Srbija sprečava otimanje rude
15. 09. 2016. u 14:20
Beograd prati situaciju povodom namere firme američkog generala Veslija Klarka na KiM. Srbija ne želi da koči privredni razvoj pokrajine i zato je neophodno da se pitanje imovine nađe na pregovaračkom stolu u Briselu

SLUČAJ energetske kompanije "Enviditi", na čijem je čelu bivši američki i NATO general Vesli Klark, a koja je na korak do dobijanja dozvole da na Metohiji eksploatiše ugalj, pažljivo se prati u Beogradu. Kako je "Novostima" potvrđeno, Kancelarija za Kosovo i Metohiju i naša država ovim povodom reagovaće u skladu sa ustavom i zakonima.
- Očigledno je reč o inicijalnim koracima i ovaj projekat je daleko od realizacije - navode u Kancelariji za KiM, ali i dodaju: - Svako raspolaganje državnom imovinom bez dogovora sa nadležnim institucijama Srbije je protivzakonito i svaki investitor koji vodi računa o pravnoj sigurnosti investicije to treba da ima na umu. Srbija ne želi da koči privredni razvoj pokrajine i zato je neophodno da se pitanje imovine nađe na pregovaračkom stolu u Briselu.
Klarkova firma, podsetimo, još od 2012. godine pokušava da dobije dozvole za istraživanje rude u Metohiji, i to na više od trećine od ukupne teritorije KiM. Zahtev firme "Enviditi" našao se prekjuče pred kosovskom skupštinskom Komisijom za ekonomski razvoj, ali je konačna odluka o izdavanju licence odložena.
Šef skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun kaže da je sasvim očekivano što je baš Klark zainteresovan za rudno bogatstvo na Kosmetu i što mu albanski političari izlaze u susret:
- Zahvalni su mu jer je vodio bombardovanje i omogućio im da proglase nezavisnost. I on i i Medlin Olbrajt su 1998. i 1999. stajali iza albanskih separatista, pa ne čudi što se vraćaju da bi uživali privilegije. A to ima svoj naziv: ratno profiterstvo.
OGLAS ZA ODBRANU "BREZOVICE"
Beograd se prošle godine suočio sa prištinskim jednostranim potezima vezanim za privatizaciju Ski-centra "Brezovica". Tada je Vlada usvojila tekst oglasa i pisma kojim su potencijalni investitori upozoreni da je ovaj centar u vlasništvu Srbije, kao i da je odluka o eksproprijaciji tog kompleksa, koju su donele kosovske institucije - protivzakonita.
imri
15.09.2016. 14:28
Imovina koje je na teritoriju Republike Kosove je u vlasnistvu naroda ove republike i Sam drzave Kosove, i po rezuluciju 1244, i po sve drugih zakona, prema tome nemojte lagati svog naroda oko vlasnistva posto se zna cija je vlasnik u Republici Kosova.
@imri - Косово и Метохија је у саставу Републике Србије. А ви нећете успети да дате Кларку то, нити било шта друго и онда ће се поставити питање: зашто вас је уопште подржавао кад сте неспособни? А у међувремену ми ћемо ваљда да се измигољимо из ових канџи у којима се тренутно налазимо, да се ревитализујемо и да повратимо покрајну. А ту фразу "Република Косово" међусобно користите још мало, каква црна Република.
@imri - Мало ћете да се убришете за власништво опљачканог. Питајте Мексиканце који су у већини у Калифорнији да ли је руда у Калифорнији њихово власништво.Нажалост и не примећујете да од пљачке коју спроводите са окупаторима нећете имати никакве користи јер ће они узети сав профит а вама оставити загађење и отпад да се носите са њим и кад једног дана пошто су све опљачкали отперјају упитајте се да ли ће вас онда и даље чувати од правих власника Косова и Метохије. Нaравно да неће и зато памет у главу.
@imri - I dalje nema nista napisano realnost u regionu.Kaze jedan pametnjakovic da su neki oslobodili kosovo a ostavili na nesposobne jer nemogu preradjivati rude koje sadrzi zemlja Kosova?!Pitam ja gospodu da li su srbi sposobni ili nisu pa setkaraju ulicama gradova i sela acela imovina rasprodata strancima kao sto je "Zastava"iz Kragujevca,zelezare SD.i neki drugi giganti da ne nabrajam.Rat nikome nije dovelo nesto dobro a glavnu krivicu za to snose oni koji su ga vodili.
Овакво објашњење ("ovaj projekat je daleko od realizacije") је очекивано. И резултат ће бити очекиван, јер и пројекат из 1878 (Призренска лига) и многи други, новији албански пројекти, били су "далеко од реализације". А данас се ствари одвијају много брже, често не стигнемо ни да их региструјемо кад су већ завршене. Поготову оне, које се крију од српске јавности...
Komentari (15)