Briselu smo kontrirali 30 puta
26. 10. 2016. u 20:03
Koliko u spoljnoj politici pratimo poteze EU? Tokom prošle i pretprošle godine nismo podržali skoro polovinu deklaracija koje je Brisel pripremio. Nismo podržali da se osude Rusija, Kina, Zimbabve...

ČAK trećina članica Evropske unije blokira nastavak procedure oko otvaranja poglavlja 31 sa Srbijom, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost, a među njima prednjače Nemačka, Velika Britanija i zemlje nekadašnjeg Varšavskog pakta - Češka, Mađarska, Bugarska, Poljska i Rumunija - saznaju "Novosti".
Iako je Brisel završio nacrt izveštaja sa skrininga za ovo poglavlje još u januaru, on je i dalje na usaglašavanju kod članica EU, od kojih njih desetak još nije dalo "zeleno svetlo" za usvajanje ovog dokumenta.
Od Srbije se, između ostalog, očekuje da bude mnogo aktivnija u usaglašavanju svoje politike sa EU i da poveća procenat usaglašenosti sa deklaracijama i rezolucijama Brisela prema trećim zemljama, a koji godinama opada.
Tokom prošle i pretprošle godine nismo podržali ukupno 30 dokumenata EU, što je skoro polovina deklaracija koje je Brisel pripremio. U 2015, od 40 dokumenata odbili smo 13, a godinu ranije, od 35 nismo se saglasili sa 17. Primera radi, u 2012. Srbija se od 62 deklaracije Brisela nije usaglasila samo sa jednom, u vezi sa poštovanjem ljudskih prava u Kini.
Prošle godine odbili smo Brisel u svih 10 slučajeva koji su se odnosili na Ukrajinu i Rusiju - od sankcija Moskvi do osude aneksije Krima. Srbija se nije usaglasila ni sa rezolucijama o sankcijama protiv pobunjeničkih vođa samoproglašene Pridnjestrovske Moldavske Republike i restriktivnim merama Zimbabveu i BiH.
Marina Jovićević, v. d. pomoćnika šefa diplomatije za EU, izjavila je da je stav Srbije od početka bio jasan i da zbog Kosova naša zemlja nije u mogućnosti da se usaglašava sa pozicijom EU prema državama poput Rusije i Kine, koje su stalne članice Saveta bezbednosti UN:
- Zato smo u situaciji da je procenat usaglašenosti sada oko 60 odsto, dok je ranije bio i 99 odsto.
Igor Novaković iz Isak fonda (Centra za međunarodne i bezbednosne poslove) kaže nam da za 2016. još nema preciznih podataka koliko rezolucija EU je Srbija podržala, ali on smatra da će brojke biti na prošlogodišnjem nivou:
- Odugovlačenjem sa procedurom otvaranja poglavlja 31 šalje se jasna poruka Beogradu da se očekuje da se pojača usaglašavanje s politikom EU, posebno oko restriktivnih mera.
SLUČAJ SMRTNE KAZNE
Možda najzanimljiviji slučaj neusaglašavanja sa odlukama EU je deklaracija evropske šefice diplomatije Federike Mogerini i generalnog sekretara Saveta Evrope Torbjorna Jaglanda o obeležavanju Svetskog dana protiv smrtne kazne, koju je naša zemlja ukinula. U deklaraciji se direktno osuđuje praksa smrtnih kazni u Belorusiji kao jedinom slučaju na evropskom kontinentu. Osim Srbije, sa izjavom se nisu usaglasile još samo Jermenija, Gruzija i Azerbejdžan.
Стефан Зоран
26.10.2016. 20:28
Ако не подржавамо спољну политику ЕУ и ако се наше спољне политике толико разликују, зашто срљамо у ту заједницу која је толико страна српском бићу? Да не говоримо о томе колико је све оно што ЕУ тражи од нас штетно по Србију, толико да иде и до негирања суверенитета и својинских права!
@Стефан Зоран - Nasem Turskom bicu je bliza Turska i sve ono sto oni zagovaraju.Daj covece ako ne znas geografiju uzmi atlas i pogledaj gde smo.
@Стефан Зоран - Да ли је и швајцарском "Turskom bicu" ближа Турска? И норвешком, руском, молдавском, исландском... Узми ти атлас и погледај - да ли је ЕУ Европа или само њен део? Тринаест европских земаља није у ЕУ, једна већ излази, неколико земаља најављује референдуме, а у више држава влада незадовољство (грађана) статусом њихове земље. Уосталом, погледај - и Турска је (одавно, од освајања Једрена) у Европи! Али, коме ја причам, ТИ не знаш не само географију, већ вероватно ни историју...
@Стефан Зоран - ZoranM- ..."Nasem Turskom bicu je bliza Turska"... prvo, naše biće nije tursko već Srpsko, drugo Srpskom biću su bliski narodi Romejskog kruga ( Grci, Rusi, Rumuni,...),a katolici i protestanti su nam jednako udaljeni kao i Turci.
Prilagodjavanje Evropskoj politici znaci da se treba povinovati svim politickim odlukama EU koje se preko CIA serviraju iz Vasingtona.Dosta bre vise."Sviraj,sviraj,pa za pojas zadeni"!Kamo srece da ne udjemo nikada u ovakav EU.
Komentari (10)