Haradinaj i zvanično kosovski premijer; EU: Nova vlada da sarađuje sa Beogradom (FOTO)

Tanjug

11. 09. 2017. u 12:06

Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj zvanično je danas preuzeo dužnost predsednika samoproklamovane kosovske vlade od svog prethodnika Ise Mustafe, čelnika Demokratskog saveza Kosova

Харадинај и званично косовски премијер; ЕУ: Нова влада да сарађује са Београдом (ФОТО)

Foto: Tanjug, AP Photo/Visar Kryeziu

Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj zvanično je danas preuzeo dužnost predsednika kosovske vlade od svog prethodnika Ise Mustafe, čelnika Demokratskog saveza Kosova.

Primopredaja dužnosti je izvrsena u zgradi vlade.



Prvi sagovornik novog kosovskog premijera, kako je saopšteno iz vlade, biće američki ambasador u Prištini Greg Delavi.

Haradinajeva vlada izabrana je u subotu tesnom većinom sa 61 glasom, tri meseca nakon vanrednih parlamentarnih izbora održanih 11. juna i to sam zahvaljujući poslanicima Srpske liste.



Nova vlada ima ukupno 21 ministarstava, od kojih su tri resora pripala Srbima, kao i jedno mesto potpredsednika vlade i šest državnih sekretara.


EU: KOSOVSKA VLADA DA SARAĐUJE SA BEOGRADOM


Kancelarija EU na Kosovu/Specijalne predstavnice EU, EULEKS i šefovi misija EU saopštili su danas da Brisel očekuje od nove vlade tzv. države Kosovo da igra aktivnu i konstruktivnu ulogu u regionu i da sarađuje sa Beogradom.


"Formiranje institucija na Kosovu, nakon nekoliko nedelja političke neizvesnosti, predstavlja veoma važan korak. Kosovo se suočava sa mnogim teškim izazovima, uključujući korupciju i slabu vladavinu prava, visoku nezaposlenost i nizak nivo obrazovnog sistema", navodi se u zajedničkoj izjavi objavljenoj na eeas.europa.eu.



EU želi da Kosovo uspe i poziva političke lidere da se fokusiraju na svakodnevna pitanja koja su važna za ljude, navodi se još u izjavi.


Novoformiranu vladu evropske institucije pozivaju da odmah počne da radi na jačanju institucija i sprovođenju neophodnih reformi, posebno o vladavini prava, borbi protiv korupcije i poboljšanju ekonomije, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, Agendom evropskih reforme i drugim relevantnim sporazumima između EU i tzv. države Kosovo.


Zvaničnici navode da je od ključne važnosti da Kosovo ispuni preostale uslove za liberalizaciju viznog režima, u smislu napretka u sporazumu o demarkaciji s Crnom Gorom i preduzimanju mera protiv korupcije i organizovanog kriminala.


Insistira se na saradnji s Beogradom kako bi se time osigurao kvalitetan napredak u dijalogu između Prištine i Beograda, dok se istovremeno navodi da se sporazumi postignuti u tom procesu moraju u potpunosti implementirani".



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Ђура Змај

11.09.2017. 16:40

"Канцеларија ЕУ на Косову/Специјалне представнице ЕУ, ЕУЛЕКС и шефови мисија ЕУ саопштили су данас да Брисел очекује од нове владе тзв. државе Косово да игра активну и конструктивну улогу у региону и да сарађује са Београдом.", стварно су сви они рекли "тзв. државе Косово", као што пишете.?!

Dojcilo

11.09.2017. 20:07

Pa oni saradjuju odavno!!!! Otkada smo Okupirani, i to odlicno kolko vidim. Siptarski okupator na Kosovu i Metohiji uspesno sprovodi svoje ciljeve!!!

Ђура Змај

12.09.2017. 18:51

Иду тако Харадинај и Муса, и чуде се, шта ће србска ПАП-овка у почасном строју њихове Репубљике.?!