Za Prištinu nema mesta u Savetu Evrope

D. R. Đ.

20. 12. 2016. u 21:50

Sprečen pokušaj kosovskih vlasti da prečicom stignu do stolice u regionalnoj organizaciji. Protiv interesa Beograda lobirali su Albanija, Velika Britanija i Danska

За Приштину нема места у Савету Европе

BEOGRAD je ponovo uspeo da spreči ulazak Prištine u Savet Evrope na "mala vrata".

Pred biro Parlamentarne skupštine ove organizacije prošle nedelje dospeo je memorandum koji je predviđao određena mesta za predstavnike kosovskog parlamenta u plenarnoj sali u Strazburu, kao i mogućnost da učestvuju u diskusijama, predlažu i potpisuju predloge rezolucija, ali je stalna delegacija Skupštine Srbije u PSSE u poslednji čas uspela da blokira ovaj manevar.

Šefica naše delegacije Aleksandra Đurović navela je u utorak da srpski poslanici nisu bili konsultovani o memorandumu i da su posle uvida u tekst, uputili pismo predsedniku PSSE Pedru Agramuntu sa argumentacijom i zahtevom da se ne dozvoli diskusija o pravno neutemeljenom predlogu.

- Predsednički kolegijum jednoglasno je odlučio da se predlog skine s dnevnog reda biroa u četvrtak. Međutim, situacija se dramatizovala u petak ujutro, kad su predstavnici Albanije, Velike Britanije i Danske tražili da se predlog ponovo uvrsti u dnevni red. S obzirom na to da su insistirali na glasanju, do njega je na kraju i došlo, ali se završilo sa 15 prema pet u našu korist - kaže Đurovićeva.

Iako ovo naziva velikim uspehom, šefica naše delegacije ukazuje da borba za nacionalne interese u PSSE nije gotova:

- Agramunt je istom prilikom obavezan da u narednom periodu omogući neku vrstu dijaloga između dve delegacije (Beograda i Prištine) kao pokušaj da se dođe do kompromisa.

Mada kosovske vlasti već nekoliko godina najavljuju da će zatražiti prijem u SE, dosad to nisu učinili. Đurovićeva pretpostavlja da je razlog - manjak podrške.

Da bi neko postao deo ove porodice potrebno je da se podnese zahtev Komitetu ministara koji se sastaje jednom godišnje, u maju. Ako oni prihvate da odlučuju po tom zahtevu, neophodno je i mišljenje PSSE u kojoj procedura traje i po godinu. Za pozitivnu odluku na plenumu traži se dvotrećinska većina poslanika koji prisustvuju glasanju. Kakav bi ishod bio u slučaju Kosova teško je predvideti jer poslanici mogu da se izjasne suprotno od stava koji njihova država ima o pitanju statusa Kosova. Posle dobijanja mišljenja PSSE, ceo predmet bi se vratio na Komitet ministara koji glasa o članstvu, a i tu se zahteva dvotrećinska većina.


JOŠ NE TRAŽE STATUS

PRIŠTINA se dosad nije prijavila za dobijanje nijednog od tri statusa koje predviđa Poslovnik o radu: partneri za demokratiju, specijalni gosti i posmatrači.

- Nažalost, postoje poslanici koji podržavaju ideju da im se omoguće prava bez ikakvih obaveza. Srpska delegacija u SE se cele ove godine suočavala sa konstantnim pokušajima da se predstavnicima parlamenta KiM omoguće prava koja im ne pripadaju ni po jednom dokumentu SE - ističe Đurovićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

milan

21.12.2016. 14:16

pa britanci su bili i ostali varvari oni su i zakuvali u drugom svetskom ratu da srbi zarate sa nacistima da bi oni izvukli korist bili i ostali ljigavci oni mrze srbe zato što su inteligentniji od njih