Poslanike biraju i Srbi sa KiM
18. 01. 2016. u 11:34
Parlamentarni izbori biće najverovatnije raspisani i na teritoriji Kosova. Lokalnih izbora na Kosmetu, kako stvari stoje, neće biti

PARLAMENTARNI izbori raspisaće se, kako se očekuje, i na teritoriji Kosova i Metohije, ali će za njihovu organizaciju, kao i u ranijim slučajevima, verovatno biti potrebna tehnička asistencija OEBS.
Lokalnih izbora na Kosmetu, kako stvari stoje, neće biti, jer se Beograd Briselskim sporazumom obavezao da će Srbi sa KiM učestvovati na lokalnim izborima u kosovskom sistemu, što su oni i učinili 2013. godine kada ih je državni vrh pozvao da izađu na birališta i na severu.
ŠeF skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun smatra da će se parlamentarni izbori održati na Kosmetu bez obzira na moguće otpore Prištine, a lokalni su, kaže, na KiM već održani u skladu sa Briselskim sporazumom koji je predvideo da se posle njih formira ZSO.
Na pitanje da li će se prekršiti Ustav ukoliko se izbori na lokalu ne raspišu i za KiM, Drecun kaže da je to pitanje za pravnike, ali da se sada situacija razlikuje u odnosu na 2012. godinu, jer su u međuvremenu postignuti dogovori u Briselu.
Prema mišljenju analitičara Dušana Janjića, postoji šansa da se Beograd i Priština dogovore o održavanju parlamentarnih izbora na Kosovu, za šta postoje dva argumenta:
- Prvo, Srbi na KiM imaju državljanstvo Srbije i samim tim imaju pravo glasa, a i srpski parlament nije “paralelna” institucija koja Prištinu “žulja”. Drugi adut koji Beograd može da upotrebi u razgovoru sa međunarodnom zajednicom je da pitanje statusa nije rešeno.
Janjić smatra da lokalnih izbora na KiM neće biti jer se Beograd obavezao da na KiM gasi lokalnu vlast koja pripada srpskom sistemu.
Lala iz Banata
18.01.2016. 11:46
Mozemo smatrati da vecina politickih partija ne poseduju ekspertizu za teritoriju Srbije i finasijsku snagu.
Ja kazem da ibora na Kosovu nece bitim,sa skupstinu Srbije,jer Kosovo ne pripada Srbiji vec dugo godina.
Gospodin Drecun je izgleda zaboravio da su Srbi sa kiM-a Drzavkjani svoje drzave SRBIJe a ne i da imaju drzavljanstvo Srbije ...To se u nekim zemljama zove IZDAJA
Briselski sporazum je plod srpske izdaje! Potpisnici moraju da odgovaraju za veleizdaju!
Komentari (4)