Tenzije smanjene, ostaju razlike o pitanju KiM
23. 08. 2017. u 13:28
Vučić i Zaev u telefonskom razgovoru precizirali pet tačaka saradnje između dveju zemalja. Šef države predočio činjenice o prisluškivanju. Skoplje ne garantuje uzdržanost u Unesku
.jpg)
Foto: Tanjug
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić i makedonski premijer Zoran Zaev dogovorili su u sredu u telefonskom razgovoru, u pet tačaka, principe na kojima će se temeljiti odnosi dveju zemalja, od kojih je ključan da će sve sve buduće nesuglasice rešavati - dijalogom.
Time su spuštene tenzije podignute poslednjih dana, a nakon odluke Beograda da povuče kompletno osoblje iz ambasade u Skoplju, zbog informacija o ofanzivnom delovanju makedonskih obaveštajnih službi i indicija da one, uz pomoć SAD, prisluškuju čak i pojedine državne funkcionere Srbije.
Kako saznajemo, Vučić je Zaevu u dugom i otvorenom razgovoru, koji je trajao 45 minuta, predočio čvrste argumente i saznanja naših obaveštajnih službi navodeći da to što su uradili u Skoplju - prijatelji jedni drugima ne rade i da nikako ne ide u prilog dobrim komšijskim odnosima.
Dvojica sagovornika ostala su udaljena kada je reč o težnjama lažne države Kosovo da postane član Uneska. Iako je Skoplje najavljivalo da će prilikom glasanja za prijem Prištine biti uzdržano, Zaev Vučiću nije mogao da garantuje da je to konačna pozicija.
Ipak, oni su se, između ostalog, složili da se, bez obzira na sve političke razlike u određenim važnim političkim i regionalnim pitanjima, Srbija i Makedonija zajednički bore ne samo za očuvanje, već i za unapređenje prijateljskih odnosa srpskog i makedonskog naroda i građana dveju država.
Dve zemlje uložiće još veće napore za dalje unapređenje ekonomskih odnosa i povećanje trgovinske razmene, a u skladu sa međunarodnim javnopravnim propisima, u dobroj veri i na prijateljskoj osnovi štitiće prava i interese diplomatsko-konzularnih predstavništava na svojoj teritoriji.
U poslednjoj tački zajedničkog saopštenja navodi se da će Beograd i Skoplje intenzivirati međusobnu komunikaciju na najvišem nivou, podržavati jedni druge na evropskom putu i jačanjem dobrosusedskih odnosa doprinositi stabilnosti regiona.
Zaev je uoči razgovora poručio da, iako Vlada Srbije ima suprotne informacije, makedonska vlada "nikada nije imala nameru, niti je dala uputstva za izvršenje bilo kakvih kontraobaveštajnih aktivnosti protiv ili na račun bilo koje susedne zemlje, uključujući i Srbiju".

Premijerka Ana Brnabić, međutim, još jednom je u sredu potvrdila da su "obaveštajna dejstva" konkretan razlog povlačenja osoblja srpske ambasade u Skoplju. Brnabićeva je takođe istakla da joj je Zaev na samitu Berlinske inicijative u Trstu rekao da će se njegova zemlja uzdržati od glasanja za prijem Kosova u Unesko.
- U ovom trenutku meni je to najvažnije, da predsednici u regionu drže reč - istakla je premijerka, reagujući na najave Vlade u Skoplju da će se u slučaju eventualnog glasanja za članstvo Prištine voditi stavovima većine zemalja EU.
U sredu se oglasila i EU odakle su pozdravili "rešavanje bilateralnog pitanja" Srbije i Makedonije i "konstruktivan pristup obe strane".
Reagovao je i makedonski VMRO-DPMNE koji je negirao tvrdnje predsednika Srbije da su makedonske institucije dale odobrenje srpskom diplomati Goranu Živaljeviću da uđe u parlament tokom incidenta u Sobranju.
Živaljević je, međutim, potvrdio da je odobrenje dobio od Siniše Aleksovskog, savetnika za bezbednost predsednika Makedonije:
- Moja misija tamo nije bila tajna i bila je dobronamerna u odnosu na bezbednost Makedonije.
Potezi Beograda našli su se na meti kritika pojedinih opozicionih stranaka u Srbiji. Pokret slobodnih građana optužio je predsednika da vodi "politiku pretećeg konflikta", pogoršavajući odnose sa susednim zemljama.
Ove tvrdnje potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović nazvala je licemernim jer dolaze "od čoveka koji je pozivao građane na sukobe, organizujući kontramiting na dan izbora predsednika Srbije".
Nesuglasice počele posle haosa u Sobranju,foto B.Grdanoski
Boris%20Grdanoski.jpg)
IGOR BEČIĆ: ČEKAMO SLUŽBE
SEDNICA parlamentarnog Odbora za kontrolu službi bezbednosti biće zakazana kada naše obaveštajne službe obrade i pripreme sve informacije koje se tiču poslednjih dešavanja u vezi sa Makedonijom - kaže za "Novosti" predsednik Odbora Igor Bečić, i naglašava da je u stalnom kontaktu sa šefovima bezbednosnih agencija.
Poslanički klub DS zatražio je u sredu sazivanje hitne sednice Odbora kako bi se poslanici informisali o stanju odnosa sa Makedonijom.
DAČIĆ I DIMITROV U PETAK U NIŠU
RAZGOVORE su u sredu imali i šefovi diplomatija Srbije i Makedonije Ivica Dačić i Nikola Dimitrov, koji će se sutra sresti u Nišu.
Iz MSP je najavljeno da će se danas deo našeg osoblja vratiti u ambasadu u Skoplju, dok će naš ambasador biti u Makedoniji 31. avgusta i zatražiće susret sa premijerom Zaevim već 1. septembra.
Dule
23.08.2017. 13:32
Trla baba lan da joj prodje dan, da joj prodje, da joj prodje, da joj prodje dan...
Tresla se zemlja rodio se mis
Tresla se zemlja rodio se mis
Да ли ће БЈР Македонија гласати за пријем српске покрајине Косово и Метохија у Унеско?
blablabla
Komentari (34)