DVOSTRUKI ARŠINI: Ne postoji alibi za otimanje teritorije; EU: Nisu dvostruki standardi, već je Kosovo jedinstveno
03. 10. 2017. u 08:01
Stručnjaci za međunarodno pravo, kao i analitičari saglasni da brisel primenjuje duple aršine. Varadi: Na KiM nije bilo referenduma

Foto Tanjug
TEŠKO odbranjivo, "retorička mimikrija" i pokušaj da se dvostrukim aršinima kamuflira učešće EU u secesiji KiM - ovako stručnjaci za međunarodno pravo i analitičari ocenjuju stav EK da se katalonski slučaj ne može porediti sa Kosovom, jer Srbija, za razliku od Španije, nije članica EU.
Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi smatra da argumentacija koju je upotrebio portparol EK Margaritis Shinas nije dobra, jer priznavanje prava na samoopredeljenje ili njegovo nepriznavanje ne može da važi samo za članice EU ili za države van Unije:
- Činjenica je da situacija u Srbiji, posle bombardovanja NATO, nije ista kao danas u Španiji, ali to nisu pravni argumenti već političke okolnosti. Takođe, na KiM nije bilo referenduma pre otcepljenja.
Varadi za "Novosti" kaže da ne zna na koja dokumenta UN i međunarodne zajednice je Shinas mogao da misli kad je rekao da se na njih oslanjao Evropski savet u određivanju prema Kosovu. On dodaje da se možda u EK pozivaju na savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde da sama deklaracija o nezavisnosti Kosova nije suprotna međunarodnom pravu, ali Varadi dodaje da je sud tad izbegao odgovor da li se odvajanjem Kosova krši međunarodno pravo.
I profesor ustavnog prava Ratko Marković kaže nam da argumentacija koja se čula iz Brisela nije utemeljena u međunarodnom pravu:
- Članstvo u UN daje mnogo širu zaštitu od EU, samim tim što garantuje teritorijalni integritet, suverenitet, ustavni poredak... Konkretno, jednostrano otcepljenje Kosova u direktnoj je suprotnosti Rezoluciji 1244 SB UN.
Stavovi EK za političkog analitičara Dejana Vuka Stankovića predstavljaju pokušaj Brisela da pobegne od političke odgovornosti za slučaj Kosova:
- Sa druge strane, u EU se plaše da pravo na samoopredeljenje koje su koristili građani Katalonije ne postane evropska praksa. Jer, osim Katalonije postoji još niz područja u EU koja vrlo lako i brzo mogu imati situacije kao one juče u Barseloni.
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević smatra da je EU primenila dvostruke aršine:
- U slučaju Španije insistira se na teritorijalnoj celovitosti i ustavnom uređenju, dok u slučaju Srbije to nije bila politika koju je sledila EU. Ako štiti ustav i politiku Španije, onda EU treba da stane iza odluke Madrida da ne prizna Kosovo.
Milisavljević smatra da Srbija iz ove situacije ne može da izvuče neku konkretnu pravnu korist, ali možemo politički da ukazujemo na tu nedoslednost i da se trudimo da ostvarimo naše interese u vezi sa KiM.
EU: NISU DVOSTRUKI STANDARDI, VEĆ JE KOSOVO "JEDINSTVENO"
Portparolka Evropske unije Maja Kocijančić odbacila je navode da za Kataloniju, tačnije Španiju, važe drugačiji standardi od onih koji su važili za Srbiju u slučaju Kosova i istakla da je međunarodno pravo univerzalno, i da ga EU "u potpunosti poštuje".
Kocijančić je, povodom jučerašnjeg stava Evropske komisije da su slučajevi Kosova i Katalonije ”neuporedivi”, naglasila u izjavi za Tanjug da ”ne postoje dostruki snadardi”.
"Kosovo je jedinstven slučaj”, rekla je Kocijančić Tanjugu.
”Kao što je to potvrdio Savet (Evropski savet), Kosovo je jedinstven slučaj i kao takav se ne može uporediti sa bilo kojom drugom situacijom. Dvostrukih standarda nema. Međunarodno pravo mora biti univerzalno primenjeno, a EU ga u potpunosti poštuje”, stoji u pisanom odgovoru Kocijančić za Tanjug.
