su takve posete uvek osetljive i da treba da dođu u pravom trenutku, a da mu se čini da "posle komentara koji su se čuli od članova Vlade Srbije taj trenutak treba pričekati još neko vreme".
Povodom dogovora oko realizacije posete Zagrebu, "Novostima" je ranije na Andrićevom vencu rečeno da pre utvrđivanja konkretnog termina treba razmisliti šta taj susret može da donese, pre svega za srpsku zajednicu u Hrvatskoj.
Imajući sve u vidu, Vučićev odlazak u Zagreb ostaje na dugom štapu.
DAČIĆ PORUČIO: NE MOŽEMO DA ĆUTIMO NA LAŽI
NIJE dobro što je poseta odložena. Ali, iskreno da vas pitam - kako bi izgledala ta poseta? Da li možemo ćutke da pređemo preko uvreda i laži koje se o Srbiji i srpskom narodu čuju u Hrvatskoj - izjavio je Ivica Dačić, šef diplomatije.
Na pitanje - da li se oseća odgovornim za odlaganje posete zbog rečnika koji koristi, Dačić je postavio kontrapitanje:
- Šta treba da radim? Ministar sam spoljnih poslova, nisam na izboru za mis sveta, pa da želim mir u svetu, a nisam ni mislilac sa Tibeta koji treba da govori o svetskim problemima.
Dačić je upitao i kako predsednik da ode u Zagreb i sluša o velikosrpskoj agresiji, a da ne pita Kolindu Grabar Kitarović "gde je 400.000 Srba koji su 1991. živeli u Hrvatskoj".
GALEB BIJELI- ANTE BAN
04.10.2017. 12:43
Smatra sad kad ga je Kolinda odbila!
@GALEB BIJELI- ANTE BAN - Ona jedino amere nikada ne odbija ;)
@GALEB BIJELI- ANTE BAN - Netačno,ne odbija ni srpske čokoladice,to je mala Čokolinda:)
Ukapirao nam predsednik da se nalupetao gluposti o nekakvom savezništvu sa Hrvatima neposredno pred izbore u Beogradu, pa sada gleda da popravi rejting.
Pa već je dobio korpu od Kolindice a sad se pravi da mu se ne sviđa ženska. Pih
Komentari (22)