Beograd ne da tri ambasade

D. MILINKOVIĆ

23. 04. 2016. u 22:01

Srbija traži izmenu sporazuma o podeli diplomatske imovine SFRJ. Cilj je da naša država zadrži objekte u Rusiji, Indiji i Etiopiji

Београд не да три амбасаде

SRBIJA će već u junu, na narednom sastanku predstavnika bivšiH jugoslovenskih republika u Ljubljani, tražiti reviziju sporazuma o sukcesiji diplomatsko-konzularne imovine, kako bi se ispravile brojne manjkavosti i po našu zemlju štetni dogovori postignuti u prošlosti - saznaju "Novosti".

Cilj je, između ostalog, da Beograd "odbrani" više od 64.000 kvadratnih metara nekretnina, vrednih 26,5 miliona dolara u tri prestonice - Moskvi, Nju Delhiju i Adis Abebi.

Argumentacija naše strane je da su ove nekretnine svojevremeno dobijene po principu reciprociteta, da je Rusiji, Indiji i Etiopiji zauzvrat ustupljen adekvatan prostor u Beogradu, i da zato ne treba da se dele među sukcesorima već da pripadnu našoj zemlji.

Naime, još 1958. tadašnjem SSSR-u dat je plac u Deligradskoj ulici u Beogradu, gde se danas nalazi ruska ambasada, a nama zemljište u Moskvi, na kojem smo izgradili DKP predstavništvo. Rusi su se uknjižili na objektu u srpskoj prestonici, dok mi nismo na nekretninama u Moskvi, jer još nema dogovora među sukcesorima.

Slična situacija je i u Nju Delhiju. Srbija je 2013. dala jedan objekat u zakup Indiji u Beogradu, koji oni i danas koriste, sa simboličnom visinom zakupa od jednog evra. Po istoj ceni naša zemlja koristi kompleks u Nju Delhiju, vredan oko 6,1 milion dolara.

U glavnom gradu Etiopije Tito je od Hajlea Selasija 1959. dobio plac na kojem je izgrađeno naše DKP. Zauzvrat su oni dobili objekat u Beogradu koji su koristili do 1992, kada su zatvorili ambasadu. Ta zgrada je tokom devedesetih prodata i Etiopljani sada traže da im se ustupi druga nekretnina, kako bismo mogli da nastavimo da koristimo kvadrate u Adis Abebi.

Kako, za "Novosti", objašnjava generalni sekretar MSP Veljko Odalović, predstavnici Slovenije, Hrvatske, BiH i Makedonije sve to osporavaju i traže da objekti u Moskvi, Nju Delhiju i Adis Abebi uđu u zajedničku podelu:

- Oni tvrde da je potpisnik reciprociteta bila SFRJ, i da je to bilo zajedničko davanje, bez obzira na to što su objekti dati u Srbiji. Na poslednjem sastanku u Skoplju, zaustavio sam taj proces.


"OTKRIVENA" VILA U DRAČU

NAŠA zemlja insistiraće i da u reviziju sporazuma o sukcesiji uđe i novootkrivena DKP imovina u Albaniji. Reč je o vili u Draču i placu u Tirani, oko kojih se Srbija spori već 20 godina. Sada ćemo tražiti da i ostali sukcesori podele troškove ovog spora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Stiven K.

23.04.2016. 23:52

Opet se vidi koliko mi imamo jadne političare. Za vreme DOS-a, potpisan je Sporazum o sukcesiji, na štetu Srbije. Kako po pitanju raspodele zlata (deljeno je zlato koje je Srbija unela u zajedničku državu 1918. godine), tako po pitanju raspodele državnih finansija, rezerve i dugova, te imovine. Sad vidimo kako je samo sa nekim ambasadama, a zna se da smo prošli katastrofalno sa raspodelom imovine DKP. Svi drugi nas "muzu", jer su pametniji i više brane svoje državne i nacionalne interese.

Aleksandar

24.04.2016. 00:07

Nisu samo ova tri objekta u pitanju. Srbija ne sme da da nijedan objekat koji je kupila Kraljevina Srbija, odnosno nijedan objekat koji je Kraljevina Srbija unela 1918. u zajednicku drzavu, zatim nijedan objekat koji je imala Kraljevina SHS i Kraljevina Jugoslavija, jer je Srbija zakonski naslednih istih. Ima sigurno desetak takvih objekata koje ne smemo da damo ni po koju cenu. Moze da se deli samo imovina SFRJ koja je zajednicki sticana i koja nije sporna ni za jednu stranu.

Posteno govoreci

24.04.2016. 06:01

Nekad je bilo zajednicko a sada je svacije -to je jedina pravedna podela.To sto su se ambasade otvarale u Beogradu ,jednostavno je Beograd u to vreme "kupio maslo" sa vrha pa danas treba da i plati tu cenu sto je i realno.

Novi

11.10.2016. 11:33

@Posteno govoreci - Београд је то "платио" својим земљиштем а не неком некретнином у Љубљани или Загребу,према томе није "купио масло" већ је својим добрима платио нешто што смо заједнички користили у тим земљама.

Majkl

24.04.2016. 08:57

Заједничка имовина се дели кад дође до споразумног растанка, при чему свако задржава оно што је унео у заједницу пре њеног настанка. Предмет деобе може бити само заједничка имовина. Пошто овде није у питању споразумни растанак настао као заједничка жеља свих субјеката, већ је извршена сецесија, онда имовина припада субјекту који је легални правни наследник заједнице. Србија је међународно признати правни наследник свих заједничких држава, тако да деоба имовине не долази у обзир.

teodor

24.04.2016. 21:14

@vladimiris - A Vila Brdo kod Kranja? Drzava Srbija mora da podrzi Karadjordjevice jer je to njihova privatna imovina. Prosto je neverovatno da Srbija uopste ne mari za tim, pa valjda je to imovina srpskog naroda, drzavljana Srbije, da ne pricamo koja je to sramota jer se radi o krunskoj imovini!Naravno, cim smo dali zemljiste u Bgd, neovisno o tome da je to u ime SFRJ, to zbog reciprocne kupovine nekretnina sa Rusijom, Etiopijom i Indijom, pripada nama. To ni slucajno i nikad halapljivim kutorima davati!