ZAMKE PRIŠTINE: Srbe guraju u nevladine organizacije
25. 11. 2016. u 14:39
Naši sunarodnici sa KiM upozoravaju na zamke Prištine pri formiranju ZSO. Đurić: Zajednici suštinska ovlašćenja ili je dijalog besmislen

ZAJEDNICA srpskih opština, kakvu u ovom trenutku želi da uspostavi Priština, nije nam ni potrebna, a ukoliko bi imala ingerencije nevladine organizacije umesto suštinskih ovlašćenja, bila bi više na štetu nego na korist srpskog naroda.
Na ovu opasnost politički predstavnici Srba sa severa Kosmeta ukazali su u petak direktoru Kancelarije za KiM Marku Đuriću sa kojim su se sastali u Beogradu.
Oni su, naime, zabrinuti zbog odbijanja Prištine da otpočne formiranje ZSO i njihova sugestija je da bi Vlada Srbije, kroz dijalog u Briselu, trebalo da izvrši pritisak kako bi se konačno stvorili uslovi za formiranje ZSO i sprečila dodatna eskalacija nepoverenja i zaoštravanje odnosa između srpske i albanske političke elite na KiM.
- Bez institucionalnih mehanizama koje će ZSO obezbediti, srpski narod ne može da rešava svoje probleme koji se gomilaju usled radikalizacije vodećih albanskih političkih stranaka i sve osetnije političke nestabilnosti u pokrajini - istakli su predstavnici Srba sa KiM na sastanku.
Đurić je od njih zatražio još malo strpljenja:
- ZSO mora biti formirana sa ovlašćenjima u oblasti obrazovanja, zdravstva, ekonomskog razvoja, prostornog planiranja, ruralnog razvoja, zaštite životne sredine i informisanja, koja su predviđena Briselskim sporazumom i pratećim dogovorima. Sve drugo bi značilo izbegavanje preuzetih obaveza i obesmišljavanje dijaloga uz posredovanje EU.
Jedini način da se dođe do dogovora o sprovođenju sporazuma o ZSO, po njegovoj oceni, jeste da se Srbi sa KiM konačno uvaže:
- Dosta s ponižavanjem Srba sa KiM. Oni žele ZSO predviđenu dogovorom Beograda i Prištine, a ne Tačijevu ili Mustafinu zajednicu. Ne treba da budu nikome ukras na sastancima s međunarodnom zajednicom. Oni ne predstavljaju samo sami sebe, već 120.000 Srba koji žive na KiM i još 247.000 proteranih.
PRVO POZIVNI BROJ, PA STATUT
IZRADA statuta ZSO počeće odmah nakon što Kosovo dobije pozivni broj, 15. decembra. Ovaj će proces ići uporedo sa uklanjanjem paralelnih struktura Srbije na Kosovu - navodi se u izveštaju koji je vlast u Prištini dostavila EU.
Bez politike nema penzije
25.11.2016. 18:48
Nije ni kosovskim vlastima lako da nauce sta znaci politika pred penzijom.
Sad traze prvo pozivni broj pa onda toboz bice statut ZSO.U novembru 2011 je dogovoreno da ako Srbi izdju na izbore u organizaciji Pristine Srbi na KIM dobijau odmah ZSO, evo karaj 2016 a statuta nema. Ostaje nepoznanica ko koga obmanjuje u navodnim prgevorima Pristine i Beograda oni Beograd ili nasa vlada nas obmanjuje Nemoguce je da smo toliko naivni, da mi ispunjavamo dogovoreno a oni neispunjavaju i da mi sa njima nove pregovore zapocinjemo bez da su oni ispunili stare obaveze ???
@milan lala - Укинули смо све српске управне округе на КиМ и признали албанске органе власти (чак и учествујемо у њима), а сада ћемо да обновимо један од њих (Косовскомитровички) под именом ЗСО, по косовским законима и у оквиру тако признате нове албанске "државе"!
Едита и Амфетаминета су одавно објасниле да ЗСО није ништа друго до још једна НВО. На срећу, албански екстремисти то не схватају, па се противе формирању ове заједнице са (тренутно) српском већином у оквиру "државе" Косово.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček istakla je večeras u Beču da kosovska strana treba da primeni dogovor o Zajednici srpskih opština (ZSO), ali i da to telo ne može imati izvršna ovlašćenja. ZSO je telo lokalne zajednice i treba da se bavi lokalnim temama, a ne može da ima državne nadležnosti. To stoji i u dogovoru. U Srbiji postoje težnje da ZSO ima izvršni mandat, što je nemoguće.
Komentari (6)