Evropski sud u Strazburu: Srbija prekršila pravo da se ne sudi dva puta za isto delo
01. 03. 2016. u 13:00
Evropski sud za ljudska prava presudio je danas da je Srbija prekršila Protokol 7 Evropske konvencije o ljudskim pravima u trenutku kada je podnosioca žalbe dva puta osudila za isti prekršaj

Evropski sud za ljudska prava presudio je danas da je Srbija prekršila Protokol 7 Evropske konvencije o ljudskim pravima (pravo da se ne sudi dva puta za isto delo) u trenutku kada je podnosioca žalbe dva puta osudila za isti prekršaj, navodi se u obrazloženju presude iz Strazbura.
Nadležni sud je naložio da Momčilo Milenković iz okoline Leskovca zbog učešća u tuči 2006. godine plati novčanu kaznu. Za isto delo protiv Milenkovića podneta je krivična prijava i on je u aprilu 2011. godine ponovo osuđen na izdržavanje zatvorske kazne u trajanju od tri meseca.
Apelacioni i Ustavni sud odbacili su žalbu osuđenog uz obrazloženje da mu je suđeno za isto krivično delo po dva osnova, za kršenje javnog reda i mira u prekršajnom i za nanošenje telesnih povreda u krivičnom postupku, navodi se u obrazloženju Suda.
Evropski sud za ljudska prava naložio je Beogradu da isplati podnosiocu žalbe 3.000 evra odštete.
Sud u Strazburu u prošloj godini doneo je 17 presuda protiv Srbije, samo u jednom slučaju nije pronađeno kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, navodi se u godišnjem izveštaju ovog suda.
Srpski državljani najčešće se obraćaju Strazburu zbog neizvršenja pravosnažnih sudskih presuda domaćih sudova, kršenja prava na pravično suđenje, povrede dužine sudskog procesa i diskriminacije.
Od kako je postala punopravna članica Saveta Evrope Evropski sud za ljudska prava doneo je potiv Srbije 132 presude, od kojih je u 117 slučajeva pronađeno kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, navodi se u saopštenju.
Beleži se pad broja predmeta protiv Srbije ;pred Evropskim sudom ;za ljudska prava. Do kraja 2015. godine protiv Srbije je podneto 1.142 pritužbe, dok je prethodnih godina taj broj bio znatno veći. Prema statističkim podacima iz Strazbura, Srbija u odnosu na broj stanovnika ima 1,74 slučaja pred sudom na 10.000 stanovnika, što je nešto više od proseka u ostalim zemljama članicama SE.
17 : 1
01.03.2016. 19:52
За Србију је боље да не признаје суд у Стразбуру и, уопште, да се мане Европске Уније! А најбоље је да опет постане држава.
možda na jednoj presudi nije bio pečat?
Од 18 донетих пресуда, 17 против Србије због кршења људских права! А шта би тек било да смањење пензија и плата и брисање минулог рада није ЕУ наложила, него да је то Вучић урадио против њихове воље! Шта би било да предају КиМ и поклањање Албанцима свих некретнина, приватних и државних, није аминовала ЕУ? Србија би због изгубљених спорова банкротирала пре рока!
@Error in procedendo - Наше грађане ЕУ подржава кад им се по два основа суди због уличне туче, а државу подржава у споровима са грађанима којима отима лична примања и чију имовину на КиМ поклања Албанцима. Зато је Вучић позвао у Србију НАТО "да брани Србе".
iz dijaspore imati pravo da glasaju na dolazećim izborima ili smeju da režimu samo šalju milijarde evra i dolara?
Komentari (5)