Komentar: Stručnjaci
30. 05. 2017. u 12:00
Predlog o nagrađivanju vrednih i obrazovanih je odličan, ali u javnosti ima još nedorečenosti

Jelena Skenderija
TRUD, kreativnost, ali i stručnost biće uskoro presudni u određivanju zarade zaposlenih u javnoj upravi. Sistem, rešili su nadležni, moraju da vode stručni ljudi. I dosad smo deklarativno podržavali ovakav stav. Novo je, međutim, da će se konačno ona vrednovati i da će na debljinu nečije koverte uticati upravo ta, dosad, skoro nebitna "sitnica".
Na kraju meseca lekar primarijus subspecijalista moći će da računa na "šefovski" iznos u džepu, dok plata mladih nastavnika neće biti strogo zacrtana na 43.000, nego će svoju kreativnost i ulaganje u sebe moći da naplate za dodatnih 17.000. Za prosvetni buđelar to nije malo. Država je, čini se, odlučila da se obračuna sa neobrazovanim kadrovima. Ceniće se, obećavaju, diplome najjačih svetskih i domaćih univerziteta. Znalci će konačno biti tas na vagi koji će da pretegne. Cilj je, kažu, da eksperti ostanu u zemlji i da se mladi podstaknu da više ulažu u sebe.
Sve je to za pohvalu. Samo su izgleda zaboravili da državnu akreditaciju imaju i fakulteti koji svakodnevno štancuju doktore nauka ili oni gde se ispiti polažu na livadi?! Pitanje koje se, takođe, nameće jeste i ko će tu stručnost da procenjuje. Da li će sud o radu vrhunskih eksperata donositi iste one ćate koje već godinama po opštinama gomilaju predmete? Ili možda direktori ustanova koji stranački dres menjaju zarad ostanka u fotelji? Ili će rad jednog svetskog, a našeg hirurga, ocenjivati direktor koji ima diplomu Medicinskog fakulteta, ali nikad nije ušao u operacionu salu?
Predlog o nagrađivanju vrednih i obrazovanih je odličan, ali u javnosti ima još nedorečenosti. Zato je važno da se sve nedoumice što pre otklone. Da se lenji i neznalice ponovo ne provuku.
I cilj drzave
30.05.2017. 12:14
Treba da trudimo se za drzavno upravni sistem da daje jednake mogucnosti upravo da bi smanjili razlike.
Komentari (1)