Komentar: Kina

Mirko RADONjIĆ

20. 01. 2017. u 12:05

Srbija nema snage da utiče na globalna pravila igre, ali, kakva god da su, treba iz njih da izvuče korist, jer će u suprotnom njeni građani na svetskoj pijaci ostati samo jeftina najamna snaga

Коментар: Кина

SVET je pozornica, ljudi i žene samo glumci - koji menjaju uloge. Ovakva, klonirana misao velikog Šekspira dobija pravo građanstva preokretom na političkoj sceni planete, koja je doživela da predsednik Kine od Amerikanaca brani - globalizaciju.

- Ničemu ne služi da krivimo globalizaciju za probleme planete poput nezaposlenosti, migrantske krize, ili finansijske krize iz 2008. - rekao je predsednik NR Kine Si Đinping na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, šaljući poruku budućem američkom kolegi Donaldu Trampu, koji pokazuje nameru da, ako treba, i carinama štiti američka radna mesta.

Prema kineskom lideru, globalizacija je "nepovratan proces", a "svaki pokušaj da se zaustavi razmena kapitala, tehnologija i proizvoda između zemalja je nemoguć i suprotan istoriji". Kineski motiv za ovakav stav je jasan: postojeći svetski poredak veoma pogoduje njihovoj zemlji. Kina je tokom poslednjih decenija ostvarila opipljiv civilizacijski "veliki skok napred". Žarišta tehnološkog napretka sveta danas su na dva pola regije Pacifika: u Kaliforniji i u Kini, čiji proizvodi cenom, ali sve više i inovacijama osvajaju globalno tržište.

Tako i pojedine srpske teorije iz epohe nazadovanja padaju u vodu. Po njima, ukratko, globalizacija je neprirodan proces od kojeg vajdu imaju zapadne elite moćnih, a važno oruđe kojim pokorava svet jeste neoliberalna ekonomska doktrina. Kina nije na zapadu, niti je neoliberalna zemlja. Kina je - uspešna.

Kineska tehnologija i kapital ulaze i u Srbiju, dve zemlje su ugovorile velike razvojne projekte. Srbija nema snage da utiče na globalna pravila igre, ali, kakva god da su, treba iz njih da izvuče korist, jer će u suprotnom njeni građani na svetskoj pijaci ostati samo jeftina najamna snaga.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Dragan R

20.01.2017. 17:00

Vi nemate pojma o tome o čemu pišete. Globalizacija ima i dobrih strana, a neoliberalizam je čisto zlo ali suštinski oba su procesi od kojih vajdu imaju samo bogati. Takvih je naravno najviše na Zapadu, ali ih po zakonu velikih brojeva naravno ima i u Kini. To je čist darvinizam u kome radnici treba da budu srećni što imaju posao i parče hleba. I ne brani Kina neoliberalnu globalizaciju, da je tako odavno bi oni bili na prosjačkom štapu. Oni brane samo ono što im odgovara od ovih procesesa.