Brisel stišava ucene s Baltika

G. ČVOROVIĆ

22. 07. 2017. u 10:32

U sedištu EU ne dele stav baltičkih zemalja i Poljske o integracijama Srbije: Potvrđuju da obaveza Beograda ostaje usklađivanje sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom, ali u tome žele da nam ostave vremena

Брисел стишава уцене с Балтика

BRISEL - OD STALNOG DOPISNIKA

INSISTIRANjE baltičkih zemalja i Poljske da se Srbija odmah uslovi "ruskim pitanjem" nije po volji Brisela - saznaju "Novosti" u vrhu evropske administracije.

Litvanski šef diplomatije Antanas Linkevičijus izneo je stav da bi Ukrajina trebalo da dobije šansu u procesu evropskih integracija, jer poštuje evropske vrednosti. A aludirajući na Srbiju, preneo je da "neke države učestvuju u vojnim vežbama sa Rusima", a imaju otvoren put ka EU.

Povodom ovog poređenja i predloga da Ukrajini treba pružiti šansu, u kabinetu visoke predstavnice Federike Mogerini, za "Novosti", ističu da su pristupni kriterijumi na osnovu kojih neka zemlja postaje članica EU utvrđeni članom 49 Sporazuma EU i tzv. Kriterijumima iz Kopenhagena.

Drugim rečima, nema preskakanja prepreka kad je Ukrajina u pitanju, niti se proces integracija Srbije dovedi u pitanje.

U sedištu EU potvrđuju da obaveza Beograda ostaje usklađivanje sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom, ali u tome žele da nam ostave vremena. U ovom trenutku za njih je važnije razrešenje odnosa između Beograda i Prištine, jer u tom dijalogu imaju aktivnu ulogu posrednika. Uz to, nastavak ekonomskih reformi, kao i vladavina prava, nalaze se visoko na briselskoj lestvici uslova.

Zemlje EU smatraju da poglavlje 31, koje tretira zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku, još ne bi trebalo da otvaramo, a da bismo ceo proces mogli da završimo tek na kraju, s poslednjim poglavljima koja budemo zatvarali. Dotad bi i okolnosti mogle da se promene ako Brisel i Moskva olabave trenutno zategnute odnose.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Poljska i usklađivanje sa EU politikama

22.07.2017. 10:45

Uslovljavanje "odmah usklađivanje" može ako se uskladimo i sa platama i radnim uslovima u Srbiji. Barem sa najsiromašnijim EU državama. A šta je sa Poljskom i usklađivanjem sa EU politikom o naseljavanju migranata?

smb

22.07.2017. 17:43

@Poljska i usklađivanje sa EU politikama - ne samo izbeglice. spiegel online pise da poljska rizikuje privremeno oduzimanje glasa u eu zbog "reformi" kojekakve osnove koje trenutna vlada poljske preduzima. osim toga status stranaca eu drzava u britaniji nije nimalo transparentan kakav ce dalje biti, poljska ima milion sugradjana u velikoj britaniji. ako se polovina vrati... bice veselo. prema tome to sto poljska trenutno zahteva je manje vise "licno misljenje". kako izgleda bice "dinamicno" u mnogocemu u eu. pozdrav.

stari doktor

22.07.2017. 14:25

Poljska os Slovenstva nema ništa, osim jezika i melodije himne. Zatucani katolicizam i vekovni antirusizam su ih pretvorili u slovenske zombije. Šteta, jer su posle Rusa najveći slovenski narod, nekada su bili i naši prijatelji, a u XIX vku je oko 4o njihovih lekara radilo u Srbiji i bili su dbre srpske patriote.Upropastio ih je Staljinov napad na Poljsku i Katinska šuma, ali najviše WOJTILA.Sada nam podmeću nogu gde god mogu samo zato što gajim drugačija osećanja prema Rusiji.

Žika

22.07.2017. 16:31

Srbe ne zanima šta misle o nama te fašističke baltičke države koje su od 1941-1945 bile uz Hitlera i nisu ni svoje države oslobodile,dok ih nije oslobodila Crvena Armija!Srbiji ne treba EU,otimali su nam Kosovo,optuživali nas za sve ratne zločine na prostoru bivše SFRJ,gde su podržavali tamo “neke” Srbe koji su promenili veru i ove šiptare trgovce drogom i ljudskim organima i slali MMF da nam umanjuju plate i penzije...Mi kao narod sa EU prema tome nemamo šta da tražimo,samo Rusija i S300...

Да ти кажем

23.07.2017. 20:43

Стишавају их док Вучић не избрише Косово и Метохију из Устава Србије.