Vučić opet u haškim kleštima
13. 02. 2016. u 23:46
Haški zahtev da se presuda lideru SRS izrekne 31. marta uzdrmala stabilnost zemlje. Ukoliko Šešelj ne bude izručen, moguće da će Tribunal intervenisati u UN

Tanjug
Ovo je prva reakcija premijera Aleksandra Vučića posle objavljenog zahteva iz Tribunala da vlast mora da učini sve kako bi prvi čovek SRS došao u sudnicu 31. marta, da bi, posle 13 godina procesa, čuo presudu.
Vučić je ovaj potez Haga direktno doveo u vezu sa najavljenim vanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji:
- Poruka u srcu ili u jeku izborne kampanje je da li da pomognemo desničarima, ili da rušimo tebe, šta god da kažete potpuno je svejedno. Tako da oni koji su želeli da naprave problem Srbiji, nedvosmisleno su ga napravili. Da li mi je lako da donesem bilo kakvu odluku? Znam kako će to da ide od jednog do drugog, te će svi odgovorni i koji se pitaju u skladu po zakonom da prebace sve do mog stola.
A koje su sve varijante pred srpskim premijerom koji se ponovo našao priklešten između neviđene osionosti Tribunala, međunarodnih obaveza države i zamršenog dnevnopolitičkog trenutka u kojem je zemlja?
Nezvanično, jedna od opcija naših vlasti je da pokušaju da "kupe vreme" i da bar prolongiraju izručenje Šešelja do završetka izbora, na kojima i radikali učestvuju. Ali, pitanje je da li će Tribunal imati razumevanja za te zahteve Beograda.
Opcija da se lideru radikala dopusti da video-linkom prati čitanje konačne reči sudija skoro je nemoguća misija jer, prema našim informacijama, nju ni Šešelj nije prihvatio. Tačnije, srpskim zvaničnicima je preko svojih saradnika poručio da to i ne pokušavaju.
Postoji i opcija hapšenja i izručenja, pošto lider SRS sigurno za Holandiju neće odleteti dobrovoljno. To bi moglo da izazove novu političku frustraciju u državi usred predizborne kampanje. Ukoliko se Šešelj pojavi u Hagu do 31. marta i dobije kaznu manju od 11 godina, koliko je već proveo u ćeliji u Sheveningenu, mogao bi odmah posle čitanja presude da se vrati u Srbiju.
Takođe, povratak mu je zagarantovan ukoliko konačna reč sudija bude da nije kriv. Ipak, ako u presudi bude pisalo da je osuđen na više godina nego što je proveo u pritvoru, on bi verovatno morao da ostane u zatvoru, jer u prvostepenoj presudi ne važi pravilo da se zatvorenik pušta na slobodu posle dve trećine odslužene kazne, ako se dobro vladao.
Ukoliko se Šešelj ne pojavi u sudnici, presuda verovatno ne bi bila još izrečena. Jer, kako navode naši stručnjaci za haška pitanja, još se nije desilo da neki optuženik ne prisustvuje izricanju presude. Ako Srbija ne bi izručila lidera SRS, moguće je da bi Hag intervenisao pred SB UN, a naša zemlja bi bila suočena sa teškim međunarodnim pritiscima sa Zapada, a dovele bi se u pitanje i dalje evropske integracije.
Dok je pred Vučićem mnogo jednačina, lider radikala Šešelj ne odustaje ni pedalj od svojih više puta izrečenih stavova.
- Neću otići dobrovoljno. Hagu sam svoje rekao, pobedio sam ovaj sud. Ako me budu hapsili, moraće da me nose do aviona, kao što sam već više puta do sada ponovio - kaže prvi čovek SRS za "Novosti".
RUŠE VLAST UMESTO DA ŠTITE ŽIVOTE
Povodom izveštaja Tribunala da je Tolimir preminuo prirodnom smrću, premijer je odgovorio:
- Naravno da je umro prirodnom smrću, nismo ni mislili da je od krstareće rakete. Ljudima je važnije da ruše vlast, nego da se pobrinu za život Tolimira. Srbija zna svoje i domaće i međunarodne obaveze, ali izgleda da Srbija mora neke druge u svetu da podseća na njihove obaveze, a to je da štite život i ljude.
Nadica
14.02.2016. 10:43
Stav Haškog suda prema Srbiji nije primeren.
Verujem da ce doneti najbolju odluku.
Hag treba iskoreniti.
ne daj seselja
Vucic je pravnik, nece biti lako ovima iz Haga da mlate.
Komentari (52)