Tači igra na Jablanovića?
08. 04. 2017. u 08:30
Sukobi unutar "Srpske liste" utiru put vojsci Kosova. Lider SL ima četiri poslanika, koliko Albancima nedostaje da proguraju odluku

KALKULACIJE Tači, Mustafa i Jablanović / Foto: Tanjug / AP / VISAR KRYEZIU
NAJNOVIJE razmirice unutar "Srpske liste" na Kosmetu podstakle su spekulacije da bi u nameri da formira vojsku Kosova Hašim Tači ponovo mogao da zaigra na kartu srpskog nejedinstva.
On je u petak izjavio da odustaje od zaobilaznog puta za obrazovanje oružanih snaga i da sada želi da se to obavi kroz ustavne promene, a što podrazumeva i srpske glasove. Srpskim predstavnicima, istovremeno, je poručio da će njihovo protivljenje "biti najveća greška".
Sa preokretom u Tačijevom taktiziranju oko vojske, vremenski se poklopilo i "soliranje" Aleksandra Jablanovića koji se pre nekoliko dana mimo volje većine poslanika ove liste registrovao kao njen predsednik. Pri tom, Jablanović tvrdi da uz sebe ima četiri poslanika, taman koliko albanskim strankama fali da bi formirali vojsku, što je stvorio bojazan da bi možda oni mogli da budu Tačijev "plen".
Slobodan Petrović (SLS) koji je na prekjučerašnjem sastanku srpskih poslanika držao Jablanovićevu stranu, međutim, kaže za naš list da su sve ovo spekulacije:
- Ne verujem da će iko od Srba dati glas za vojsku. Nadam se da će se stvari unutar "Srpske" razrešiti i da ćemo se izboriti za interese naroda. Ja, inače, nisam nikog podržao, već sam samo konstatovao da je zakon na strani Jablanovića, svidelo se to nekom ili ne. On je jedini osnivač "Srpske liste" i ne interesuje me ko je za koga.
Inače, na istom skupu na kom je Tači govorio o mogućnostima formiranja vojske, a na kom su bile i strane diplomate, zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović izjavio je da se usled velikog nepoverenja ne može očekivati da Srbi podrže formiranje vojske:

* Foto: Tanjug / AP / VISAR KRYEZIU
- Nametanje tema poput vojske služi isključivo za unutrašnju političku upotrebu koja često u sebi ima podsticanje mržnje prema Srbima. To je u albanskoj javnosti i dalje najlakše prodati.
Po postojećem Ustavu i zakonu Bezbednosne snage Kosova nisu oružane i zadužene su da deluju u vanrednim situacijama, poput elementarnih nepogoda. Kako su prethodnih godina Srbi bili čvrsta brana ustavnim izmenama koje bi izrodile vojsku, Predsedništvo kosovske skupštine prihvatilo je početkom marta nacrt zakona o transformaciji BSK u vojne snage. Po tom nacrtu one bi imale nadležnost da čuvaju suverenitet i teritorijalni integritet Kosova, a promenile bi i broj vojnika.
Međutim, posle pritisaka iz međunarodne zajednice koja je insistirala da se do vojske dođe samo ustavnim promenama a ne zakonskom zaobilaznicom, Tači je bio prinuđen da odustane od ovog manevra.
.jpg)
ČETIRI "ZLATNA" GLASA
DA bi se formirala vojska Kosova morali bi da se izglasaju amandmani na Ustav, za šta je potrebno dve trećine glasova manjinskih zajednica. Kako u parlamentu ima 20 predstavnika manjina, od čega je deset srpskih poslanika, to znači da su za odluku neophodna četiri srpska glasa.