Ustav brani i Rezoluciju

Danijel Igrec, iz Srpskog sabora "Zavetnici"

15. 06. 2016. u 17:00

Poslednja prepreka američkom scenariju je upravo važeći Ustav Republike Srbije, koji je potvrdio privrženost naše države poštovanju Rezolucije 1244 i njenoj punoj implementaciji

Устав брани и Резолуцију

ČINjENICU da SAD i dalje rade na urušavanju srpske teritorije potvrđuje i izjava bivšeg zamenika šefa CIA za Balkan Stivena Mejera. On je izjavio da će se proces promene granica na Balkanu nastaviti i ubuduće, istakavši pre svega područje Srbije (KiM). Slične izjave upućuju i predstavnici proameričkih struktura u EU među kojima su najučestalije upravo poruke zvaničnika britanskog ministarstva spoljnih poslova kao i evropskog poslanika Ulrike Lunaček o neophodnosti da i Srbija prizna kosovsku nezavisnost. Cilj tih izjava je vršenje političkog pritiska na srpske vlasti da ubrzaju proces zaokruživanja lažne kosovske državnosti.

Poslednja prepreka takvom američkom scenariju je upravo važeći Ustav Republike Srbije, koji je potvrdio privrženost naše države poštovanju Rezolucije 1244 i njenoj punoj implementaciji. Ni samo sklapanje Briselskog sporazuma u aprilu 2013. godine ne može samo po sebi da eliminiše Rezoluciju 1244, iako je i to bio američki pokušaj njene degradacije. Briselski sporazum ne proizvodi takav efekat jer je pre svega reč o pravno-političkom aktu iz kojeg ne proizilaze nikakve pravne posledice za Srbiju jer je neustavan. Ujedno, kao što sam već gore istakao, Rezolucije SB UN su prema Povelji UN akti sa najvišim pravnim autoritetom pa tako ne podležu uticaju ostalih međunarodnih ugovora i političkih sporazuma. Jedino promenom državnog ustava, a time i naknadnom legalizacijom Briselskog sporazuma, odredbe Rezolucije 1244 izgubile bi smisao, čime bi se stvorio i eventualni pravni osnov za njeno potpuno ukidanje.

U zaključku ističem da je i nakon punih 17 godina Rezolucija 1244 "živ" međunarodni akt sa nespornim obavezujućim karakterom za sve države članice UN. Kao takva ona obavezuje i organe UN da se pridržavaju njenih načela i pružaju svu neophodnu podršku u procesu rešavanja pitanja KiM. Svaki dalji sporazum ili dogovor u okviru rešavanja pitanja KiM mora biti donešen u procesu pregovora ispred UN i u okvirima Rezolucije 1244 i odobren od strane Saveta bezbednosti UN. Isto tako ističem i da je odluka o daljem postojanju Rezolucije 1244 u rukama same Srbije; od naše države zavisi da li će voditi politiku poštovanja Rezolucije i svim diplomatskim sredstvima insistirati na njenom sprovođenju ili će krenuti putem degradacije sopstvenog teritorijalnog integriteta, a time i negacije sopstvene državnosti.

Nesumnjivo je da je Rezolucija 1244 jedan od retkih dokumenata koji je donet upravo sa namerom očuvanja suvereniteta i teritorije jedne države članice UN, čime ona potvrđuje jedan od najosnovnijih principa međunarodnog prava - princip nepovredivosti teritorijalnog integriteta i zaštite državnih granica. Kao takva ona predstavlja nesumnjivu diplomatsku pobedu Srbije tokom ratne 1999. godine. Njen univerzalni značaj ogleda se u tome da je ona odraz pobede međunarodnog prava nad politikom sile i dvostrukih standarda. Rezolucija 1244 i posle 17 godina sačuvala je svoj trajni značaj i postala integralni deo izvora međunarodnog prava.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Само питам

16.06.2016. 07:31

Је л' се зато Вучић залаже за промену Устава? И продужење мандата ЕУлексу?

Mila

16.06.2016. 12:43

@Само питам - ...a ja samo pitam KO je dao mandat u ime Srbije Euleksu?...KO je gurnuo u peti plan poštovanje Rezolucije 1244 UN i oduzeo mandat UNMIKu?...osećam da ti TO jako dobro znaš,ali nešto te "žulji" Vučić opasno....PS. bilo lepo u žutoj fazi...vidiš,meni NIJE....

A.B.

17.06.2016. 07:39

@Само питам - Bolje ne pitaj vise otome,nije vam jasno bilo evo sedamnaest godina a necete saznati nikad vise.

Вук З.

17.06.2016. 15:12

@Само питам - Драга Mila, па зар не може сада да се испоштује Р1244 (још увек је на снази)? Зашто се тражи промена Устава и помиње брисање Прeамбуле? Зашто је Србија укинула своје институције на КиМ и натерала косовске Србе да се у њих интегришу?

Rusofil 2

16.06.2016. 08:34

Dali imamo pravo, da postujemo svoj Ustav u Drzavi, ka sto to cini zapad u svojim drzavama. Ili cemo zajedno sa njima gaziti i ne - postovati Srbski Ustav, samo da bi bili dobri Srbi za fasisticki zapad. Dali treba da postujemo rezoluciju 12 44 koja je nasnazi u UN - u, ili cemo zajedno sa zapadom da donosimo odluke na Kosovu i Metohiji, koje nemaju veze sa rezolucijom. Molim kontrolu da ne odbije ovaj vrlo korektan i vazan komentar. Hvala lepo.

Vladan - vladavina nežnošću

16.06.2016. 13:21

Braćo Srbi i sestre Srpkinje, Kosovo smo izgubili 1999. kad smo podvijena repa otišli ne ostavivši ni dozvoljeni minimum od 1000 vojnika. Mi sada možemo da se igramo ustavnog prava, ali današnje svetske sile igraju finu igru praktične izolacije Srbije - takve izolacije da njeno priznanje ili nepriznanje Kosova neće biti (i već nije) uopšte bitno. Rusi? Rusi neće da se preterano zalažu za kosovsku stvar, jer ono što su Albanci na Kosovu to su Rusi na Krimu...

Pavlović Dušan

16.06.2016. 20:13

Pa neće biti da su Albanci na Kosovu isto što i Rusi na Krimu.Krim je bio ruski dok Hruščov (Ukrajinac) nije jedostrano pripremio i potpisao Dekret o prisajedinjenju Krima Ukrajini. Ne zaboravimo da je i Brežnjev bio Ukrajinac tako da posle pada Hruščova nisu mogli da ponište to jednostrano prisajedinjenje. Onda su Rusi mislili da će SSSR večno biti zajednička država tako da je sve to na neki način „palo u zaborav".Ovo je samo reagovanje na pisanje jednog od komentatora.