Berlin i London koče otvaranje novih poglavlja

G. Č. - D. M.

01. 10. 2016. u 17:10

Na sastanku Radne grupe za proširenje u Briselu Srbija opet zaustavljena u tempu pridruživanja. Normalizacija odnosa sa Prištinom izneta kao preduslov za naredne korake ka EU

Берлин и Лондон коче отварање нових поглавља

Johanes Han i Frank Valter Štajnmajer

NA sastanku Radne grupe za proširenje (KOELA) u utorak, 27. septembra, predstavnici Nemačke i Velike Britanije ponovo su uslovili otvaranje novih poglavlja sa Srbijom napretkom u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine - saznaju "Novosti".

Argument Berlina i Londona jeste da je "paralelni kolosek" dijaloga Beograda i Prištine i pregovora Srbije sa Briselom zacementiran u pregovaračkom okviru naše zemlje sa EU, i da to nije nikakav novi uslov. Konstatovano je da su tri poglavlja "zrela" za otvaranje - 5, o javnim nabavkama, 25 i 26, nauka i obrazovanje - ali su nemački i britanski diplomata izneli stav da je za pregovore o bilo kojoj novoj oblasti potreban pomak u briselskim dogovorima oko telekomunikacija i energetike.

- Uslov o kontinuiranom napretku u dijalogu tokom pregovora o pristupanju je poznat od samog početka. To je važilo za poglavlja 23 i 24, o pravosuđu i vladavini prava, to će važiti i za ostale oblasti - tvrde naši izvori iz Brisela.

I u slovačkom predsedavanju EU su nam potvrdili da bi, ako se postigne politički konsenzus, Srbija do kraja godine mogla da otvori najmanje tri poglavlja.

Ukoliko u narednim nedeljama dođe do značajnijeg pomaka u dijalogu s Prištinom, jedno poglavlje, i to 5, moglo bi da bude otvoreno na međuvladinoj konferenciji Srbije i EU, 26. oktobra. U tom slučaju, u decembru bi započeli pregovori o nauci i obrazovanju.

Boris Džonson


Naši izvori tvrde da je na radnoj grupi KOELA trenutno u proceduri čak petnaestak poglavlja. Na sastancima se razmatraju skrining izveštaji Evropske komisije o svakoj od ovih oblasti. Na sastanku u utorak, predstavnici članica EU su "češljali" poglavlja 12 (bezbednost hrane), 16 (porezi), 27 (životna sredina) i 28 (zaštita potrošača). Konstatovan je napredak u svim ovim oblastima.


IZVEŠTAJ O NAPRETKU KRAJEM OKTOBRA

Delegacija Srbije, u kojoj su ministarka za EU Jadranka Joksimović i šefica Pregovaračkog tima Tanja Miščević juče je u Briselu razgovarala sa predstavnicima Evropske komisije o ovogodišnjem izveštaju o napretku Srbije. Konačna verzija dokumenta biće objavljena krajem oktobra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Цар Душан

01.10.2016. 18:04

...историја се понавља...заборавите ЕУ и идемо са браћом и пријатељима - Русима !!!

баунти

01.10.2016. 18:06

Одлично! Само наставите да кочите, и молим вас - уведите нове услове, по могућности нешто што ми не можемо да испунимо... Хвала!

A-dam

01.10.2016. 20:41

@Dinarska divizija - Srbi nemaju prijatelja niti ce ih ikada vise imati . Zato use i u svoje kljuse.

Еурека

01.10.2016. 20:23

Наравно, опет неки услови које треба да испунимо да би се укрцали у брод који увелико тоне.

Stari iseljenik

01.10.2016. 22:47

Hvala im do neba! Daće Bog da istraju i tako spreče sunovrat Srbije u još veću bedu i siromaštvo ulskom u EU. Ko ne veruje u to, neka pogleda kako su nekada živele Rumuija, Bugarska, Mađarska, Grčka idr. a kako žive sada, posle ulaka u EU. Bugari i Rumuni su postali veća beda nego ikada, Grčka, kao i Španija, Portugalija i Italija, grcaju u dugovima a ukupan dug svih EU država je oko 15.000 milijardi € -samo Nemačka duguje 2200 mrd. €. Zašto, ako je u EU cveće? Zašto pobegoše iz EU Englezi?

Danke Deutschland!

01.10.2016. 22:51

Што више оваквих вести, то боље! У супротном, морали бисмо да потпишемо и "правно обавезујући документ" којим потврђујемо све што је већ потписано у Бриселу и којим прихватамо и оне главне услове.

Ben Dover

03.10.2016. 20:09

Nezakonitost, nepravilnost i diskriminacija se javlja pri zapošljavanju u državnim organima, pre svega nezavisnim, gde se privilegovano zapošljavaju ugovorci putem javnog konkursa a prethodno su zaključili ugovor o radu na određeno vreme upravo sa rukovodiocem tog drž.organa. Sam po sebi, položaj ugovorca naspram ostalih nepovezanih kandidata pri sprovođenju javnog konkursa predstavlja očigledan sukob interesa u kojem se nalazi sa članovima konkursne komisije.