Kocijančić nije direktno odgovorila na pitanje Tanjuga kakvu ”političku poruku” EU šalje zemljama kandidataima, posebno Srbiji, stavom da je ”Španija država članica” te da su zbog toga ”slučajevi Kosova i Katalonije neuporedivi” .
Ona je, naime, ponovila stav da Srbija i Zapadni Balkan imaju ”jasnu EU perspektivu”, koju su potvrdili i Evropski savet i predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker u svom govoru o Stanju unije.
”Očekujemo da pozdravimo premijerku Srbije Anu Brnabić sledeće nedelje u Briselu, kada ćemo nastaviti razgovore o novim koracima na EU putu Srbije”, zaključila je Kocojančić.
Porparol Evropske Komisije Margaritis Shinas juče je na pitaje novinara o različitim pristupima EU pitanju nezavisnosti Kosova i Katalonije odgovorio da je ”Španija zemlja članica” i da za njih ta dva slučaja ”nisu uporediva”.
”Kada je priznanje Kosova u pitanju, to je bio vrlo specifičan kontekst. To je pozicija usvojena od strane Saveta, a na osnovu UN deklaracije i različitih rezolucija UN i međunarodne zajednice. U pitanju je veoma specifičana geo-politička logika i kontekst sa specifičnim razlozima. Za Evropsku komisiju te situacije nisu uporedive”, poručio je u ponedeljak portparol Evropske komsije Margaritis Shinas.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je da je ovakav stav Evropske komisije jasan primer dvostrukih standarda, a premijerka Ana Brnabić upitala da li se međunarodno pravo promenjuje samo za EU, a da neko drugo međunarodno pravo važi za treće zemlje.
Beograd je najavio da će se zvanično, pismom, obratiti Evropskoj komisiji ovim povodom.
Filip-KIM
03.10.2017. 08:19
Danas politicari priznaju da su sami otpisali rezoluciju 1244 i u pregovorima sa EU i Eulexom otpisali vojne,pravosudne i policijske organe na kim a administrativna linija postala je granica Kosova.Ko koga laze i obmanjuje 17 godina nakon bombardovanja a kune se da je Kosmet srce Srbije i uporedjuje Kataloniju sa Kosmetom radi dobijanja politickih poena ??.Prekinuti razgovore u Briselu i zamrznuti odnos i okrenuti se saradnji sa Kinom i Rusijom posto se EU raspada u drzi nas u magli prijema.
@Filip-KIM - baš te pametasnb predlog dali da idemo sa onima koji imaju dve milijarde gladnih predlažete rusiju pa rusija je kada joj je naj vecom greškom covecanstva skinuta gvozdena zavesa prvo šđto je uradila rasturila sfrj preko srbije I dan dans koristi srbiju za izazivanje tenzija na balkanu I evropi niko ne zna ni jedan njihov proizvod zato žive od izazivanja kriza svuda po svewtu od efrj pa do arapskog proleca kina je socijalna bomba gde je manjina od svoje zemlje napravila koloniju pa zar snjima d
@Filip-KIM - Ја када нешто незнам бар ћутим. Шта мислиш зашто Турска (чланица НАТО) купује Руске одбрамбене системе? Чије моторе користе ракете Амеичког свемирског програма (НАСА)? Чији се лимови уграђују у јапанске аутомобиле? И да ти не набрајам даље - све је то Руско! А о Кини си се баш излупао "за све паре"! Јуче сам дошао из Кине и слика првог реда на семафору (у било ком граду Кине, пуно сам их обишао): Ауди Q7, Ренџ Ровер, Порше Кајен, Тојота Ланд Крузер... Кина је тренутно најперспективнија земља!
Sve razumem, ali ne razumem da je srpskoj "eliti" potrebna Katalonija pa da shvati da EU nema blage veze sa demokratijom, poštovanjem ljudskih i međunarodnog prava, jednakom šansom za sve i miroljubivom koegzistencijom međunarodno priznatih država. Naprotiv. EU je stvorena od obaveštajnih struktura SAD, kapitalom četiri najveće svetske banke i jedina svrha EU je da bude proksi u planovima Vašingtona da zavlada Planetom. Ništa više, ništa manje draga domaća Evrotalibanska "elito" ...
@PP - O kojoj srpskoj eliti piset, koji su to?
Komentari (30)