Amerika guši UNMIK

D. R. ĐORĐEVIĆ

18. 05. 2016. u 21:23

Sledećeg meseca se odlučuje o budžetu i obimu Misije UN na Kosmetu u narednih 12 meseci. Predloženi budžet manji za 3,5 miliona dolara, ukida se 20 radnih mesta

Америка гуши УНМИК

ZA rad Unmika na Kosovu i Metohiji, prema predlogu budžeta, ove godine će biti izdvojeno oko tri i po miliona dolara manje, a Amerika i Velika Britanija zalažu se da se smanji broj pripadnika ove misije - saznaju "Novosti".

Kako prenose naši dobro obavešteni izvori, namera je i da se ukine 20 radnih mesta, uz izvesno jačanje misije u domenu ljudskih prava, podrške zajednicama, kao i uloge na severu naše južne pokrajine.

Za rad Unmika, od 1. jula ove do 30. juna 2017. godine, prema predlogu budžeta, namenjeno je 36,5 miliona dolara, a koliko će novca biti u kasi, kao i koliki će biti broj zaposlenih, odlučiće tokom narednog meseca Peti komitet Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Kada se prošlog leta odlučivalo o finansiranju Unmika, odobreno je da misija angažuje 388 ljudi, od čega 372 civila i 16 uniformisanih službenika (osam vojnih i osam policijskih).

EULEKS OSTAJE do 2018. godine IZVORI "Novosti" iz vrha Euleksa ističu da će ova misija ostati na Kosovu i posle juna, odnosno da nema govora o odlasku, iako albanska javnost na Kosovu uveliko zagovara njegov kraj mandata. Prema našim nezvaničnim saznanjima, parlament u Prištini ispoštovaće raniji dogovor EU i kosovskih vlasti o produžetku mandata misije do 2018. godine.
(D. Z.)

U Kancelariji za KiM kažu nam da su UN za Srbiju najvažniji partner:

- Uloga Unmika je ključna za Srbe i druge nealbanske zajednice na KiM. Radeći u okvirima Rezolucije 1244 SB UN, Unmik obezbeđuje preduslove za statusno neutralan dijalog Beograda i Prištine i sprovođenje dogovorenog u cilju pune normalizacije odnosa, poverenja i stabilnosti u regionu, kao i preduslova za normalan život svih građana Kosmeta. Zbog toga očekujemo da i u narednom periodu Unmik nastavi sa sprovođenjem svog mandata u punom kapacitetu.

Međutim, prema oceni predstavnika SAD u SB UN, "vreme je da se ozbiljno smanji prisustvo Unmika", a deo sadašnjeg ljudstva ove misije, kako je rečeno, mogao bi da se iskoristi u drugim delovima sveta. I Vašington i London su za to da se smanji budžet koji se izdvaja za rad misije, a takođe i jedni i drugi predlažu da se prorede sednice Saveta bezbednosti o Kosovu.

- Nemamo nikakve indikacije o tome da će se budžet za rad misije i brojnost našeg osoblja značajno smanjiti. Nastavljamo da radimo kao i do sada - rečeno nam je u utorak u sedištu Unmika.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Да ти кажем

19.05.2016. 08:11

Америка гуши УН. Америка гуши цео свет!

SMOKI

19.05.2016. 08:35

Znaci po rezoluciji 1244 odlaskom EULEXA na svoju teritoriju se vraca Srpska vojska i milicija.

aca2

19.05.2016. 12:00

Ameri sa kosova nece otici nikada, a zasto? jer kroz kosovo se krece ogromna kolicina narkotika sa istoka ( afganistan, kazikistan, pakistan i td... ) a kako ti narkotici stizu do evrope kad obezbedjenje je jako a i kolicine nisu male? jedini prevoz sto nema kontrolu su vozila i avioni sto nose americku zastavu i sto su pod licnu kontrolu USA a zasto imaju kasarne raspodeljene u svaku evropsku zemlju sa aerodrom unutra? i stalno dolaze odlaze.. iza se krije mng veci biznis